Článek
Ruku na srdce, reflexy už nejsou, co bývaly, oči se večer více unaví a člověk si víc rozmýšlí, kdy vyrazit na cestu. Máte to také tak? Pokud ano, rozhodně nejste sami. Právě proto se teď v Evropské unii řeší, jak by se mělo k řidičům-seniorům přistupovat.
Věk jako hranice? Ale kdepak!
Nejprve vás uklidníme – žádný pevný věkový limit na odevzdání řidičáku se zavádět nebude. Jde o fámu, která se čas od času někde objeví, přisoudí se jí různá čísla, a pak zase (po tom, co naštvala pěknou řádku lidí) zase po anglicku zmizí. Žádné povinné „odevzdávání papírů“ v 70, 75 ani v 80 letech se tedy rozhodně nechystá. Evropská unie sice tlačí na to, aby bylo řízení bezpečnější, ale na druhé straně se rozhodně nechce dopustit diskriminace podle věku. A to je určitě dobře.
Místo toho se připravuje něco rozumnějšího: pravidelné lékařské kontroly pro řidiče od 70 let věku. Vlastně to bude docela prosté. Kdo bude chtít dál brázdit silnice, měl by podle informací ze stránek European Newsroom každých pět let zajít na povinnou prohlídku.
Jak to chodí u nás? Přísněji než v EU
V Česku jsme ale o krok napřed. Vy to možná už znáte: první lékařská prohlídka je povinná v 65 letech. To je taková ta, kdy doktor zjistí, jak jste na tom se zrakem a s reflexy.
Další pak následuje v 68 letech, a potom každé dva roky, jak informují stránky Road Safety.
Takže kdo už v tomhle režimu jede, nemusí se bát žádného velkého šoku. Naopak. Opatření, která teď EU připravuje, máme u nás dávno zaběhnutá. A přísnější mít rozhodně nemůžeme. Naopak – spekuluje se o tom, že by se pravidla mohla podle vzoru EU trochu zmírnit – což by ulevilo jak lékařům, tak i lidem samotným.
Jak vypadají prohlídky pro seniory
Prohlídky mají aktuálně jasně daná pravidla – lékař vám změří zrak, sluch a ověří celkovou kondici. Rovněž se vás doptá na to, zda nemáte nějakou nemoc, která by vás za volantem ohrozila. Nicméně to by měl dělat i u mladších pacientů, takže tady se ničeho bát opravdu nemusíte. Navíc od roku 2013 platí, že pokud byste vážně onemocněli, lékař to musí nahlásit příslušnému úřadu – seniorům tedy v tomto ohledu žádné výrazné komplikace nehrozí. Tohle nařízení z EU se tak (výjimečně) obávat opravdu nemusíte.
Co na aktuální pravidla pro seniory-řidiče říkáte vy?
Zdroj: European Newsroom, Road Safety