Hlavní obsah
Zdraví

Brno se pyšní novým dětským hospicem. Dům pro Julii mění přístup k nemocným dětem

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: BRNOmycity

Dva roky trvala stavba dětského hospice Dům pro Julii

Přesně dva roky od poklepání základního kamene došlo k otevření Domu pro Julii – moderního dětského lůžkového hospice, který mění přístup k dětem s nevyléčitelnou nemocí. První klienti využili hospic už na začátku srpna.

Článek

Společenská místnost, jídelna, bazén na terapii, smyslová herna, kino, výtvarná dílna, prostory pro muzikoterapii i speciální místnost posledního rozloučení. To všechno nabízí první dětský lůžkový hospic svého druhu v Česku, který vyrostl v lokalitě Kociánka v brněnské městské části Královo Pole. Celkem má Dům pro Julii k dispozici deset pokojů pro děti, jedno patro je vyhrazeno jejich rodičům. Čtyři pokoje jsou pro malé pacienty dostupné od začátku srpna, další se budou otevírat postupně.

Dům pro Julii má ambici změnit přístup k dětské paliativní péči, s níž se v České republice pořád spíše seznamujeme. Jde o komplexní zdravotní, terapeutickou, sociální, psychoterapeutickou a duchovní pomoc, která cílí na těžce nemocné děti a jejich rodiny. Často přitom taková pomoc trvá roky. Díky novému hospici se kvalita péče výrazně zvedne a snad dá zapomenout na časy, kdy s ní nebyli dostatečně seznámeni rodiče ani zdravotníci.

Foto: BRNOmycity

Dům pro Julii může v České republice změnit přístup k dětské paliativní péči

Větší komfort, než měla Julinka

Příběh brněnského hospice je spjat s osudem malé Julinky, která před několika lety zemřela ve svých sedmi měsících na pneumokokovou infekci. Ona ani její rodiče neměli štěstí na dostatečně kvalitní paliativní péči. Dům, který nese její jméno, nyní naopak umožňuje, aby nejbližší mohli být v těžkých chvílích nablízku nemocným dětem. To vše v moderním zařízení obklopeném vzrostlou zahradou namísto sterilního nemocničního prostředí.

Přilehlá zeleň je vidět díky velkému prosklenému oknu z každého pokoje. Kus přírody bují i na zelené střeše ve třetím patře, na niž lze vstoupit. Právě nejvyšší patro budovy je určeno pro rodiče pacientů, kteří si zde mohou kdykoliv odpočinout a nabrat nové síly. O jejich děti se postarají odborníci.

Dům pro Julii mohou využít nemocné děti a mladí dospělí ve věku od jednoho roku do 26 let. Vedle zmíněných pobytových odlehčovacích služeb a různých podpůrných místností se v hospici nachází též pokoj posledního rozloučení. V něm mohou nejbližší strávit čas po úmrtí dítěte, mít soukromí a profesionální podporu v tak složitém období.

Foto: BRNOmycity

Dětský hospic mohou využít klienti a klientky do 26 let

Stavbě pomohly peníze z evropské úrovně

Na stavbě hospice se výrazně podílelo město Brno. To mělo původně jen poskytnout pozemek, nakonec však stavbu zainvestovalo zhruba 100 miliony korun. Dalších 86 milionů korun připutovalo z Integrovaných územních investic (ITI) – nástroje, jenž umožňuje využívat prostředky z evropské úrovně na projekty, jejichž dopad přesahuje hranice obce a ovlivňuje celou Brněnskou metropolitní oblast.

Budovu spravuje organizace Dům pro Julii, která se od roku 2020 věnuje terénním službám přímo v rodinách klientů. Jedná se o odlehčovací a domácí péči v celém Jihomoravském kraji. Nabízí také poradnu pro rodiče, sourozence a blízké nemocných dětí. Členové organizace se dříve inspirovali v zahraničí, kde zjišťovali, jak má dětský hospic vypadat a co vše má poskytovat.

Vytoužený dům již sice stojí, starosti ale organizaci nekončí. Česká legislativa totiž nezná pojem dětský hospic, což ztěžuje mj. financování projektu. I proto se organizace nadále opírá o dobrovolné dárce. Činnost Domu pro Julii lze podpořit přímo na webových stránkách organizace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz