Článek
Současný svět je světem sociálních sítí. Sociální sítě propojují lidi na celém světě. Jejich základní myšlenka je vlastně hezká. Vytvořit místo, kde lidé mohou mezi sebou sdílet zážitky ze svého života, domlouvat se na různých akcích, vyměňovat si názory. Bohužel v současné době je tato původní myšlenka zavalena hromadou placeného manipulativního obsahu třetích stran.
Svět sociálních sítích se zvrhl. Není to už pouze ten svět, kde máte své přátele a to co se vám líbí a co sledujete a sdílíte. Je to svět v zajetí algoritmů, které vás uzavírají do neprostupných, depresivních a nenávistných bublin a utvrzují vás ve vašem světonázoru, radikalizují vás, rozdmýchávají emoce. Zahlcují vás placenou reklamou a manipulují s vámi.
Majitelé nejvýraznějších sociálních sítí se zaklínají svobodou projevu, neexistují tu morální mantinely, není zde ověřována pravda, každý si může šířit jakýkoliv nesmysl, co ho zrovna napadne. Chybí zde jasná pravidla.
Uživatelé sítí a celkově internetu žijí v iluzi anonymity. Pod tímto naivním názorem se chovají k ostatním jako zvěř, nadávají, urážejí, vyhrožují a pak se diví, když jim kvůli tomu zásahovka rozrazí dveře. Jsem ráda, že policie konečně jedná a výkřiky na sociálních sítí neignoruje, bohužel až po tragédii na filozofické fakultě.
Na internetu není nikdo anonymní, téměř každého lze dohledat. A proč by vlastně chtěli být lidé na internetu anonymní? Proč se bojí vystupovat sami za sebe? Chystají se snad chovat nevhodně, chtějí podvádět, urážet? Lidé by se na internetu měli naučit chovat jako v reálném životě a nést za své činy odpovědnost.
Za sebe bych uvítala, kdyby sociální sítě byly plné pouze skutečných profilů, které by byly autorizované např. bankovní identitou. Aby všichni měli jistotu, že komunikují s živou osobou a ne s botem. Dnes jsou sociální sítě zahlcené falešnými profily šířící názory, které si někdo zaplatil a jsou tu podvodníci, snažící se okrást ostatní při prodeji bazarového zboží. Falešné profily dělají na sítích jen a jen nepořádek.
A hlavně si také myslím, že sociální sítě nejsou vůbec vhodné místo pro děti. Nebylo by od věci je pro děti jednoduše zakázat. Děti a mladiství by se měli naučit komunikovat hlavně naživo. Pokud by byly profily autorizované bankovní identitou, obejít věkovou hranici by tak snadné nebylo.
Proč se v poslední době tak rozmáhají psychické problémy u dětí? Proč se děti radikalizují? Jak se dostávají k návodům na sebepoškozování, nebo vystřílení školy? Že by se to dozvěděli na ulici? Nebo snad Wikipedii? Proč děti nechtějí chodit ven a vysedávají jen doma?
Děti se nudí a sociální sítě jsou pro ně jako droga. Už se neumí zabavit sami. Od rána do večera, pokud nemají pevně zavedená pravidla, tráví sledováním nesmyslných videí, která jim většinou nic nedávají, nijak je nerozvíjí. Tráví svůj volný čas zcela zbytečně. Sledováním dokonalých influencerů si mohou vybudovat pocity méněcennosti. Internetové vzory nad nimi mají velkou moc, mohou je velmi snadno zmanipulovat. Je libo samoškrtící výzva? Nikdo toto prostředí nehlídá. Svoboda projevu je svatá.
Je mi z toho zle. Je mi zle z představy, že se za pár let do tohoto nenávistného, závistivého světa vydají i moje děti.
Když už sociální sítě jejich majitelé odmítají jakkoli korigovat, zakažme je pro děti a klidně až do 18 let. Ušetříme jim mnohé psychické problémy a naučíme je žít v realitě.
Nebo ať mají děti svoji sociální sít, která bude opravdu hlídaná, aby neměla škodlivý obsah - sebepoškozování, podněcování k nenávisti, násilí apod. Aby to bylo místo, kde se mohou cítit v bezpečí, mohou se něco dozvědět, naučit a ne jen trávit stovky hodin zíráním na to, jak někdo někde trdlikuje a nebo spadne z kola. Regulace obsahu pro děti je více než potřebná. Přes den v televizi taky neuvidíte krvavé násilné horory, nebo porno.
Pokud se v dohledné době nezavedou nějaké regulace sociálních sítí a pro svobodu projevu si tam každý bude moc šířit záměrné lži, nenávist a násilí, tak to s námi jako s celou společností nedopadne dobře. Necháme se zmanipulovat obchodníky se strachem a budeme hledat veřejné nepřátele.
A vůbec, vykašlejme se na abstraktní život kdesi na sítích, koukejme zase kolem sebe a na svět, který tu opravdu je. Osobní kontakt nic nenahradí. Zbavme se digitální závislosti. Zahoďme po práci zcela mobily a věnujme se těm okolo nás. Čučet bezúčelně do mobilu je nejzbytečnější činnost na světě.