Hlavní obsah
Automobily a doprava

Přednost zprava navzdory přesvědčení neplatí vždy. O těchto pravidlech by měl každý vědět

Foto: Aktron / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Křižovatka

Pokud si něco většina řidičů pamatuje z autoškoly, tak je to rozhodně přednost zprava. Ne vždy však toto pravidlo platí beze zbytku.

Článek

Zažité pravidlo z autoškoly neplatí, přednost zprava má i výjimky

Všichni to známe – pravidlo přednosti zprava. A přesto to na silnicích vypadá, jako by o něm někteří řidiči slyšeli poprvé. Možná se spíš řídí pravidlem „já jedu rovně, takže mám přednost“ nebo „moje silnice je širší, tak se mi uhni“. Jenže tak to fakt nefunguje.

Platí vždycky – ale vlastně ne

Pravidlo přednosti zprava je jasně dané zákonem č. 361/2000 Sb., konkrétně § 22, a říká, že pokud na křižovatce nejsou značky určující přednost, pak ji má ten, kdo přijíždí zprava. Jednoduché, že? No jo, jenže realita je trochu divočejší – na cestách si to můžete snadno ověřit. Mnoho řidičů si s tím hlavu neláme a spoléhá na vlastní pocit nebo rutinu. A pak jsou tu situace, kdy přednost zprava neplatí. A to už je slušný guláš.

Kdy přednost zprava neplatí? Ať vás to nepřekvapí!

Ve skutečnosti je takových výjimek docela dost. Například pokud vyjíždíte z nezpevněné komunikace (to může být třeba polní cesta, parkoviště nebo i firemní dvůr), musíte dát přednost všem – zprava i zleva. Stejně tak pokud jedete z obytné, pěší nebo cyklistické zóny, přednost nemáte a musíte pustit auta jedoucí po hlavní silnici.

Další past může čekat na nejasně značených křižovatkách. Občas značka chybí, někdo ji ukradl, nebo je schovaná za větví stromu. To se pak člověk snadno dostane do situace, kdy si myslí, že má přednost, ale opak je pravdou. I tady tak platí – dvakrát měř a jednou řež. A když si nejsi jistý, podívej se ještě jednou a pro jistotu jeď raději krokem.

Řidič, cyklista, chodec – kdo má kdy přednost?

Pravidlo přednosti zprava se ovšem netýká jen aut. Platí i pro cyklisty a motorkáře, jak píše web AutoRevue. Pokud jedete na kole, musíte se tím řídit stejně jako řidiči aut. Naopak chodci přednost zprava nemají – ti mají přednost jen na přechodech nebo pokud jim ji někdo udělí.

A zajímavou kategorií jsou v tomto ohledu sdílené zóny, kde se míchají auta, cyklisté, chodci i třeba MHD. Tam může být situace trochu chaotická a není radno předpokládat, že pravidlo přednosti zprava platí automaticky. A i kdyby platilo – ne všichni ho nejspíš budou dodržovat. Takže radši opatrně. Je lepší být za blbce, který „nevyužil příležitost“, než za někoho, kdo porušuje dopravní předpisy a následně dostane flastr.

Jak pravidlo přednosti zprava vnímáte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz