Hlavní obsah
Názory a úvahy

Význam Ruska závisí na našem rozhodnutí. Z vlastní hlouposti a pohodlnosti váháme

Foto: Ilustrace vytvořena pomocí AI nástroje OpenArt

Jediný účinný způsob, jak omezit vliv civilizačně zaostalého Ruska na život demokracií, je obrátit ho k vlastním problémům.

Článek

Lze udělat Rusko tak malé, jak si vzhledem ke svému postavení v civilizačním vývoji zaslouží?

Ano. Primárně ekonomicky. Pokud Rusko nebude moci prodávat energetické suroviny Západu, přijde o kritické množství příjmů a jeho ekonomika nebude schopna financovat nejen agresivní válku v Ukrajině, ale ani další podobné akce v nárazníkové zóně. Této možnosti, jak omezit ruský státní teroristický potenciál, využíváme i přes deklarace o energetické nezávislosti minimálně. Naopak, v roce 2024 se nákup ruských energetických surovin Západem v celkové bilanci zvýšil. Prodej Západu (Evropě) přitom Rusko nemůže plně kompenzovat prodejem jinam (Číně), a to ani když k tomu dostaví potřebnou infrastrukturu. Účinnost odstřižení Ruska od prodeje energetických surovin Západu by byla okamžitá: nepřijdou peníze za ropu a plyn, není na válku ani na další zásahy do vnitřní integrity jiných zemí. Současný stav přitom vede nejen k pohodlnému financování dalšího vraždění v Ukrajině, ale také k oprávněnému přesvědčení ruského zločineckého režimu o pokrytectví Západu. A to jen kvůli cenám, jak bezelstně potvrdil český premiér Fiala, když hrdě sdělil, že jsem sice dosáhli energetické nezávislosti na Rusku, ale de facto v ní setrváváme, protože je to levnější.

Ruku v ruce s tím je nutné ukázat ruské společnosti, v jaké bídě vlastně žije. Rusko vede otevřenou hybridní válku proti Západu, často jeho vlastními prostředky (sociální sítě), zejména prostřednictvím útoků na měkké cíle, zneužíváním kybernetických útoků a šířením vlastní propagandy ve formě informačních manipulací, tedy dezinformací a psychologických operací v digitálním prostoru. Útoky hybridního charakteru mohou mít podobu třeba poškození energetických a internetových spojení na mořském dně použitím civilních plavidel. Tato otevřená válka vedená Ruskem proti Západu je nezpochybnitelnáa stupňuje se. NATO je ekonomicky a technologicky mnohem silnější než zaostalý a vnitřně zcela zkorumpovaný ruský stát. Této možnosti (nutnosti) ale nevyužíváme vůbec. Stále ještě hledáme, jako EU i jako NATO,jak udělat z prevence proti ruským hybridním hrozbám prioritu. Nejlepší prevencí proti otevřeně nepřátelským akcím Ruska by bylo využití symetrických prostředků mnohem mocnějším technologickým komplexem. Bylo by otázkou relativně nízkých - společných - nákladů prolomit ruský cenzorský a propagandistický firewall a zahltit ruskou společnost nikoliv lží, nýbrž realitou. Představte si, že jsou uživatelé VKontakte (nejvíce využívaná sociální síť v ruskojazyčném prostoru) vystaveni masivnímu a dlouhodobému působení kontra-propagandy. Vzhledem k účinnosti prověřené ruskou manipulační mašinérií na Západě lze předpokládat, že by do roka a do dne muselo Rusko vynaložit své velmi omezené zdroje na to řešit vnitřní problémy v podobě společenských nálad.

Dohromady by to dokázalo dostatečně podpořit eskalaci nespokojenosti těch etnik, která doposud trpí útlak ruského kleptokratického syndikátu, Burjatů, Ingušů, Čečenců a dalších. Jsou to sice nepočetná etnika, ale jakékoliv vnitřní nepokoje v Rusku znamenají zároveň významné oslabení jeho vlivu navenek.

Vývoj v Sýrii ukázal, že Rusko je ve skutečnosti slabé. Opírá se pouze o lokální politickou moc podobných autoritářských proxy partnerů, jako je Asad. V okamžiku, kdy nemají dost sil na to se udržet u moci, padnou a Rusko utíká.

Rusko - samo o sobě - není zdaleka náš jediný problém. Je ale akcelerátorem mnoha dalších. Ruská kriminální struktura a ruská korupční ekonomika ovlivňují dění v demokratické části světa velmi účinným a zhoubným způsobem. Rusko nejen že záměrně prohlubuje polarizaci společnosti a společenský konflikt dezinformacemi a konspiracemi. Jeho kriminální struktury a finanční schémata prorůstají demokraciemi a víceúrovňově na nich parazitují a oslabují je, jak ukazuje například nedávná investigace ve Velké Británii. Příjmy z prodeje drog uskutečňované pomocí kryptoměn končí u ruské mafie a zpravodajských služeb (je to jednotná totéž). A ruská mafie je součástí celého státního kleptokratického syndikátu. Jiný organizovaný ruský kriminální cluster používající kryptoměny se podařilo rozkrýt v Kanadě.

A Západ, ten neporovnatelně ekonomicky, technologicky i vojensky silnější Západ, si to všechno nechává líbit. A to pouze proto, že nejsme ochotni nést potřebné náklady na naši bezpečnost a že necháváme hrstky politicko-ekonomických prokremelských kolaborantů, jako jsou Klaus, Konečná a různé variace na „chcimír“ a „politiku všech azimutů“, předstírat demokratické pohnutky a (ne)přímo podporovat vykonstruovaný obraz Ruska jako nepřemožitelné velmoci, se kterou musíme jednat a s níž musíme spolupracovat. Uctíváme „velikost“, která je vylhaná, místo abychom udělali Rusko tak bezvýznamné, jak ve skutečnosti je.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz