Hlavní obsah

Severní Sentinel: Ostrov s tajemnými strážci, kteří stále žijí v době kamenné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain
31. 8. 10:00

Na odlehlém ostrově v Andamanském moři existuje místo, které nás přenáší do éry, kdy se lidstvo teprve učilo tvořit základy civilizace. Toto místo obývají Sentinelové, tajemní strážci věčnosti, kteří stále žijí v době kamenné.

Článek

Sentinelové jsou domorodým kmenem, který obývá Severní Sentinel, což je malý ostrov a součást souostroví Andaman a Nikobar patřící Indii. Jejich životní styl a tradice zůstaly prakticky nedotčeny moderní civilizací. Sentinelové žijí způsobem podobným svým předkům z tisíciletí. Loví, sbírají plody a staví jednoduché přístřešky. Unikátní je jejich extrémní izolace od vnějšího světa. Sentinelové aktivně odmítají cizince a všemi možnými způsoby brání své území. Historie ukazuje, že jakýkoli pokus o kontakt s tímto kmenem se setkal s nepřátelským odmítnutím.

Sentinelové patří k nejvíce nepřátelským kmenům na světě. A právě tato agresivita vedla k tomu, že Indie, pod kterou ostrov patří, zakázala jakékoli přiblížení cizím osobám na tento ostrov. V roce 2018 vyvolal americký křesťanský misionář John Allen Chau velkou vlnu nevole, když se navzdory zákazu vydal na Severní Sentinel. Chtěl domorodce obrátit na víru a jejich ostrov považoval za poslední satanovu pevnost na Zemi. To se mu však ani na druhý pokus nepodařilo, Sentinelové ho důrazně varovali a nakonec ho usmrtili. Jeho snaha pouze potvrdila nepřístupnost a izolaci Sentinelců. To také později vedlo indickou vládu k přijetí zákona, který vstup na Severní Sentinel zakazuje.

Foto: Flickr/Public domain

Sentinelové se stali symbolem nejen izolace, ale i odolnosti. I přes všechny přírodní katastrofy, které region zasáhly, i přes průzkumy z výšky, Sentinelové stále pokračují ve svém tradičním způsobu života. O jejich životě toho víme hodně málo. Měli by to být lidi snědé pleti, kteří mluví nám neznámým jazykem, jsou menší postavy s kudrnatými vlasy. Nosí jen málo oblečení nebo vůbec žádné. Ženy se zdobí provázky uvázanými kolem pasu, krku nebo hlavy. Muži zase uznávají náhrdelníky a čelenky. Jejich zbraněmi jsou luky, šípy, ale také sekery. Podle odhadů je jich životní úroveň na úrovni doby kamenné. Neví se, jak se na ostrov dostali, odkud přišli a kolik jich vlastně je. Předpokládá se ale, že by počet domorodých osadníků mohl dosáhnout počtu čtyři až pětiset obyvatel.

Jejich území se stalo jakýmsi časovým strojem, který nám umožňuje nahlédnout do dávné minulosti. Nicméně existuje několik zásadních etických otázek, které se vztahují k potenciálnímu kontaktu se Sentinelovými. Zda by měli být vystaveni riziku našich moderních nemocí, na které nemají vybudovanou vlastní imunitu, a zda bychom měli narušit jejich tradiční způsob života? To jsou otázky, na které není snadné odpovědět.
Sentinelové zůstávají záhadnými a fascinujícími strážci minulosti. Jejich příběh nás zároveň nutí přemýšlet o naší zodpovědnosti vůči jiným kulturám a o tom, co bychom měli ponechat nedotčeno ve jménu ochrany a úcty. Ostrov Sentinel je dnes nejzáhadnějším, nejunikátnějším a prakticky neprozkoumaným územím.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz