Článek
Způsob, jakým Mark Zuckerberg spáchal morální sebevraždu, je doslova epický. Chybí však cokoliv, co by bylo hodno obdivu. Je to příběh o zcela bezhodnotovém, anomickém světě, v němž se nejbohatší soustředí pouze na svůj vlastní zájem, protože si ho ztotožnili se zájmem veřejným. Nikoliv snad proto, že by veřejný skutečně byl, ale proto, že se veřejný zájem stal zajatcem zájmů ekonomických elit.
Mark Zuckerberg s nadšeným výrazem v obličeji a tónem plným optimismu oznámil, že Facebook a Instagram, dvě nejznámější platformy provozované společností Meta, přestávají regulovat distribuci obsahu na základě toho, zda jde či nejde o dezinformaci. Neřekl to přesně takhle, ale nová pravidla Mety právě toto způsobují. Zuckerberg v tom je zcela otevřený: Posypal si hlavu popelem, protože Meta údajně udělala chybu, když se snažila moderovat zveřejňování obsahu na svých platformách a podrobovat ji fact-checkingu, tedy ověření pravdivosti. Tohle je - najednou - podle Zuckerberga cenzura. Od nynějška se řídí modelem sítě X (dříve Twitter), vlastněné Elonem Muskem, jenž udělal totéž - zrušil vnitřní kontrolu nad pravdivostí obsahu - a nahradil ji tzv. komunitním upozorňováním. Jak asi takový systém ověřování funguje, to právě reprezentuje síť X: stala se z ní digitální žumpa, ve které se daří dezinformacím, konspiracím, hate speech, difamacím, prostě všemu odpornému, co sociální sítě přinesly do našeho světa. A aby to nebylo možné ověřovat, Musk znemožnil výzkum na datech ze sociální sítě.
Pokud bude někdo tvrdit, že nejde o podlézání Trumpovi, je buď hloupý, nebo lže. Zuckerberg jasně říká, že chce s Trumpem spolupracovat. S Trumpem bude údajně spolupracovat na „ochraně svobody slova“ před cenzorskými pokusy v Evropě, Latinské Americe a Číně. Slyšíte dobře: Zuckerberg zjevně nedělá rozdíl mezi demokraciemi, autoritářskými systémy a totalitami. Ať už hledáte cestu, jak na provozovatele platforem přenést odpovědnost za zasahování do vnitřních politických záležitostí v demokratické zemi (Evropa), nebo jste sprostý totalitní cenzor (Čína), pro Zuckerberga (Trumpa) se jedná o totéž „ohrožování svobody slova“.
Zuckerberg zároveň ve svém horlivém videu sděluje světu, že tým, který řeší závadnost obsahu na platformách Mety, se stěhuje z demokraticky (a svobodomyslně) orientované Kalifornie do dominantně republikánského Texasu. Důvod? Údajně krok, který má omezit „zaujatost“ (bias) lidí, kteří se na této práci podílejí. Sice se celá Meta přestává zabývat hodnotovým a pravdivostním posuzováním obsahu, přesto byl nutný přesun do jednoho z nejbigotnějších konzervativních států v USA. Ve jménu „vyvážení“ pohledu na skutečnost ve prospěch Trumpa, tlupy jeho loajálních a průměrného, tedy méně vzdělaného, zato mnohem častěji nábožensky věřícího Trumpova voliče.
A kdyby někdo stále pochyboval, že se nejedná o podlézání Trumpovi, jmenování Trumpova kamaráda Dany Whitea do vedení Mety a dále ustavení republikána Joela Kaplana v pozici šéfa globální korporátní politiky této firmy by mělo přesvědčit i hodně zatvrzelé nedůvěřivce.
Zuckerberg zjevně nemá problém ohnout se jakýmkoliv směrem a ta chvíle trapnosti, kterou si pravděpodobně ani nepřipouští, mu za to stojí. Znamená to totiž konjunkturu bez ohledu na změnu politického vedení. Zaručuje mu to nejen nerušený „business as usual“, tedy to, že jeho model může nerušeně pokračovat dál a ještě více vytěžovat potenciál nenávisti, strachu a agresivity (právě k tomu uvolnění pravidel pro zveřejňování obsahu bez ohledu na jeho pravdivost povede). Zároveň si svou podlézavostí naklonil Trumpa na svou stranu a získal tak, stejně jako Musk, ochranu před „cenzory“ z Evropy. Ať už přímo nebo pouze virtuálně, teď bude sedět za vyjednávacím stolem Trumpovy MAGA legie při jednáních s evropskými partnery a bude jejich prostřednictvím klást podmínky omezující jakoukoliv smysluplnou regulaci ovlivňování veřejného zájmu v evropských zemích. jde přece o americké společnosti a ve světě MAGA (Make America Great Again) musí Evropa strpět tsunami řízené idiocie, kterou ji americké platformy sociálních sítí zahlcují. Zejména v obdobích krizí (pandemie, válka, imigrační vlna) nebo předvolebních kampaní.
Je možné, že se po čtyřech letech opět - snad - změní politický kurz a Trump konečně zmizí ze scény. Po vyhrožování Kanadě, Panamě, Grónsku, ohrožování pozice Ukrajiny ve válce proti ruskému agresorovi, vyhrožování Evropě, tedy zejména spojencům, nepokrytě z pozice síly, v přípravě na vytvoření jakési nové, americké plutokracie (vlády bohatých). Přejme si, ve jménu zachování demokracie, aby tomu tak bylo. Pro Zuckerberga (a Muska) se ale nic nezmění. Pokud k tomu dojde, pokud budou cítit, že se kurz mění, vytáhnou opět demokratické vlaječky, nalijí peníze do opoziční kampaně, konstatují, že se stala chyba a začnou předstírat hledání souladu s ochranou veřejného zájmu. A budou dále prosperovat. Je jim totiž úplně jedno, v jakém režimu budou svůj business provozovat. Do té doby, než se vymaníme ze zajetí této digitální formy feudalismu, jim to bude úplně jedno. Mají nás totiž dokonale v hrsti.