Hlavní obsah
Věda a historie

Záhada z Manínské Tiesňavy na Slovensku z roku 1978 vyřešena

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Opakující se „povodňové“ vlny na potůčku tekoucím z Manínských skal byly vyřešeny autorem, vynálezcem použitelné neuronové sítě.

Článek

Při řešení záhad je nutné oddělit názory od skutečnosti a potom lze použít fyzikální metody. Na řešeném přikladu si zároveň ukážeme, co musíme naučit naši umělou inteligenci.

Příklad jako ukázka řešení a chápání „nepochopitelných“ jevů, který jsem poprvé popsal pro časopis Fyzika ve škole koncem sedmdesátých let minulého století.

Při procházce v Manínské Tiesňavě na můstku malého potoka mne zaujal zvuk podobný šumu velkého hejna špačků při svém formování k odletu do teplých krajin. Protože špačci neletěli, tak jsem se zastavil a uviděl na potůčku malou povodňovou asi 10 cm vysokou vlnu a v potoce z průtoku několika litrů za vteřinu se za vlnou průtok zvýšil asi desetkrát doprovázený šumem ptačího hejna. Zůstal jsem a pozoroval, co se bude dít. Vlna odtekla, koryto bylo téměř prázdné. V nepravidelném intervalu minuty až několika minut se jev opakoval. Připomínalo to ukázky vodopádu pod pramenem Labe, kdy se nad vodopádem za stavidlem nadrželo dostatečné množství vody a vytažením stavidla voda vytvořila asi minutový vodopád a dole malou povodňovou vlnu.

Asi po dvaceti minutách pozorování u můstku jsem začal hledat nějakou přehradu nebo stavidlo. Šel jsem proti toku a viděl i slyšel, že v desítkách vteřin, někdy i minut, se děj opakoval. Čím delší byl interval, tím větší byla vlna. Následně téměř žádná voda v korytě. Také jsem viděl, jak velká vlna dohání a pohlcuje předchozí menší vlnu a zesiluje. Asi 2 km od můstku jsem našel koryto potoka s vydlážděným plochým dnem dlažebními štípanými kostkami (mají jednu dvojici stran odchýlenou od pravidelné krychle) v délce více jak 150 m s průřezem otevřeného lichoběžníku a výškou vody 10 cm s rychlostí asi 1 m/sec.

V horní části na dlážděném dnu nepravidelnými okraji kostek se začínaly tvořit malé víry v průměru až do velikosti kostek asi 12 cm. Postupně se hladina víry naplňovala. při zvyšované hustotě i zvětšování průměru vírů se okraje vírů protisměrně srážely a vytvářely víry většího průměru a tento proces pokračoval. Zároveň se zvedala hladina. Ještě před opuštěním vyzděného koryta se vytvářely rychleji větší viry A postupovaly korytem a doháněly menší víry a sumární vlna se zvětšovala, až se objevily na potoce velké vlny s prodlevami zcela minimální hladiny, až prázdného koryta.

Po můstku přes potok prošlo tisíce turistů i mnoho místních obyvatel, aniž zaznamenaly zcela přírodní jev. Znalost principu jevu vysvětluje zvýšenou korozi lopatek turbín a umožňuje pochopit pokusy z telekineze. Dá se spočítat zvýšení hladiny i i obvodovou rychlost. Za to jsem to měl dobré u profesora fyziky a neměli rádi esoterici ani hrubí materialisté. Závěrečnou práci na matfyzu jsem dělal z oscilografické polarografie, která poměrně levně nahlíží do jednotlivých atomů.

Polarografie je základem současných hromadných rozborů krve. Většina pokroku se odehrává na mísení různých oborů Vynález malé neuronové sítě také vznikl znalostí několika oborů včetně aplikace autorovy inteligence v roce v roce 1963 i když stanovisko IBM v dopisu prezidentu USA Kennedy přesvědčuje, že vynálezce předběhl vývoj o třicet let. Nakonec se ukázalo, že v Čechách o padesát let díky vládám postupně vládnoucím dodnes.

Škoda, že se nemohu po 47 létech v Manínské Tiesňavě podívat, zda došlo k postupnému vyhlazení kostek a zaniknutí jevu. Tenkrát to bylo asi 10 let po nafilmovaných pokusech s „Kulaginou“ .

Podrobnostem k jednotlivým odstavcům jsou věnovány většinou již publikované články s podrobnostmi v knihovně Medium.cz.

Medium.cz/autor/Bohuslav-Vávra

Nemusím si nic vymýšlet, jen vzpomínat a trochu hledat ve vlastních souborech v počítači. V zahraničí o mně vědí 10× více než v české kotlině, protože jsem přes 60 let V.I.P.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz