Článek
Společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) nedávno zveřejnila aktualizovaný stav svého akciového portfolia na konci čtvrtého čtvrtletí, který odhalil některé nepřekvapivé i nečekané pohyby. Společnost snížila svou rozsáhlou investici v Bank of America, což většina investorů očekávala. Prodala také část akcií společnosti DaVita, aby udržela svůj podíl pod požadovanými 45 %.
Oproti očekávání Berkshire zcela uzavřela obchodování ve dvou významných indexových fondech S&P 500, a to ve fondu Vanguard S&P 500 ETF (VOO 0,29 %) a SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY 0,29 %). Společnost Berkshire vlastnila akcie těchto fondů od konce roku 2019.
Tento manévr je v souladu s nedávnou tendencí společnosti Berkshire zbavovat se akcií, která zahrnovala také likvidaci velké části obrovské investice do společnosti Apple a několika dalších akcií. Tento prudký nárůst prodeje akcií způsobil, že zásoba hotovosti společnosti Berkshire výrazně vzrostla.
Z přibližně 157 miliard USD před rokem se hotovostní rezervy společnosti Berkshire do konce třetího čtvrtletí zvýšily na 325 miliard USD. Je velmi pravděpodobné, že v nadcházející výroční zprávě bude na základě podání 13F za čtvrté čtvrtletí zveřejněn ještě další nárůst Buffettovy hotovostní zásoby.
Kromě dvou ETF S&P 500 zahrnovaly významné prodeje společnosti Berkshire ve čtvrtém čtvrtletí podle odhadů Bank of America v hodnotě 5,2 miliardy USD (na základě ceny ke konci čtvrtletí), Capital One v hodnotě 294 milionů USD, Citigroup v hodnotě 2,9 milionu USD, Charter Communications v hodnotě 285 milionů USD a brazilskou fintech Nu Holdings v hodnotě 479 milionů USD.
Zatímco Berkshire ve čtvrtém čtvrtletí provedla několik nákupů akcií, ze strany týmu Warrena Buffeta byl zaznamenán čistý prodej akcií.
Rozhodnutí společnosti Berkshire prodat tyto dva ETF nechalo investiční komunitu v nejistotě, zejména proto, že není uvedeno, zda prodeje inicioval Warren Buffett nebo některý z investičních manažerů společnosti Berkshire.
Oba ETF prodané Buffettem jsou nízkonákladové indexové fondy S&P 500, což naznačuje, že jejich cílem bylo sledovat dlouhodobé výnosy referenčního indexu S&P 500 v čase. K těmto prodejům došlo ve čtvrtém čtvrtletí, kdy index S&P 500 dosáhl několika historických maxim.
Vzhledem k těmto souvislostem a vzhledem k tomu, že současný tržní scénář je prostřednictvím mnoha oceňovacích ukazatelů – včetně „Buffettova ukazatele“, který měří poměr celkové tržní kapitalizace k hrubému domácímu produktu (HDP) – historicky drahý, nezbývá investorům než spekulovat o tržní strategii týmu Berkshire.
Navzdory tomu, že Warren Buffet podporuje nízkonákladové indexové fondy S&P 500 jako nejvýhodnější investici, kterou může většina lidí udělat; tyto fondy byly pro Berkshire relativně malou investicí. Pozice ETF Vanguard S&P 500 měla hodnotu přibližně 23 milionů dolarů a verze SPDR měla přibližně stejnou hodnotu. Kumulativně tyto dva ETF tvořily méně než 0,02 % akciového portfolia společnosti Berkshire.
Pozorovatelé by měli tyto prodeje interpretovat uvážlivě. Přestože společnost Berkshire zpeněžila velké částky prostřednictvím masivních prodejů akcií společností Apple, Bank of America a několika drobných prodejů v předchozích čtvrtletích, likvidace těchto malých podílů nemusí nutně znamenat medvědí pohled Buffetova týmu na akciový trh.
Pozoruhodné je, že od konce třetího čtvrtletí Berkshire rozšířila šest různých akciových pozic – investice podstatně větší než 23 milionů dolarů.