Hlavní obsah
Automobily a doprava

Mnoho Čechů používá blinkry celý život úplně špatně. Za tyto chyby hrozí mastné pokuty

Foto: Aktron / Creative Commons / Attribution 3.0

Auta na dálnici

Možná si myslíte, že ovládat blinkry je ta nejjednodušší věc na světě – šup páčkou nahoru, šup dolů a hotovo.

Článek

Vždyť to zvládne i cvičená opice, řekl by si leckdo. Ale věřte, že české silnice dokazují něco úplně jiného – o tom se snadno přesvědčí každý, kdo se na ně čas od času podívá. A teď pozor – nová pravidla vás můžou za špatné použití směrovek dokonce i pěkně „zkasírovat“.

Ne každé bliknutí je správné, nepopleťte to

Řídit auto a správně používat blinkry by měla být samozřejmost. Jenže ono nestačí, že prostě blikáte. Důležité je také to, kdy a jak blikáte. A ne všechno, co na silnicích odkoukáte, je také zaručeně správně.

Nejčastější chyby? Třeba blikání v okamžiku, kdy vůbec neodbočujete, ale prostě jedete rovně přes křižovatku. Chápeme, může se to stát, zvlášť když se rozhodujete na poslední chvíli – ale asi nepřekvapí, že právě na tomhle si může policie řádně smlsnout. Nebo zapnutí varovných blinkrů na špatném místě jen proto, že jste si na chvíli „odskočili“. A také to považujete za normální? Ba ne, je to problém. A docela velký.

Výstražné blinkry nejsou univerzální omluvenka

A teď k asi nejčastějšímu nešvaru našich cest. Představte si to: někdo zastaví na zákazu stání, zapne varovné blinkry a myslí si, že je v suchu. Bere to jako takové varování nebo signál, že se za chvíli vrátí, tak to není třeba řešit. Někdo to označuje i jako poděkování okolním řidičům nebo chodcům za trpělivost.

Jenže ne všichni to tak samozřejmě vidí. Policie ani městští strážníci nemají pro takové finty pochopení. Naopak – za špatné použití výstražných světel můžete dostat pokutu až 2 000 korun, jak píše web Deník! A to nemluvíme o další za ono špatné parkování. A paradoxně může být pokuta za špatné použití blinkrů vyšší, než kdybyste „jen“ špatně zaparkovali.

Ani jako poděkování se neuplatní

Ale bohužel ještě ani zdaleka nekončíme. Chcete poděkovat jinému řidiči za to, že vás pustil? To je hezké. Ale děkujte mu jinak – třeba mávnutím ruky, ne blikáním! Výstražné blinkry jsou totiž podle zákona určené jen pro případy nebezpečí. Jinými slovy hodí se pro případy, kdy vám hrozí nehoda nebo musíte náhle zastavit, jak hovoří Zákon č. 361/2000 Sb. neboli „silniční zákon“. Určitě neslouží jako děkovačka.

Pokud to přesto risknete, hrozí vám pokuty. A to nejen v Česku (tady byste mohli dostat až 5 000 Kč). I v Německu byste za to mohli pořádně zchudnout – tam jsou pokuty ještě vyšší a v eurech.

Ve které z těchto chyb jste se při řízení našli?

Zdroj: Autorský text, BESIP, Deník

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz