Článek
Gesto které okouzlilo
„Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!“; „Na mě se můžeš spolehnout!“; „Dělá si ten kluk ze mě blázny? Samozřejmě, že si dělá blázny! On je totiž celej po tobě!“; „Netlumoč, já si poslechnu originál…“ Upřímné a nefalšované hlášky z oblíbených rodinných komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, které znají malí i velcí diváci.
Filmy, které Česká televize každoročně zařazuje do vánočního programu, vyprávějí o bystrém a nápaditém školákovi Vaškovi, kterého nezapomenutelně ztvárnil Tomáš Holý (†21). Tento herecký klenot, jenž nás opustil předčasně, o svou životní roli málem přišel. Režisérka Marie Poledňáková tehdy hledala ideálního představitele a na konkurz dorazilo neuvěřitelných 140 dětí. Tomáš zpočátku nezaujal – byl drobný, nenápadný a moc nemluvil, spíš si z dálky pozorně všímal starších kluků. Až na úplném konci, když odcházel, udělal gesto na rozloučenou, které režisérku naprosto okouzlilo. Právě v té chvíli se stal nezapomenutelným.
Všechno bylo tak jak proběhlo
Marie Poledňáková měla při obsazování hlavní dětské role opravdu skvělý instinkt. Kouzelné na Tomášovi bylo to, že se neustále pletl. Jeho přeřeky byly natolik roztomilé, že na ně všichni doslova čekali. Například měl říct, že je někdo ženatý, ale místo toho použil slovo vdaný a následně to ještě opravil na ženatá. Tyto momenty přidávaly jeho postavě nezapomenutelnou fantasii. Je těžké si představit, jestli by komedie byly tak oblíbené, kdyby Vaška hrál někdo jiný.
Tomáš Holý měl neodolatelnou spontánnost a jedinečnost. Stačí si vzpomenout na scénu, kde obaluje řízky pro školníka. Ta vůbec nepotřebovala zkoušku. Malý Tomáš prostě poslouchal rádio, začal řízky automaticky obalovat a Poledňáková se rozhodla to rovnou natočit. Ve filmu nakonec zůstalo všechno přesně tak, jak to proběhlo. Zajímavé je, že rozhlasová hra o horolezcích Mallorym a Irvinovi, kterou Tomáš ve scéně poslouchá, byla vytvořená přímo pro film. Namluvil ji známý herec Petr Haničinec.
Viktor Preiss hlídal děti
V prvním díle se Vašek rozhodl najít mamince ženicha a sobě tátu. Toho nakonec objevil v Krkonoších. Ve druhém pokračování se pak s novými rodiči vydal na prázdniny k dědovi, kterého skvěle ztvárnil Josef Karlík. Ten byl povahou veselý šprýmař, a jak se dalo očekávat, Vašek z něj byl nadšený. Herečka Jana Preissová však váhala, jestli se do natáčení pokračování vůbec zapojí. V té době byla na mateřské dovolené, starala se o dva malé syny, z nichž mladšího ještě kojila. Nakonec ji přemluvil její manžel Viktor Preiss. Společně s dětmi odjeli na Hrubou skálu, kde se natáčelo, a Viktor se během filmování postaral o oba kluky, aby Jana mohla roli přijmout.
Natáčení mělo i dramatické momenty
Scény, ve kterých Vašek s tátou Lubošem lezou po skalách, se natáčely na různých místech. I když Dračí zub na Hruboskalsku skutečně existuje, ve filmu ho nakonec nahradila Skautská věž. Slavný záběr, kdy oba sedí na vrcholu skály a dělí se o jablko, vznikl na vyhlídce U Lvíčka. Natáčení mělo i dramatické momenty. Lubošův pád ze skály totiž nebyl hraný – herec skutečně spadl. Naštěstí byl jištěný zkušeným horolezcem, který v pravou chvíli zachytil lano. Díky tomu vyvázl herec „jen“ s několika odřeninami a mohl mluvit o velkém štěstí. Pamatujete si slůvko „zašprclo“, které Vašek použil během výstupu? To vzniklo úplně spontánně. Tomáš Holý ho vymyslel během rozhovoru s režisérkou mimo kameru. Marie Poledňákové se ale natolik zalíbilo, že se rozhodla ho do filmu zařadit.
Zdroje: