Článek
Erich Maria Remarque, vlastním jménem Erich Paul Remark, se narodil 22. června 1898 v německém městě Osnabrück v dělnické katolické rodině. Jeho otec pracoval jako knihař a rodina žila ve skromných poměrech. Již od mládí se projevoval jeho literární talent a láska ke knihám, ale také citlivost a hloubavost, které později vtiskl do svých románových postav.
Osobní život
Remarque měl složitý vztah k vlastnímu původu. Později v životě změnil pravopis svého příjmení z „Remark“ na „Remarque“, aby zdůraznil své francouzské předky z matčiny strany. Prostřední jméno „Maria“ přijal na počest své matky Anny Marie, která zemřela během první světové války. Jeho osobní život byl poznamenán řadou tragédií a dramatických vztahů. Jednou z jeho největších ran byla poprava jeho sestry Elfriede v nacistickém Německu v roce 1943 za protirežimní výroky – Remarque o tom dlouho mlčel, a až později se veřejnost dozvěděla o této tragédii.
V lásce byl Remarque známý svým okouzlujícím vystupováním a měl několik vztahů s významnými ženami své doby. Mimo jiné byl ženatý s herečkou Paulette Goddardovou, bývalou manželkou Charlieho Chaplina, s níž žil až do své smrti.
Zážitky z války
V roce 1916, v osmnácti letech, byl Remarque povolán do německé armády a odvelen na západní frontu ve Francii. V červnu 1917 byl těžce raněn – zasáhly ho střepiny do nohy, ruky a krku. Strávil mnoho měsíců v lazaretech, kde zažil hrůzy nejen bitev, ale i utrpení raněných vojáků, špínu, zoufalství a bezmoc. Tato zkušenost ho hluboce poznamenala a zformovala jeho světonázor. Začal vnímat válku ne jako hrdinské dobrodružství, ale jako bezcitný stroj na ničení lidských životů a duší.
Tyto zážitky se staly hlavním motivem jeho nejslavnější knihy Na západní frontě klid (Im Westen nichts Neues, 1928). Hlavní postava románu, Paul Bäumer, je v mnohém autorovým alter egem – mladý student, který se plný ideálů dobrovolně hlásí do války, ale rychle je konfrontován s její krutou realitou. Remarque se v knize vyhnul jakékoli glorifikaci boje – naopak popsal fyzické utrpení, psychickou deprivaci a odcizení, které válka způsobila celé generaci.
Po vydání knihy se stal terčem kritiky ze strany nacionalistů a později i nacistů, kteří ho označili za zrádce a degenerovaného pacifistu. V roce 1933 emigroval do Švýcarska a později do Spojených států. V roce 1947 získal americké občanství.
Pozdější život a smrt
Po druhé světové válce Remarque pokračoval v psaní a stal se mezinárodně uznávaným autorem. Jeho romány jako Tři kamarádi (Drei Kameraden, 1936), Vítězný oblouk (Arc de Triomphe, 1945) nebo Jiskra života (Der Funke Leben, 1952) se zabývaly otázkami lidské důstojnosti, naděje a lásky v časech útlaku, války a vyhnanství.
Zemřel 25. září 1970 ve švýcarském Locarnu ve věku 72 let. Je pohřben vedle své manželky Paulette Goddardové na hřbitově v Ronco sopra Ascona.
Citace:
- Remarque, E. M. (1928). Im Westen nichts Neues. Berlin: Propyläen Verlag.
- Firda, R. W. (1993). Remarque’s Narrative Art. New York: Peter Lang.
- Hildebrandt, R. (2000). Erich Maria Remarque: Leben und Werk. München: C.H. Beck.
- Schöll, A. (2014). Erich Maria Remarque – Der Traum vom Menschen. Berlin: Aufbau Verlag.