Článek
Trpělivost
Za jak dlouho si myslíte, že je člověk schopen se naučit hrát bezchybně nějakou skladbu? Jasně, záleží na délce a složitosti té skladby, ale lze to umět bezchybně za den, když se budeme hooodně snažit? Za dva? Týden? Jak to je?
Jde o to, že mozek musí spát nebo odpočívat a ukládat si Vaši vysněnou skladbu. Tvořit neuronální spoje. To dá práci a čas. Takže ať se budu snažit sebevíc a budu dřít třeba i 3 hodiny vkuse, stejně budu hrát s chybami a nebudu to umět, dokud nedojde k tomu procesu „ukládání na RAMku“ mého mozku.
I proto se doporučuje (pro kritické čtenáře: zdroj doporučení je několik učitelů klavíru sdílející youtube videa, nic vědeckého, ale pozorování zkušených a vášnivých lidí, co někoho už něco naučili, považuji za dosti průkazné…a také je zdroj má vlastní zkušenost) cvičit na klavír spíše v kratších úsecích třeba i třikrát denně. A mezitím mozek ukládá. Obzvlášť, když spíme. 😊 Je to jako kouzlo, když se ráno po probuzení posadíte ke klavíru a Vaše prsty najednou hrají to, co chcete.
A můžeme si jen domyslet, jak účinkuje spánek na cokoliv jiného, co není jen hra na hudební nástroj. Tak co, budete chtít ještě ponocovat kvůli seriálu? 😊 Nebo budete kouzlit ve spánku?
Co trénuješ, to sílí
Teď další hustý objev. A že tenhle je opravdu velký. Co trénuješ, to sílí. Tak to zní naprosto logicky a jasně, že. Co trénuješ, to sílí. Co netrénuješ, to nemá jak sílit. Když tu skladbu trénuješ, tak se ji učíš. Když ji nehraješ, tak se to nemáš jak naučit. Ok. Ale ta hustota tohoto objevu spočívá v tom, že je důležité JAK něco trénujeme.
Spoustu studentů hry na hudební nástroj se snaží hoodně trénovat. Jednu z chyb při tréninku dělají právě v tom, že nerespektují výše uvedené „ukládání na RAMku“ svého mozku. Takže třeba trénují hodně dlouho vkuse. Například před nějakým deadlinem.
A druhou chybu dělají v tom, že skladbu, co se učí, hrají stále dokola s chybami. Haha. Možná si říkáte, že to přece nelze jinak. Když se ji učí, nemůže ji hrát bezchybně. Pamatujte, že co trénujete, to sílí. Když skladbu hrajete pořád dokola s chybami, tak se Vám to i s těmi chybami „ukládá na RAMku“. 😊
No jo, ale jak to zahrát bezchybně, když to hrát prostě neumím? Spomaľ. „Spomaľ máš privysokú rýchlosť…“ 😊
Zpomal. Když se učím nový úsek, zpomalím hru každé z not tak pomalu, abych ji zahrála správně. Jak správnou klávesu, tak správné odsazení mezi jednotlivými tóny, správným prstem…
Vypadá to opravdu nezáživně a roboticky. Ale když to člověk překvapivě krátký časový úsek vydrží (dejme tomu jen 10 minut, pamatujte na první radu), mozek se pak dá do práce s ukládáním. A po spánku na Vás čeká kouzlo. 😊
Salámová metoda
Některá skladba je opravdu výzva. Nebo třeba jen některý úsek, ale ten je zrovna hrozně šťavnatý a nemůžete se dočkat, až ho začnete hrát.
Ale i Mozart se dá zahrát, když si ho rozkrájíte jako salámek na jednotlivé takty. Nebo dokonce jen části taktů. Kdo neví, co to je takt, je to prostě malý úsek v notovém záznamu.
Stejně máte jen omezenou kapacitu toho, co se dokážete naučit za jeden trénink, pamatujte. Takže učení se nové skladby zahrnuje mikro postup každý den protkaný Vášní k té skladbě, která Vám dává chuť se stále vracet a zpomalovat. A kouzlit. 😊
A není to vlastně u Všeho v životě? I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. Když se cítím jak se anglicky říká „overwhelmed“ ze života nebo úkonů, které je třeba dokončit, naplánovat, uklidit… Tak použiji salámovou metodu. Například z úklidu celé spíže se stane jen jeden takt: ukliď jednu poličku. A najednou Vás to nevyděsí. 😊 A pokud Vás to pořád děsí, rozdělte i ten takt. Hlavně se na to vrhnout. Stačí málo. Možná tu spíš nakonec uklidíte stejně celou a ani si toho nevšimnete. 😊
Díky za přečtení. Mám ještě více poznatků, ale právě se mi probudil můj milovaný syn. Stejně se nemá nic přehánět, tak třeba příště. 😊 Ať Vám jde kouzlení v životě! Trpělivost. Co trénuješ, to sílí. Salámová metoda.
Pro hudebníky: Budu moc ráda, když mi článek okomentujete Vašimi zkušenostmi a poznatky. :-)
A.O.