Hlavní obsah
Knihy a literatura

Kontemplování 4/7

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pomocí Canva

Pohled do duše kontemplujícího člověka

13. 11. 9:53

Proč se zdá, že člověk nemůže bez nepřítele být?

Článek

Místo modlení pokusil se vzpomenout, kde prvně se v něm všechna ta zloba vzala. Byla prapůvodem jeho? Ale – co potom ten hněv, který pociťoval otec, a který se tomu jeho tolik podobal? Je na vině on? Nebo otec jeho otce? Způsobili oni, že tady vůbec nějací nepřátelé jsou? Proč se zdá, že člověk nemůže bez nepřítele být? Ani v těch osamocených chvílích, řídkých chvílích klidu a spokojenosti, prosperity a hojnosti? Co je to zahnízděno v lidské povaze? Co za červa to v něm hlodá?

A když už to tak je, a červ má v člověku stálou domovinu, proč krále tyto a podobné myšlenky souží? Proč mu plení mysl tam, kde má přicházet klid a pokojný spánek? Proč rádce mluví o úspěších a výhrách, blahopřeje a pozvedá číši, připíjí na královo zdraví, mluvě záhy o dalších taženích, zatímco šašek v koutě, mrače se, bručí a mručí o zkáze, a polohlasem naříkavě kontempluje o chamtivé lidské povaze a věčné nespokojenosti? Čí stopu sledovat? Koho vyslechnout? Koho dát popravit? Kdo králi lže? Kdo jej zrazuje?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz