Článek
Nejdražší pohádka
Oblíbená vánoční pohádka S čerty nejsou žerty byla na svou dobu pořádně drahým projektem. Zatímco běžné filmy v roce 1984 stály kolem 4-5 milionů korun, tato čertovská klasika spolkla rovnou 9 milionů. Sám režisér Hynek Bočan přiznal, že i když byla pohádka na tehdejší poměry drahá, rozhodně se vyplatila. A nejen to, dokonce se i finančně vrátila. A co honoráře herců? To je docela zajímavé.
Například Ondřej Vetchý, který ztvárnil nezapomenutelného čerta Vraníka alias Janka, si za 34 dní natáčení odnesl dle nepodložených informací přibližně 3 500 československých korun. V dnešní době by to bylo směšně málo, ale tehdy to představovalo slušný výdělek. Když si uvědomíme, jak moc tato pohádka zlidověla a kolik generací už pobavila svým příběhem o spravedlnosti, lásce a čertovských kouscích, dá se říct, že každá investovaná koruna stála za to.
Nebezpečné pekelné scény
Natáčení bylo plné zábavných momentů a krásných vzpomínek, ale také pořádně napjatých situací. Kostýmy čertů byly vyrobeny z netradičního materiálu – silonu, který zdobily třásně a umělé chlupy. Aby filmaři vytvořili pořádně strašidelnou atmosféru, používali hořící aceton. Jenže právě to se ukázalo jako nebezpečné. Při jedné scéně došlo k nehodě – někteří komparzisté v čertovských kostýmech omylem šlápli do ohně a málem uhořeli.
Když se pak snažili plameny uhasit rukama, situace se bohužel ještě zhoršila. Ondřej Vetchý popsal, jak zachraňoval jednoho z hořících komparzistů. „Okamžitě jsem na něj skočil s dekou a začal hasit,“ vzpomíná pro web zeny.iprima. Některé nehody ale skončily vážněji – tři komparzisté utrpěli popáleniny a museli být převezeni do nemocnice. I když natáčení přineslo spoustu smíchu a hezkých chvil, tyto dramatické okamžiky si všichni pamatují dodnes a mluví o nich s respektem.
Prostory sloužily jako skladiště brambor
Legendární pohádka skrývá hned několik zajímavých tajemství spojených s natáčením. Pekelné scény se točily na různých místech v České republice. Nejvýraznější lokací byly Pekelné doly u Lindavy na Českolipsku. Tady se rozkládá rozsáhlý podzemní pískovcový labyrint mezi obcemi Velenice a Svitava. Zajímavostí je, že v době natáčení prostory sloužily sovětské armádě jako sklady brambor. Kvůli filmování je ale museli vojáci kompletně vyklidit. Tvůrci využili i další jedinečné oblasti. Vstup do pekla se natáčel na zřícenině hradu Rotštejn v Klokočských skalách nedaleko Turnova.
Scény z Luciferovy kanceláře pak vznikly na skalním hradě Sloup v Čechách. Film rovněž zachytil prostory Pustých kostelů. Je to komplex umělých pískovcových jeskyní na Českolipsku. Dnes jsou Pekelné doly oblíbeným turistickým cílem a lákají návštěvníky svou jedinečností. Jde o největší pískovcové podzemí ve střední Evropě s plochou 3500 metrů čtverečních. V podzemí panuje celoročně stálá teplota kolem 12 stupňů Celsia. To ocení jak pěší turisté, tak motorkáři, kteří sem často míří.
Mlynář Máchal se premiéry nedočkal
Herec František Vicena, který ztvárnil laskavého mlynáře Máchala, se bohužel premiéry této kultovní pohádky nedočkal. Jeho postavu ve filmu utancuje k smrti hamižná žena, kterou si zahrála Jaroslava Kretschmerová. V posledních letech života ho trápily vážné zdravotní potíže. Kromě fyzických problémů se potýkal i s psychickými obtížemi, na které bral léky. Bohužel si k nim často přidával alkohol, konkrétně vodku, jak uvedl deník Aha. Nikdo tehdy netušil, že se rozhodne dobrovolně odejít z tohoto světa. Jeho manželka, herečka Naděžda Prchalová Vicenová, ho našla oběšeného v koupelně poté, co se vrátila z divadelního představení. Bylo mu teprve 51 let.
Zdroje: