Článek
Pro investory, kteří chtějí získat solidní výnosy z akcií v polovodičovém průmyslu, představují výrobci čipů bez továrny Advanced Micro Devices (AMD) a Broadcom, kteří jsou oba závislí na výrobě na Tchaj-wanu, zajímavé možnosti. Obě společnosti v posledních letech dosáhly značných výnosů, ale působí na odlišných trzích, což by z jedné z nich mohlo učinit potenciálně výnosnější investici než z druhé.
Společnost AMD je známá svou specializací na centrální procesory (CPU) a grafické procesory (GPU) a zaměřuje se především na klientské počítače, hry a datová centra s vysokou orientací na spotřebitele. Nedávnou akvizicí společnosti Xilinx se však AMD pustilo do podnikání v oblasti vestavných čipů, čímž chce doplnit svůj segment datových center a zaměřit se na zákazníky z řad podniků.
Naproti tomu společnost Broadcom působí jako dodavatel čipů pro podniky (B2B) a úzce spolupracuje se svými největšími klienty na čipech, které jsou určeny pro obchodní podniky. Její čipy sice nejsou spotřebitelům obecně známé, přesto vyvinula významné produkty, jako je čip Wi-Fi hotspotu v telefonu Apple iPhone. Strategie společnosti Broadcom, která od roku 2018 diverzifikuje svůj obchodní model akvizicemi společností zabývajících se podnikovým softwarem a kybernetickou bezpečností, z ní činí mnohostrannějšího hráče na trhu. Očekává se, že integrace jejího softwaru s hardwarem bude dále posílena po dokončení akvizice společnosti VMWare, čímž se zvýší její možnosti propojení aplikací s cloudem.
Zkoumání finančních výsledků společností AMD i Broadcom, navzdory rozdílným fiskálním rokům, odhaluje kontrastní příběhy. Společnost AMD zaznamenala ve druhém čtvrtletí roku 2023 18% pokles svých tržeb ve srovnání s předchozím rokem, a to zejména v důsledku 54% meziročního poklesu tržeb v klientském segmentu. Stejný výkon příjmů ze všech segmentů s výjimkou vestavěných zařízení situaci společnosti AMD ještě zhoršil, což vedlo k čistému zisku ve 2. čtvrtletí ve výši pouhých 27 milionů USD, což je v ostrém kontrastu s 447 miliony USD dosaženými v předchozím čtvrtletí.
Společnosti Broadcom se ve stejném období dařilo relativně lépe a ve 3. čtvrtletí fiskálního roku 2023 (skončilo 30. července) zaznamenala 5% nárůst příjmů. Navzdory vyšším provozním nákladům zaznamenala stabilní příliv příjmů z investic, úroků a dalších zdrojů, což vyústilo v čistý zisk za čtvrtletí ve výši 3,3 miliardy dolarů, což představuje 10% meziroční nárůst. Na rozdíl od společnosti AMD Broadcom od svého debutu v roce 2010 soustavně zvyšuje roční výplatu dividend, která nyní činí 18,40 USD na akcii ročně, což přináší dividendový výnos přibližně 2,2 %, což je výrazně nad průměrem indexu S&P 500, který činí 1,6 %. V důsledku toho akcie Broadcomu v uplynulém roce překonaly akcie AMD.
Za delší období pěti let obě akcie překonaly výkonnost indexu S&P 500. Společnost Broadcom však nyní stojí mírně vpředu, když po většinu let 2020 za společností AMD zaostávala. Kromě toho pozoruhodný rozdíl mezi vyšším forwardovým poměrem ceny k zisku (P/E) společnosti AMD ve výši 38 a skromnějším forwardovým násobkem 20 společnosti Broadcom může vést investory k otázce, zda je prémiové ocenění přisuzované společnosti AMD oprávněné.
Ačkoli se očekává, že obě akcie budou i nadále zastiňovat index S&P 500, Broadcom se v současné době jeví jako rozumnější investice. Tuto výhodu si zaslouží díky svému diverzifikovanějšímu obchodnímu modelu, který zajišťuje vynikající růst, a atraktivní neustále rostoucí dividendě, která nabízí bonus pro akcionáře. Pokud se však srovnatelné ocenění a úroveň růstu výrazně změní, investoři možná budou muset tento předpoklad přehodnotit. Za současného stavu však výraznější prémie na akcie AMD nabízí z investorského hlediska méně pádných důvodů.