Článek
Ovšem odpor nad lhaním a pomluvami, které padaly z úst poslance Babiše, byl patrný i mezi ostřílenými profesionály.
V kontrastu se slušným, čestným a stranicky pojatým vystoupením těsného vítěze prvního kola prezidentských voleb Petra Pavla vykrystalizovala podoba následujících dvou týdnů. Během nich se čeští voliči rozhodnou, jestli chtějí posílit demokracii a vrátit prezidentskému úřadu jeho smysl a s tím spojenou důstojnost, nebo jestli prodlouží na dalších minimálně pět let epochu prezidentství jako rukojmí bezhraniční pokleslosti, bezpáteřnosti a prodejnosti.
První kolo voleb dopadlo podle předpokladů. Nejen v samotném výsledku. Jak jsem varoval v předchozím článku, Babiš okamžitě spustil pandemonium lží a pomluv. Lhal o tom, že Petr Pavel by byl „dalším náčelníkem generálního štábu, když jednoho už máme“, lhal o tom, že Petr Pavel je kandidát této vlády. Nejvíce ale šokovalo tvrzení, že Babiš v StB bojoval v 80. letech 20. století proti „zlým vojenským rozvědčíkům“ a že podobného prezidenta, který byl vojenským rozvědčíkem, mají už jen v Rusku.
To je asi tak skandálně tupé jako tvrdit, že Sovětský svaz bojoval za mír. Putin byl jako člen KGB operující v tehdejším východním Německu ve velmi podobné pozici jako Babiš nasazený v Maroku. Pouze s tím rozdílem, že Babiš byl v roli řadového udavače, zatímco Putin přímo řídil řadu operací. Představa bojovníka estébáka Babiše je tak komicky nesmyslná, že nutně vyvolává potřebu ptát se, jaké důvody vedou k tak nebetyčnému blábolení.
S největší pravděpodobností jde o to, že lidé okolo této politické améby už nevědí, kudy kam. Stojí před překážkou, o které vědí, že je mimo reálný potenciál matérie zvané Babiš. Proto hrají od prvního okamžiku all in, což v jeho případě znamená lži a pomluvy bez hranic. Babiš i politováníhodná suita kolem něj jsou v koncích.
Je zřejmé, že demokracie v ČR má velkou šanci. Situace je jiná než před pěti lety. Liberálně demokraticky orientovaný kandidát zvítězil už v prvním kole a nemusí dohánět náskok. Další podobně orientovaní kandidáti ho okamžitě podpořili a v celkovém součtu hlasů tedy Babiš nemá, kde brát.
Proto se celá strategie uchyluje ke snaze pomluvit a diskreditovat protikandidáta do té míry, aby bylo co nejvíce voličů odrazeno od toho jít volit ve druhém kole. Kalkulace Babišova týmu je taková, že v případě, kdy bude část voličů odrazena a část voličů přijme manipulaci, že Pavel je horší než Babiš, může populista zvítězit.
Ve skutečnosti to pouze ilustruje jeho ubohost a bezvýchodnost jeho situace. Uchyluje se k tomu nejnižšími prostředky, protože zjistil, že jinudy už cesta nevede. Naštěstí máme tu moc lháři ukázat, že i tahle cesta je slepá a že jeho současné politické maximum je ve Sněmovní, ne na Pražském hradě.