Článek
Bohumil Kartous: Budeme se samozřejmě bavit o Slovensku a o tom, jaká je tam situace. Mimochodem, už se podařilo identifikovat, kde se nachází pan premiér (několik dní se spekulovalo, kde Robert Fico vlastně je, pozn. autora)? Toho času trvá nejistota o tom, kde se vlastně nachází.
Arpád Soltész: Nevíme, kde se nachází v tomto okamžiku, ale své poslední video evidentně natáčel v luxusním hanojském hotelu. Je otázka vkusu, nakolik se ten hotel někomu líbí nebo nelíbí. Myslím, že noc tam stojí 6200 eur. A je to naprosto jednoznačné, dokonce se novinářům Deníku N také podařilo do toho hotelu dovolat a recepční pana Fica ochotně propojila, ale nezvedl telefon.
Bohumil Kartous: Aha, dobře. To platí daňový poplatník, tu dovolenou pana Fica, nebo to je vlastně oficiální návštěva? Jak to vlastně je? Neobtěžoval se to někomu sdělit…
Arpád Soltész: Nevíme. Oficiální návštěva to zřejmě není proto, že o ní neví nikdo nic, ani nikdo nijak nekomunikuje. Zřejmě je to soukromá cesta, ačkoli je zajímavé, že ve Vietnamu je v tomto okamžiku prezidentem Tô Lâm, čili člověk, který si přijel do Bratislavy vyzvednout vietnamského občana uneseného z území Německa a slovenská vláda mu na to tehdy půjčila slovenský vládní speciál, dokázali dostat za hranice EU.
Bohumil Kartous: To si vzpomínám. Nemůžete jenom prosím krátce připomenout, kdy se to stalo a jaké byly okolnosti? Vlastně tady tohohle únosu de facto.
Arpád Soltész: Stalo se to v roce 2017. Byl to vietnamský občan, který pravděpodobně jako pokladník nějaké vietnamské komunistické kliky okradl své vlastní lidi, požádal o politický azyl v Německu, odkud ho unesla vietnamská tajná služba, ho zdrogovali, zbili, naložili do nějaké dodávky, kterou v Bratislavě zaparkovali. A do toho hotelu přišel na oficiální návštěvu Tô Lâm, který byl v té době šéfem vietnamských bezpečnostních složek, jednal s Robertem Kaliňákem. To jednání trvalo tuším hodinu nebo nějaký velmi krátký čas. Velmi náhle se to celé seběhlo a návrat domů jim Robert Kaliňák půjčil slovenský vládní speciál, kterým letěli z Prahy do Moskvy. Později z toho byl velký skandál. Samozřejmě, Robert Kaliňák popřel, že by věděl o tom, že plánují tímto způsobem propašovat uneseného vietnamského občana z území Evropské unie. Nevím, jak to přesně bylo. Je téměř nepochopitelné, jak mohli všichni slovenští úředníci, bezpečáci a další lidé přehlédnout, že tam mají někoho, kdo evidentně není v pořádku. Tvrdili, že si mysleli, že je opilý. Byl to obrovský mezinárodní skandál, po kterém později Slovensko zásadním způsobem omezilo diplomatické vztahy s Vietnamem. Ale myslím si, že tam opět dochází k zásadnímu oteplování.
Bohumil Kartous: Ano. Rozhodně ta návštěva to signalizuje.
Arpád Soltész: Řekněme to takto: Robert Fico se rozhodně nenachází na nepřátelském území.
Bohumil Kartous: Určitě nebyl unesen. Netrpí tam.
Arpád Soltész: Zřejmě tam, podobně jako unesený vietnamský občan, letěl z Moskvy. Předpokládáme, jen nevíme, kdy přesně a jakým způsobem, jakým letadlem.
Bohumil Kartous: No celé to vlastně nějakým způsobem zapadá do obrazu toho mafiánského státu, kterým Slovensko do značné míry je. Když někdo z politické pozice je schopen porušit tolik v demokracii nepřekročitelných pravidel. Domníváte se, že pan premiér Fico letěl do Vietnamu přímo z Moskvy? Je to tak?
Arpád Soltész: To jen předpokládáme, nevíme to. Mohl se někde zastavit. My nevíme, jak se dostal do Moskvy, protože naposledy jsme ho viděli v Bruselu. Pak jsme ho najednou viděli v Moskvě, v Kremlu, podávat si ruku s Vladimirem Putinem a poté natáčel nějaká videa, jejichž poselství je v podstatě takové, že Ukrajina je nepřítel a NATO a Evropská unie jsou zrádci, kteří nás prodávají nepřátelské zemi a že Rusko by nás mohlo spasit. To je zhruba message těch videí. Ono to bylo v podstatě jasné v okamžiku, kdy si potřásl rukou s Vladimirem Putinem. Mně to už přišlo trošku, že i příliš tlačí na pilu v těch videích. On tedy tvrdil, že jel do Moskvy jednat o plynu, to je absolutní nesmysl, to by musel jednat v Kyjevě. A nikdo nevěděl, odkud ta videa natáčí. Mělo to velmi bizarní pozadí, takový zlatý závěs a nějaký podivný retro telefon a zvláštní lampa. Nějací rekreanti upozornili, že ho viděli ve Vietnamu. Slovenští turisté jsou lepší než některé rozvědky (smích).
Bohumil Kartous: Občanská „rozvědka“.
Arpád Soltész: Nevím, jestli Deník N dostal tip nebo trpělivě prohlížel fotky luxusních hotelů ve Vietnamu, ale právě ten závěs a ten telefon jsou velmi výrazné. Ještě tam trčel kus takového kýčovitého rámu, do kterého byl zasazen televizor a v něm ještě byly nějaké záběry z Rudého náměstí v Moskvě. To vlastně upoutalo pozornost, čili když člověk vidí fotografii apartmánu, tak se to dá zcela jednoznačně ztotožnit právě pro tyto velmi výrazné prvky, které se asi líbí, předpokládám, velmi bohatým Rusům, Číňanům, Vietnamcům a podobné klientele. Trochu to vypadá jako luxusní nevěstinec, na pohled. Určitě to není levné, protože tam jsou použity kvalitní a drahé materiály. Jen jsou tam nahromaděné v takové hustotě, zlatá vana v tom apartmánu i kompletně pozlacená, je to takový ten „východní“ vkus. Řekněme to takhle.
Bohumil Kartous: To je asijské Mar-a-Lago. Nevkus mají tihle lidé společný.
Arpád Soltész: Ano, je to tak velmi okázale, ale řekněme, že lidé, kteří více milují minimalistický nebo decentnější styl, by se tam asi necítili úplně pohodlně.
Bohumil Kartous: Pro pana Fica pravděpodobně ideální s defaultní tapetou Rudého náměstí na televizoru.
Arpád Soltész: Pan Fico má na jednom z těch videí - to bylo opravdu zvláštní - oblekové sako, u nějž, zdálo se, mu za chvíli odletí knoflík. Opravdu bylo velmi napnuté a pak jsme si všimli, že v tom saku má vlastně bílou polokošili. Čili vypadá to tak, že si narychlo někde půjčil od někoho nějaké sako a měl nějakou bílou polokošili, aby natočil video. On si jinak velmi potrpí na svůj vzezření jako většina lidí, kteří pocházejí z malých měst a dostanou se do vysokých pozic a nejsou si úplně jisti svým vlastním zjevem, čili to byla jedna z prvních věcí, které uhodily do očí.
Bohumil Kartous: Sako si zřejmě půjčil od vietnamského recepčního. Ale ta cesta z Moskvy, ta je důležitá, respektive návštěva v Moskvě. Já jsem si všiml toho, když si s panem Putinem podávali ruce, že Putin se od něj v určitém okamžiku odvracel jako od něčeho nevítaného.Nebyla to asi úplně přátelská návštěva, spíše to vypadalo, že si ji pan Fico vymodlil. Nebylo to jako rovný s rovným.
Arpád Soltész: Rovný s rovným to určitě nebylo, netušíme, kdo tu návštěvu inicioval. Připomeňme si, že o té návštěvě vlastně oficiálně na Slovensku na institucionální úrovni nikdo neinformoval. Fica tam nikdo nedoprovázel. Tam nebyl slovenský velvyslanec, nebyl tam zástupce ministerstva zahraničních věcí, on tam byl úplně sám. Dokonce hráli „přesilovku“, protože Vladimir Putin tam měl svého poradce. Nebyl tam tlumočník za slovenskou stranu, čili on tam seděl opravdu úplně sám, což opticky vypadá velmi blbě. Na toto si dávají lídři v mezinárodních vztazích velký pozor, aby nikdy nevypadali, ani opticky, že jsou v menšině. Robert Fico s tím zjevně buď neměl problém, nebo to byl ochoten akceptovat. Podle mě se celá ta návštěva seběhla velmi narychlo. Nutno si připomenout, že Fico opravdu nebude v Kremlu nikdy vnímán jako autentický přítel Ruska. On je pro Vladimira Putina jednoznačně zrádce, protože po anexi Krymu, kdy Rusko odstavilo plyn pro Ukrajinu, tak Fico povolil reverzní tok plynu přes Slovensko do Ukrajiny. Tehdy se stal „horlivým“ Evropanem, jehož klíčovou agendou bylo ukotvení Slovenska v tvrdém jádru Evropské unie a to se změnilo až po vraždě Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové, když se stal vlastně pro západní společenství jako osoba naprosto nepřijatelným a toxickým. Mě nepřekvapuje, že Robert Fico pravděpodobně přijel do Kremlu o něco pokorně poprosit. Ta fotografie s Vladimirem Putinem jistě pomůže i před jeho elektorátem. Na Slovensku opravdu hrozí, že tato koalice nevydrží, že budou předčasné volby. Jiná otázka je, k čemu by to bylo dobré Vladimirovi Putinovi. Zajímavý je samotný fakt, že ho Vladimir Putin přijal. To znamená, že Fico mu umí nějak posloužit, něčím, co má pro něj nějakou hodnotu.
My vůbec nevíme, co tam Robert Fico vyšmelil, ani za jakou cenu, ale je zcela jasné, že to nebyla jen PR aktivita, kde Vladimir Putin poskytl Robertu Ficovi laskavost typu „budeš mít se mnou fotku v kampani“.
Bohumil Kartous: No tak samotná přítomnost premiéra země, která je členem Evropské unie a NATO, dává Putinovi jistou legitimizaci toho, co dělá, může říkat „svým“ Rusům, podívejte, za mnou sem jezdí tady premiérové typu Orbána a Fica, to jsou ti rozumní. Oni chtějí vyjednávat o Ukrajině, o dalších věcech. Takže si myslím, že pro Putina je to v zásadě velmi užitečné pro řekněme nějakou vnitřní propagandu v rámci Ruska i pro to znepokojovat občany Evropské unie a členských zemí NATO tím, že tihle kolaboranti tam jezdí a zároveň reprezentují obě tyto mezinárodní struktury, takže si myslím, že i pro něj to má nějaký význam. A co tak odhadujete, že by Fico mohl získat z Ruska? Energie to pravděpodobně nebudou, protože Slovensko je závislé na na infrastruktuře Evropské unie nebo Západu.
Arpád Soltész: Můžeme jen spekulovat. Dovedu si představit, že si třeba jel dohodnout nějaké garance svého vlastního osobního postavení výměnou za služby. A já si myslím, že Robert Fico opravdu nepočítá s tím, že Slovensko vydrží v NATO a v EU donekonečna a Slovensko opravdu, kdyby zůstalo osamocené, tak nesplňuje geopolitické minimum státnosti, čili potřebuje buď spojence jak má na Západě, nebo když tedy Robert Fico tvrdí , že ti spojenci jsou nám k ničemu, neboť nás zaprodávají našemu nepříteli, kterým je Ukrajina, tak v tom případě potřebuje ruského hegemona nebo někoho podobného, někoho, kdo mu dá alespoň nějakou formální suverenitu. Myslím si, že toto je naivní očekávání. Ale možná si to Fico tak představuje. Těžko říct, vzhledem k tomu, v jakém režimu to jednání proběhlo. My o něm nevíme nic. Předseda slovenské vlády v podstatě nebyl jednat s Vladimírem Putinem jako demokraticky zvolený předseda vlády, který je nějaký první mezi rovnými a v nějakém institucionálním rámci s nějakým mandátem od vlády, ale jel tam jako diktátor nebo autokrat, který jednoduše přijímá rozhodnutí zcela sám, z vlastní vůle a z vlastního rozmaru a rokuje s jinými lídry, kdy uzná za vhodné, jakým způsobem uzná za vhodné a o čem uzná za vhodné a nikomu jinému do toho nic není.
Bohumil Kartous: Vy jste mluvil o tom, že je možné, že vlastně na Slovensku nevydrží vláda, protože tam dochází v posledních měsících k určitým disrupcím, několik poslancůvíce či méně odmítá hlasovat s koalicí. Jak to vnímáte? Jak seriózně lze předvídat, že dojde k takovému rozpadu, který by vedl k předčasným volbám na Slovensku?
Arpád Soltész: Ona ta koalice je slepená z takových lidí, kteří nejsou schopni profesionálního politického výkonu. To je prostě – hledám nějaký slušnější termín než sebranka nebo banda - ale to je skupina lidí, kde víceméně každý hledá nějaký svůj osobní zájem. Ty osobní zájmy jsou často velmi protichůdné a Fico zjevně neinvestuje dost energie do toho, aby to celé udržel pohromadě. Nutno ale upozornit, že to, že ta koalice nemusí vydržet a může se sesypat, neznamená, že pak budou volby takového druhu, jaké si pamatujeme od roku 1989. Je velmi naivní si myslet, že politický systém, který platil do posledních voleb na Slovensku , je neměnný a pevně daný a že Róbert Fico nebude mít odvahu ho měnit. On už zcela mění způsob výkonu moci. Opravdu, ten jeho výlet do Moskvy má absolutní logiku a není na něm vůbec nic zvláštního, ani nic bizarního ani nic překvapujícího, pokud ho budeme hodnotit v intencích autokrata, který řídí svou zemi. Dokonce i ten výlet do Vietnamu je pak úplně v pořádku.
Bohumil Kartous: V souvislosti s tím, nedávno se dostaly na veřejnost videozáznamy z lovecké chaty, na kterých vlastně tady řekněme nejvyšší reprezentanti současné vlády včetně premiéra, včetně ministra obrany, nejvyšší jeho spojenci, diskutují s různými -
Arpád Soltész: S ředitelem slovenské informační služby, podotýkám.
Bohumil Kartous: - diskutují o tom, jakým způsobem si uzurpují Slovensko do budoucna, prostě, co budou dělat. Tam představují ta schémata, ty plány, úplně neuvěřitelné. To je něco, co by v demokratické zemi muselo vládu okamžitě položit, něco, co by mělo vehnat statisíce lidí do ulic jo, že? Že to je obraz totální zkázy, totální prohnilosti. Co to způsobilo?
Arpád Soltész: Ta videa byla známá přece už před parlamentními volbami. Oni nyní uveřejnili kompletně všechna, ale média je měla k dispozici již dříve a ty části, které byly nějakým způsobem ve veřejném zájmu, byly publikovány.
Bohumil Kartous: Jasně. Takže pro slovenskou společnost žádná novinka.
Arpád Soltész: Tohle není úplná novina. A je to 18 hodin materiálu. Já si nemyslím, že je mnoho lidí, kteří to opravdu viděli a pozorně poslouchali celé. Zajímavé jsou právě některé výňatky z toho. Ano, já si myslím, že tohle elektorát Róberta Fica nějakým způsobem nevzrušuje.
Bohumil Kartous: To je ta žába, která už je tak jako uvařená, že je to úplně jedno?
Arpád Soltész: Ne, to není pomalu vařená žába. To jsou lidé, kterým se to právě tak líbí. Oni to takhle chtějí mít.
Bohumil Kartous: To je dost tedy znepokojivé, protože Slovensko je stále partnerem v Evropské unii a NATO…
Arpád Soltész: Formálně ano, ale když posloucháme Fica, co vzkazuje z Moskvy a z Vietnamu, tak de facto už ne.
Bohumil Kartous: No problém je, že vlastně Slovensko nelze z EU a NATO jednoduše odstranit, že, i kdybychom nakrásně chtěli. Velký problém. Slovensko by muselo vlastně požádat minimálně o vystoupení z EU, což neudělá…
Arpád Soltész: Nejsem si jist, že to neudělá. Já si myslím, že Fico touto rétorikou reálně připravuje svou vlastní populaci na to, že Západ je zrádce, který nás zaprodává. Ukrajina je nepřítel, který nás ohrožuje a Rusko je náš skutečný spojenec.
A když to poté dotáhneme, nemá to jinou logickou koncovku než odchod z EU a z NATO. V tomto okamžiku by mu to asi v nějakém regulárním referendu neprošlo, ale dovedu si představit, že to projde v referendu, které bude organizováno jiným způsobem a popřípadě s nějakou ruskou podporou podobného typu, jakou poskytli Georgescovi v Rumunsku (zaplacená manipulativní kampaň na Tik pozn. autora). Rovněž mohou probíhat i nejbližší parlamentní volby. Jednoduše, Robert Fico bude mít jistotu, že z nich vyjde jako vítěz a možná nebude potřebovat ani koaličního partnera, nebo nebude mít žádnou skutečnou opozici. To vše lze uhrát, když se k tomu někdo odhodlá, nedá se s tím samozřejmě dlouhodobě fungovat v EU. A EU stále, kdyby se laskavě konečně probraly všechny instituce a pochopily, že toto je velmi nebezpečné na mnoha úrovních, stále může přistoupit alespoň k nějakým opatřením. Základem jsou samozřejmě okamžité škrty ve financování, neboť Fico z té EU nemá nic jiného než peníze, jeho to hodnotově nikdy nezajímalo. Tady nikdy nešlo o nějakou svobodu a demokratické ideály, to ho spíše obtěžovalo. Už vůbec ne o právní stát, čili pro něj jediná hodnota EU spočívá v těch penězích. Proto v okamžiku, kdy mu financování zastaví, tak to bude pro něj velmi jednoduché rozhodování.
Bohumil Kartous: Možná ještě vlastně poznámka k té podpoře, Fico má neuvěřitelný počet lajků na svém facebooku. Vzhledem k tomu, jak je Slovensko malá země, to indikuje, že vlastně už ta podpora nějakým způsobem probíhá. Teda že vlastně ten mechanismus zneužívání algoritmů, který Rusové mají perfektně zvládnutý, tak ten už pravděpodobně asi běží.
Arpád Soltész: Samozřejmě to asi nebude operace, která se rozbíhá dva dny před volbami. A Róbert Fico není nějaký stratég, on je chytrý taktik. Strateg je Viktor Orbán, ne Róbert Fico. Ale v Kremlu už nějací stratégové jsou.
On tato různá videa vydává v pravidelných časových intervalech, jako kdyby posílá svá politická poselství mezi „plebs“. Dříve vypadala, jako kdyby byla napsána v Budapešti a překládala se z maďarštiny. Tato už vypadají, jako kdyby byla překládána z ruštiny a jsou v mnohem vyšší kvalitě.
Bohumil Kartous: Ficovu kampaň převzali v hlavním štábu, tedy…
Arpád Soltész: Jako kdyby už měl lepší PR tým. Jen na druhou stranu, pokud on má někoho, kdo je opravdu zodpovědný za jeho PR, teď je nejvyšší čas ho vyhodit, neboť ta videa z Vietnamu byla tak zbytečná. Politicky mu to vaz nezlomí, ale je to velmi nepříjemné, protože když budeme podezřívat Fica z politické odpovědnosti za napáchání nějakých miliardových škod, kolik lidí si umí představit, co je miliarda? Tomu málokdo rozumí, ale těch 6 200 eur za jednu noc v hotelu, to je něco, čemu rozumí každý. I ten nejméně kvalitní volič si umí představit, co to znamená, kolik dní za to může pít od rána do večera, možná je to jeho osobní půlroční příjem. To je to, co vypadá blbě.
Když už neodbytně cítil potřebu dělat ta videa, opravdu se to dalo udělat někde před naprosto neutrálním pozadím, které je neidentifikovatelné. Myslím si, že on opravdu nechtěl, aby se vědělo, kde tráví toto období. Zajímavé jinak je, že podobným způsobem v podobné době odhalili také turisté v Indii v nějakém super luxusním ajurvédském hotelu Viktora Orbána.
Bohumil Kartous: Takže Maďarsko a Slovensko si podrobují jižní a jihovýchodní Asii, zjevně (smích)…
Arpád Soltész: Nejvíce paranoidní a ne zcela vážně myšlená poznámka od maďarského kolegy byla, zda oba neodjeli do Asie, aby se vyhnuli jadernému spadu…
Bohumil Kartous: V těchhle dobách to nezní úplně jako vtip.
Arpád Soltész: Jako z Kremlu dobře informovaní lídři, že se odebrali bezpečně daleko z Evropy. Nebylo to asi myšleno úplně vážně, ale ano, na chvilku z toho až zamrazilo. Ale myslím si, že tohle nehrozí do 20. ledna.
Bohumil Kartous: Proč zrovna do 20. ledna?
Arpád Soltész: Protože tehdy proběhne inaugurace Donalda Trumpa. To úplně mění pravidla hry, respektive přestanou platit jakákoli pravidla hry a už se objevilo v nějakém slovenském bulváru, že v únoru by mohl být na Slovensku Donald Trump. I z té Moskvy přišlo vlastně jedno z poselství, že by se mohla mírová jednání o Ukrajině konat na Slovensku. Je to úplná pitomost, protože i kdyby dokopali prezidenta Zelenského k nějakému typu mírových jednání, asi by nebyl ochoten přijet k nim do Bratislavy.
Bohumil Kartous: To je moc pěkná představa, ale Zelenský u toho určitě nebude asistovat. A ona ani jedna strana v současnosti nejeví zájem o to vést nějaká jednání o mírových dohodách.
Poslední otázka, důležitá: Nejsou vlastně Robert Fico a celá ta parta jeho pohůnků dobří vizionáři? Nevnímají to, že se mění světový pořádek právě s nástupem Donalda Trumpa jako vrcholného představitele nové americké administrativy poskládané z nejrůznějších bláznů, dobrodruhů, konspirátorů a podvodníků, jímž je i samotný Trump podle výroku amerického soudu? Není to vlastně jenom předvídavost, která Fica vede k tomu, že on pak bude na té správné straně barikády?
Arpád Soltész: Taková strategická předvídavost zde byla patrná u Viktora Orbána. Róbert Fico si jen zachraňuje vlastní kůži a nezůstal mu jiný manévrovací prostor než právě tento. On se přidal, protože musel. Já si myslím, že Fico nakonec nebude u jednacího stolu jako pozvaný host, ale bude na jídelním lístku. Jinak já jsem to s tím prezidentem Zelenským nemyslel tak, že on odmítne účast na těch mírových jednáních, ale že ho vůbec nemusí pozvat. To může být nějaký nový Mnichov, kde mu vnutí nějaké řešení, které se mu nebude líbit a víme, že Donald Trump na osobní úrovni zcela jistě prezidenta Zelenského nemá rád, dokonce ho asi dost nenávidí. On je dost pomstychtivý. Evropa ho absolutně nezajímá, jako taková. Tím, čím je Evropa slabší, tím se on cítí silnější. Pro Donalda Trumpa je nejen politika, ale i celý život pouze hra s nulovým součtem. V tomhle má vysloveně ruskou mentalitu, to je na něm fascinující a já si umím představit, pokud Donald Trump například řekne Vladimíru Putinovi někde v Praze, že „Voloďo, víš, mě nezajímá, když jim tam chceš hodit jadernou bombu do toho Kyjeva, aby jsi je konečně umoudřil, my na to určitě reagovat nebudeme“. V tom okamžiku je vymalováno. Počítá se dnes s jakýmikoli, i velmi negativními scénáři. Já si myslím, že Fico vsadil na tento vývoj. Že - opravdu - Vladimir Putin bude vládnout minimálně nějaké říši v intencích bývalého Sovětského svazu. Je to naprosto nemorální, nepřijatelné. Znamená to konec lidských práv a občanských svobod na Slovensku, ale pro něj osobně to může být velmi výhodné a moudré rozhodnutí.
Bohumil Kartous: Souhlasím s tím, že Trumpa Evropa absolutně nezajímá, Evropa je pro něj nějaká dojná kráva, která není dostatečně vydojená, prostě je potřeba ji vydojit vyššími cly a vyššími nákupy obranných systémů a munice ze Spojených států, k čemuž má sloužit primárně navýšení obranných výdajů, které samo o sobě není ničím špatným, to samozřejmě Evropa zanedbala. Ale myslím, že Trump vidí v tom zvýšení obranných výdajů zejména to, že se bude nakupovat ve Spojených státech. Bude se nakupovat pro Ukrajinu a bude se nakupovat pro Evropu samotnou. Nedokážu si ale úplně představit, že by Trump zašel až tak daleko, že by úplně obešel, což Ukrajinu, ale Evropu v tom, že by vyjednával s Putinem sám o tom, jakým způsobem dopadne válka v Ukrajině.
Arpád Soltész: Já netvrdím, že tomu tak bude, protože podle mě dnes ani Donald Trump neví, co udělá Donald Trump zítra, natož za měsíc. Ale očekávat od něj racionální chování a takové strategie, že potřebuje něco z Evropy vydojit z jejích vyšších obranných rozpočtů, tak na tohle bych opravdu nevsadil vůbec nic. On se nechová racionálně, nechoval se racionálně ani během prvního mandátu, kde ještě měl ve svém okolí lidi, kteří se chovali racionálně a korigovali ho. Takoví lidé tam už nejsou a toto my na Slovensku nyní už důvěrně známe díky vládě Fica. On je dnes obklopen výhradně lidmi, jejichž jedinou přidanou hodnotou je loajalita. Oni jsou schopni všeho, ale nedokážou nic udělat. K tomu prostě nemají odbornou, intelektuální, lidskou, žádnou kapacitu. To je armáda do roztrhání loajálních idiotů. A stejnou se obklopil i Donald Trump. Budou slepě provádět jakýkoli jeho náhodný rozmar. A my víme, že on má těch náhodných rozmarů plnou hlavu. Bude to velmi nebezpečná situace a myslím si, že Donald Trump si lidsky bude mnohem lépe rozumět s Vladimirem Putinem než s prezidentem Zelenským.
Bohumil Kartous: To nepochybně, a nám nezbývá, než se nechat překvapit, byť bychom rádi žili ve světě, který nabízí trošku větší jistotu. Děkuju za další rozhovor.