Článek
Andrej Babiš se snaží profilovat jako politik, který stojí za Českem a jeho občany. Jeho sliby o „nezatažení do války“ zní možná líbivě, ale při bližším pohledu na politiku ANO v oblasti zahraniční politiky vyvstává otázka: Komu vlastně tato politika prospívá? Výroky čelných představitelů ANO naznačují směřování, které může ve volbách znamenat jejich zásadní problém.
Havlíček: „Zrušíme českou muniční iniciativu.“ Metnar: „Dosavadní podpora Ukrajiny k ničemu nevedla, ve hře je i její zastavení.“ Dostálová: „Zbrojit nebudeme, chceme mír.“ Babiš: "Na pomoc spojencům nepůjdeme, nezatáhnu nás do války.
Tyto výroky nevypadají jako slova strany, která by měla jasný prozápadní postoj. Spíš připomínají neustálé lavírování mezi zájmy voličů a vstřícnými signály směrem na východ. Babiš se vyhýbá přímému odsouzení ruské agrese a jeho strana mlčí i v momentech, kdy svět šokují obrazy vybombardované dětské porodnice v Kyjevě. Mlčení je v politice mnohdy stejně výmluvné jako otevřená podpora.
Přátelé Putina v Evropě
ANO se zároveň čím dál víc propojuje s frakcemi, které v Evropském parlamentu mají k Moskvě podezřele blízko. Zatímco se demokratické státy snaží Ukrajině pomoci v obraně proti agresi, ANO hlasuje proti jejím zájmům. Česká muniční iniciativa, která by mohla výrazně pomoci, se stává terčem útoků z úst lídrů ANO. Karel Havlíček dokonce v Rusku za svůj přístup získává pozitivní ohlas, což je samo o sobě varovným signálem.
Jaderný tendr na míru Rosatomu
Další pochybnosti vyvolává Havlíčkův postoj k jadernému tendru. ANO dříve otevřeně tlačilo na to, aby se mohl ruský Rosatom účastnit dostavby Dukovan. Zatímco demokratické země vnímají energetickou bezpečnost jako strategickou otázku a Rusko považují za nespolehlivého partnera, ANO mělo dlouhodobě problém ruský vliv jasně odmítnout. Jaké by to mělo následky, ukázala například maďarská vláda Viktora Orbána, která si s Rosatomem zadala a nyní je energeticky svázána s Kremlem.
Volba spojenců: Babiš, Fico a Trump
Babišova předvolební podpora Roberta Fica a Donalda Trumpa je dalším signálem, kam se jeho politika ubírá. Fico v posledních měsících otevřeně blokuje vojenskou pomoc Ukrajině a sbližuje Slovensko s Ruskem. Trump zase slibuje, že pokud vyhraje volby, NATO už nemusí být takovou prioritou. Babiš, který se snaží prezentovat jako prozápadní politik, se ale ochotně fotí s oběma a doufá, že se na jejich popularitě sveze.
Volební osud ANO
Pokud ANO nevyřeší svou nejednoznačnou zahraničněpolitickou orientaci, může to pro něj být u příštích voleb fatální. Česká veřejnost si stále více uvědomuje, že bezpečnost země závisí na jasném kurzu – a lavírování mezi podporou Západu a vlažným přístupem k Rusku se nemusí vyplatit.
V sázce je víc než jen politické preference. Jde o to, zda si Česká republika udrží jasnou prozápadní orientaci, nebo se nechá vtáhnout do váhavé zóny, kde slova o „mírném přístupu“ znamenají ve skutečnosti slabost vůči agresorovi. ANO možná doufá, že se z toho vykroutí, ale voliči budou mít při volbách poslední slovo.