Článek
Na změně se výjimečně shodla jak vláda, tak i opozice. Některé zdroje uvádí, že na rozhodnutí mělo vliv silné lobby majitelů autoopraven a vrakovišť. Těm by měla změna, dle předběžných odhadů, přinést až 180 milionů korun. Většina autoservisů se připravuje na nárůst klientů a hlásí první objednávky na odstranění tlumičů. S ohledem na množství automobilů, které bude potřeba upravit, doporučují s objednáním zbytečně neotálet. Je prý reálné, že pokud odstranění tlumičů odložíte až na rok 2026, budou volné termíny nejdříve v dubnu 2027.
Komu legislativní úprava naopak nevyhovuje, jsou výrobci aut. Ředitel Škoda a.s. prohlásil, že nutné změny ve výrobních procesech budou pro firmu likvidační. Tuto změnu považuje za další krok v cílené likvidaci automobilek. Zatímco přechod na elektromobily mohl být v určitém ohledu chápán jako progresivní a svým způsobem nevyhnutelný, zákon zakazující používání tlumičů je nejen nepochopitelný, ale také neopodstatněný. Představenstvo Škoda a.s. bude v nejbližších dnech projednávat další směřování firmy, nevylučuje však ani úplné ukončení činnosti.
Na novinku se připravuje také policie. Mluvčí PČR uvedla, že v nadcházejícím roce budou probíhat rozsáhlá školení a nákup vybavení pro testování přítomnosti tlumičů v autech. Testování bude nově součástí běžné silniční kontroly. Tuto změnu zohledňuje i nábor nových policistů. Přednost dostanou uchazeči, kteří mají dostatek tělesné hmoty, aby dokázali tlačením na kapotu auto dostatečně rozkývat. Mezi další očekávané techniky by mělo patřit hopkání na kufru či na kapotě vozu.

Policista testuje vůz na přítomnost tlumičů.
U změny se nepředpokládá žádné přechodné období a kontroly započnou hned 1. 4. 2026 v 00:00:01. Podle předběžného návrhu by po tomto datu mohla policie udělit pokutu až do výše 500 000 Kč, pokud v autě přítomnost tlumiče odhalí. V případě automobilů nad 3,5 tuny pak 800 000 Kč.