Článek
Občas mám ráda takové ty jednodušší sci-fi filmy, u nichž nemusím nějak zvlášť přemýšlet. Docela si u nich odpočinu duševně. A jedním takovým je „Stopařův průvodce po galaxii“. Tento snímek vznikl na základě knižní adaptace „The Hitchhiker's Guide to the Galaxy“ od Douglase Adamse z roku 1979.
Děj je primitivní ale dynamický
Pokud jste film Stopařův průvodce po galaxii ještě neviděli a máte rádi komedie či sci-fi, určitě se na to podívejte. Je to geniálně natočené. Děj je vcelku jednoduchý - jde tam hlavně o výstavbu mezigalaktické dálnice a zánik Země, který přežije prakticky jen jeden člověk jménem Arthur. Za záchranu života vděčí mimozemšťanovi v lidské podobě Fordovi Prefectovi, který s ním posléze putuje vesmírem.
Bez ručníku ani ránu
Než však před zánikem Země oba muži vyrazí za dobrodružstvím a stopnou si vesmírnou loď, vybaví se nezbytným ručníkem. Tohle se následně stalo takovým fenoménem, že dokonce existuje „ručníkový den“ - ten se slaví 25. května. Pokud bychom citovali úryvek z knihy Stopařův průvodce po galaxii, slouží ručník k následujícímu:
Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu – můžete se například do něj zabalit, aby vám nebyla zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. A když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.
Také začnete za krkem nosit ručník? Mně osobně tedy dost pomáhá, když sedím u okna v pracovně a něco tvořím. Netáhne mi aspoň za krk. Manžel ho pak dokonce používal jako ochranu krční páteře před profouknutím během řízení autobusu. Ručník za krkem má zkrátka své nezměrné výhody a pokud někdy budu cestovat vesmírem, jako Arthur, určitě na něj nezapomenu.
Postavy jsou velice rozmanité a zajímavé, mě však zaujala jen jedna
Děj filmu vás naprosto pohltí. Dá se říct, že je to taková pohádka pro dospělé. A možná by se na ni mohly dívat i větší děti. Nudu rozhodně nečekejte, naopak velice dynamické a vtipné scény, díky nimž se budete místy za břicho popadat.
Jistou osobitost dodávají snímku Stopařův průvodce po galaxii zcela jistě Vogoni - hnusná vesmírná stvoření (s nedostatkem talentu v poezii), která byste za žádnou cenu nechtěli nikde potkat. K ztvárnění těchto odporných mimozemšťanů lze jen říct, že měl někdo skutečně skvělou fantazii.
====-====-==== STRANGE SOPHONTS: [VOGONS], THE MASTER BUREAUCRATS OF THE HITCHER-VERSE! #2420-0916s: ====-====-==== 1....
Posted by Maksim Smelchak on Monday, September 16, 2024
Další postavy pro mě byly vesměs nezajímavé. Zamilovala jsem se ovšem do Marvina! Tenhle robot má cosi společného se mnou.
Mrzutý robot Marvin
Marvin je ve filmu Stopařův průvodce po galaxii naprosto fenomenální. Tento robot s hlavou velkou jako planeta, je naprogramovaný tak, aby prožíval lidské emoce. Vidět u něj tedy můžete třeba mrzutost, sarkasmus, pesimismus ale i emoční vyčerpanost z vlastní existence, lidí a vesmíru.
Také se občas cítím emočně vyčerpaná, ale spíše z hloupých lidí. Svou existenci mám ráda…
V čem jsem ale dost podobná Marvinovi, je občasný negativismus. Na cokoliv dobrého vždy odvětí „Hrůza, co?“. Snažím se s tím pracovat. Život není holt peříčko…
Tak co? Zhlédnete to? Víc vám už neprozradím.