Hlavní obsah
Lidé a společnost

Advent jako za starých časů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
4. 12. 2022 10:31

Opravdu si člověk moderního světa myslí, že kouzlo Vánoc spočívá v množství blikajících světýlek na třpytkami posetém jehličí, dozdobeném plastovými listy vánoční hvězdy, co vypadá úplně jako živá?

Článek

Vánoční atmosféra v akci. Nekupte to!

Copak advent jako čas příprav na Štědrý den neprožívali i naši předkové, kterým chyběli všechny ty vymoženosti, všechna ta nákupní centra, kde se dá stále za pár korun koupit opravdu cokoliv? Jako by se dala koupit adventní atmosféra…

Pravda, dříve bylo náplní adventu hlavně zklidnění a půst. Jako největší dobroty a nejkrásnější ozdoby tehdy sloužily zejména ořechy, jablíčka nebo křížaly. Vůně Vánoc nebyla ve spreji. Místo dnešních instantních vychytávek zabíraly po generace přenášené zvyky, převzaté již od starých pohanů. (Mimochodem, minimalismus, jako jeden z fenoménů dneška, má původ až v antickém kynismu.)

Zpátky do světničky babičky

Možná si, v maximálním opojení minimalismem, i ten advent za starých časů trochu idealizujeme. Možná i to idealizování k adventu patří. Nabízí se však možnost advent starých časů alespoň částečně okusit.

Advent a Vánoce na českém venkově časů minulých tradičně každý rok připravují v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. Advent v Babiččině údolí probíhá i letos. Mlýn a Staré bělidlo jsou vyzdobeny na základě lidových zvyků. Babiččina světnička na Starém bělidle pak v čase přenáší do Štědrého dne dob našich babiček, resp. prababiček, praprababiček…

Advent za starých časů pořádá správa státního zámku Ratibořice ve spolupráci s folklorním souborem Barunka z České Skalice, letos však bez prohlídek zámku. Koná se tady i malý adventní trh a posezení nabízí hospůdka s tradičním sortimentem občerstvení.

Láká vás advent starých časů? Anebo zní advent v Babiččině údolí až příliš lákavě na to, aby to bylo jako dříve? Pak se klidně dál věnujte tichému postnímu adventnímu rozjímání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz