Hlavní obsah

Je nyní vhodné koupit akcie společnosti AMD?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Burzovnisvet.cz
3. 11. 8:21

AMD se snaží maximalizovat své příležitosti, ale je příliš brzy na to, aby se dalo říci, jak se věci vyvinou

Článek

Technologický sektor zažívá v posledním roce období silného růstu a cena akcií společnosti Advanced Micro Devices (AMD) výrazně vzrostla – konkrétně o 54 %. Tento výrazný vzestup přiměl investory k zamyšlení, zda mají akcie polovodičů ještě potenciál k dalšímu růstu.

Část těchto zisků byla způsobena zvýšeným sentimentem investorů, kteří očekávají, že výrobci čipů budou profitovat z rostoucí poptávky po nových technologických produktech, zejména těch, které využívají sílu umělé inteligence (AI). Abychom však mohli určit investiční životaschopnost společnosti AMD v současné době, musíme pečlivě prozkoumat jak úspěchy, tak možné problémy společnosti, které by mohly ovlivnit její budoucnost.

Začněme těmi náročnějšími aspekty. Ačkoli společnost AMD získává podstatnou část svých příjmů z prodeje procesorů pro osobní počítače, zaměření na čipy pro osobní počítače se v poslední době nevyplácí. Celosvětové dodávky osobních počítačů se podle IDC ve druhém čtvrtletí snížily o 13 %, což zhoršilo finanční výsledky korporace. Příjmy společnosti AMD v klientském segmentu, který tvoří prodej čipů pro osobní počítače, se ve stejném období propadly o 54 % v důsledku klesajícího prodeje počítačů. Přestože celkové tržby z prodeje klientských produktů postupně vzrostly o 35 % na 998 milionů dolarů, meziroční pokles pochopitelně investory vyděsil.

Poptávka po osobních počítačích se může měnit, takže je možné, že společnost AMD zažije oživení prodeje počítačových čipů. Čelí však i nepříznivým scénářům, jako je nedávný růst trhu s PC čipy ze strany společnosti Intel, který podíl AMD osekal. V roce 2021 ovládala společnost AMD 39 % trhu s procesory pro PC, dnes je to 35 % poté, co ztratila půdu pod nohama ve prospěch společnosti Intel. Nový výrobní závod společnosti Intel by mohl vystupňovat výrobu polovodičů – oblast, které v současnosti dominuje AMD, což by vedlo k další erozi tržního podílu společnosti AMD.

Pozitivní zprávou je, že postupný nárůst tržeb společnosti AMD z prodeje čipů pro osobní počítače naznačuje, že to nejhorší má v tomto segmentu možná za sebou. Je příliš brzy na to, abychom si oddechli, ale vzestupný trend je pozitivním vývojem.

Kromě toho společnost agresivně proniká do lukrativního odvětví čipů s umělou inteligencí. Nedávno společnost AMD představila novou řadu grafických procesorů MI300 pro datová centra (GPU) a koupila softwarovou firmu zabývající se umělou inteligencí, aby zvýšila výkon polovodičů pro aplikace AI. Současná hodnota trhu s čipy pro umělou inteligenci činí 28 miliard dolarů a podle společnosti Statista se má do roku 2030 vyšplhat na neuvěřitelných 165 miliard dolarů. Vzhledem k obrovským výpočetním potřebám systémů umělé inteligence by z toho polovodičové společnosti mohly mít obrovský zisk.

Navzdory slibnému postupu do světa umělé inteligence však stále existují důvody, proč váhat ohledně budoucnosti společnosti AMD. Poptávka po osobních počítačích by mohla potenciálně opět klesnout, což by vedlo k poklesu prodeje počítačových čipů AMD. Pokud by navíc Intel získal převahu ve výrobě, mohl by na AMD vyvíjet další tlak.

Kromě toho se zdá, že v oblasti čipů s umělou inteligencí v současné době dominuje konkurenční společnost Nvidia, která má náskok. Společnost Nvidia zaznamenala v posledním čtvrtletí, mimo jiné díky poptávce po čipech AI, prudký nárůst příjmů z datových center o 171 %, které dosáhly mamutích 10,7 miliardy dolarů.

Souhrnně lze říci, že společnost AMD má významný podíl na trhu s čipy pro osobní počítače a proniká do první oblasti trhu s umělou inteligencí. Musí však ještě prokázat, že dokáže nejen držet krok se svými konkurenty, ale i je překonávat, což z ní činí možná riskantní sázku. Potenciální investoři by proto v tuto chvíli mohli zvážit jiné akcie čipů. Navzdory problémům je budoucnost společnosti AMD zatím neznámá a závod o vedoucí postavení ve světě polovodičů pokračuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz