Článek
Wall Street věří, že Trump může své plány s cly odložit nebo zmírnit, a že trhy zvládnou volatilitu spojenou s obchodem.
Prezident Trump v úterý slíbil, že neustoupí od nového termínu 1. srpna pro zavedení cel. Wall Street však zůstává skeptická.
Navzdory mírnému poklesu amerických akcií v pondělí – a dalším slabším místům v úterý – zůstávají finanční trhy tento týden pozoruhodně klidné.
Bílý dům v pondělí zaslal dopisy zhruba tuctu zemí, ve kterých stanovil sazby, za jakých budou dovozy zdaněny – od 25 % až po 40 % – pokud nebudou do 1. srpna uzavřeny obchodní dohody.
Během úterního zasedání kabinetu Trump řekl, že Evropská unie pravděpodobně obdrží vlastní dopis „během dvou dnů“. Dodal, že některé země mohou čelit clům až ve výši 70 %. Tvrdil, že jeho posouvání termínů bylo „možná upřesněním“, ale nikoliv „změnou“.
Na rozdíl od doby před třemi měsíci, kdy Trumpova cla zvaná „den osvobození“ šokovala trhy a způsobila prudký propad, tři hlavní americké akciové indexy v úterý jen mírně oslabily. Index S&P 500 i Nasdaq zakončily obchodování téměř beze změny, zatímco index Dow Jones ztratil 165 bodů, tedy 0,4 %, podle údajů společnosti FactSet.
„Trump už několikrát posunul termín zavedení cel a pokaždé na to trh reagoval negativně,“ uvedl Bob Lang, hlavní analytik opcí ve společnosti Explosive Options. „Ale pokaždé ta reakce byla méně negativní, takže si trh začíná zvykat a věří, že to i tentokrát zmírní.“
Riziková chuť investorů byla patrná i jinde – například index malých firem Russell 2000 v úterý vzrostl o 0,7 %, což je více než tři hlavní velké indexy.
Index volatility Cboe VIX, přezdívaný jako ukazatel strachu Wall Streetu, rovněž klesl pod svůj dlouhodobý průměr kolem 20, přestože v pondělí krátce vyskočil.
„Nedávno jsme viděli nová historická maxima u indexů S&P 500 a Nasdaq, a to v kombinaci se silným objemem obchodování a širším rozsahem růstu – to vše naznačuje, že býčí trend stále pokračuje,“ řekl Lang v úterním rozhovoru.
Situace kolem cel
Trump v pondělí oznámil, že USA uvalí 25% cla na zboží z Jižní Koreje a Japonska do 1. srpna a zároveň hrozí cly na dalších dvanáct obchodních partnerů, pokud do začátku příštího měsíce neuzavřou dohody. Myanmar a Laos čelí 40% sazbě.
V úterý prezident své hrozby ještě zesílil – uvedl, že cla na dovážené farmaceutické produkty by mohla dosáhnout až 200 %, a také pohrozil 50% clem na dovoz mědi.
Investoři, kteří byli zasaženi dubnovým propadem akcií, se nyní snaží dešifrovat Trumpovu agresivní rétoriku a zjistit, kde se cla nakonec ustálí. Cla sice mohou generovat příjmy pro USA, které čelí rostoucímu dluhu a fiskálnímu deficitu pod novým republikánským rozpočtovým zákonem, ale zároveň mohou zatížit ekonomiku, podniky i spotřebitele – což by mohlo uškodit jak ekonomickému růstu, tak finančním trhům.
Z toho vyplývá určitá víra, že Trump v minulosti části svých plánů zmírnil nebo odložil, a tak by mohla Wall Street nové obchodní turbulence rychle překonat.
Někteří analytici trhu také vidí pozitivní faktory mimo oblast cel, které by mohly pomoci akciovému trhu pokračovat v růstu.
Josh Schachter, investiční ředitel a senior portfolio manažer ve společnosti Easterly Snow, uvedl, že Trumpův rozpočtový zákon spolu s očekáváním snížení sazeb Fedem letos pomáhají stabilitě trhu.
„Máte jasno v daňových sazbách a možná nejdůležitější je, že investoři očekávají, že Fed letos ve druhé polovině roku několikrát sníží úrokové sazby,“ řekl Schachter pro MarketWatch. „Investoři proto přehlížejí hluk kolem cel a vnímají, že výhled pro akcie je poměrně příznivý.“
Sázky na snížení sazeb Fedu v září jsou vysoké. Futures na sazby Fedu naznačují 63% pravděpodobnost snížení úrokových sazeb při zářijovém zasedání, podle nástroje CME FedWatch Tool. Očekávání červencového snížení sazeb vymizela poté, co červnová zpráva o zaměstnanosti překonala očekávání.