Článek
Hlavním cílem dalšího monitorovacího výjezdu, který proběhl v druhé polovině března 2025 bylo setkání a pokračování v rozhovoru s Ljudmilou Husejnovou, která byla 3 roky a 13 dní držena Rusy v zajetí v „DLR“. K prvnímu našemu rozhovoru došlo již v únoru v Německem Norimberku na Kongresu Living Humanity o válečných zločinech a budoucnosti spravedlnosti. (Living Humanity Congress on War Crimes and the Future of Justice, Nürnberg). Její svědectví jsou však natolik závažná, že jsme se hned na místě dohodli na pokračování našeho rozhovoru. Na zpracování a překladu rozhovorů nyní pracujeme. Krátká ukázka k zhlédnutí zde:
Těžištěm celé monitorovací cesty jsou zjištění o podmínkách ruského zajetí od Ljudmili Husejnové a monitoring ruských teroristických útoků na civilní obyvatelstvo Ukrajiny. Poznatky z monitorování byly shrnuty těsně po návratu v podcastu s ministrem zahraničí ČR Janem Lipavským. Zde jsme se mimo jiné shodli na tom, že nyní tečou na obranu Ukrajiny a naší země české peníze. Pokud však Ukrajina padne, poteče i česká krev!
Detailněji o cestě v pocastu ČESKÝ ZÁJEM #5 s ministrem zahraničí ČR Janem Lipavským: Válečné zločiny Ruska na Ukrajině:
Podkarpatská Rus
Z hlediska monitoringu válečných zločinů není Podkarpatská Rus naštěstí prioritní. Dochází zde jen k minimu útoků a Zakarpatská oblast je považována za jednu z nejbezpečnějších v současné Ukrajině.
Město Užhorod se od r. 2022 rozrůstá. Přistavují se zde celé nové čtvrti. Nový domov tu našly desítky tisíc obyvatel z východní Ukrajiny. T4U ve městě působí již od r. 2014, kdy jsme zde navazovali spolupráci v oblasti policejní spolupráce a rozvoje občanské společnosti. Podíleli jsme se v Užhorodu také na školení nové Patrolní Policie a sdíleli jsme zkušenosti v oblasti boje proti obchodu s lidmi, podvodů, krádeží a Community policing.
Podíleli jsme se i na řešení konkrétních případů česko-ukrajinské policejní spolupráce a na dopadení nebezpečných pachatelů z Ukrajiny v ČR. Zakarpatská oblast je v tomto ohledu pro ČR prioritní oblastí spolupráce. Naši kolegové z místních NGO a Policie dnes většinou slouží v řadách ZSU. Dopady války tak pozorujeme i zde. A to často velmi zřetelně. Kavárna jednoho z našich dobrých přátel musela být zavřena, neboť on i jeho personál museli nastoupit do armády. Vždy jsme se tu setkávali. Měli tu na snídani skvělý obalovaný chléb, na oběd výborný segedínský guláš a večer jsme se zde setkávali u skleničky dobrého zakarpatského koňaku. Dnes je tu prázdno, stejně tak jako v garážích za trhem nedaleko nádraží. Tady byl autoservis, kde mně vždy ochotně pomáhali se servisem vozu. I místní zaměstnanci odešli na frontu…
Krátký rozhovor o celkové situaci nám poskytl Volodymyr Čubirko, který zastával v minulosti dvakrát pozici předsedy Zakarpatské oblastní rady. Užhorod, V. Čubirko hovoří o situaci v nejbezpečnější městě Ukrajiny. Důvody a důsledky…:
Přes Karpaty do Lvova - porucha na voze a pomoc místních
Kolega z pohraniční služby Ukrajiny nám detailně popsal nejlepší možnou cestu, jak projet Karpaty. V tomto ohledu jsme byli připraveni perfektně, avšak bezproblémová cesta to nebyla. V nevelké horské vesničce Volosianka došlo k poruše vozu. Místní lidé byli velmi nápomocni a poradili nám nejbližší servis, který se nacházel asi půl kilometru od místa, kde automobil vypověděl službu. Chvíli jsme čekali než dorazil pan Vasil. Problém byl vyřešen během několika málo minut, naštěstí nešlo o nic závažného. Velmi jsme poděkovali a byli jsme připraveni nejenom zaplatit, ale navrch přidat ještě láhev české Staré Myslivecké! Vasil obojí odmítl a popřál nám šťastnou cestu! Jen s malým zpožděním jsme tak v cestě pokračovali.
Rivne - Monitoring na místě nepovedeného teroristického útoku
Do města Rivné jsme dorazili den poté, co zde mezi obchodním centrem Arena a obchodem Silpo na ul. Kyjevská došlo 20. března k nepovedenému teroristickému útoku. Cílem útoku mohl být i některý z objektů v okolí. Jde o centrum města, kde prochází mnoho lidí, nachází se tam obchody, tržnice, zastávky hromadné dopravy. S velkou pravděpodobností však došlo k předčasné aktivaci výbušniny v rukou pachatele/lů ve vozu taxislužby. Hovořili jsme s ženou, která viděla celý incident na vlastní oči. Exploze byly podle jejího svědectví dokonce dvě.
Detailnější popis z místa naleznete zde:
Kyjev - útoky drony a rozhovor s Ljudmilou Husejnovou
Přípravě na rozhovor s Ljudmilou Husejnovou jsme věnovali jak v ČR, tak v Ukrajině mnoho času. Provedli jsme konzultace s odborníky psychiatry a viktimology tak, abychom se maximálně vyhnuli sekundární viktimizaci a negativním psychologickým dopadům, které by mohlo způsobit otevření ran spojených s děsivými zkušenostmi z ruského zajetí. V příběhu paní Ljudmili Husejnové jsou místnosti, které musí zůstat, alespoň prozatím, uzavřeny.
Kyjev však není klidným místem na práci. K útokům především drony zde dochází každou noc. Toto téma jsme tedy nemohli ignorovat a jeden takový útok se nám dokonce podařilo zdokumentovat celý. Od příletu dronů nad Kyjev přes rozhovory se svědky až po ohledání místa dopadu. Cílem se stal soukromý byt penzistky, která tam zemřela. Ve stejný den zemřelo v Kyjevě několik dalších osob.
V Kyjevě jsme se též setkali s lidmi a organizacemi, které pomáhají s návratem unesených dětí. Jde minimálně o desítky tisíc osob. Statistiky se v tomto ohledu velmi liší. Hovoří se asi o 20 tisících identifikovaných, unesených dětech. Složitější je to s dětmi, které byly přemísťovány v rámci okupovaných území a pak dále do Ruska.
Na okupovaném území Ukrajiny se nachází asi 1,6 milionu dětí. Jejich osud není znám, v některých případech jde o sirotky. Některé děti se již několik let nacházejí v nových rodinách v RF. Ruské úřady těmto nelegálně adoptovaným dětem mění často i jména. Jde o děti různých věkových kategorií, od batolat až po teenagery. Z organizace Save Ukraine jsme se potkali s Vladem, který byl Rusy odvezen z Chersonu na Krym. Bylo mu tehdy 16 let. Jeho matce se nakonec podařilo dostat ho zpět domů. Na Krym pro něj zajela osobně.
Vlad hovoří o tom, jak byl unesen z Chersonu na okupovaný Krym a jak se Rusům nepodvolil.
Děti byly i důvodem toho, proč Ljudmila Husejnová neopustila svůj rodný Novoazovsk již r. 2014. Měli s manželem již zabalené kufry, ale pak se dozvěděla o 25 dětech, které se po okupaci města Rusy ocitli bez pomoci. Až do svého zatčení roku 2019 jim tak pomáhala a vozila pomoc. Zde vidíme, že Ukrajina nebojuje za území, ale především za lidi, kteří na těchto územích žijí. Čím déle bude okupace trvat, tím více lidí se stane terčem represí, tím více času stráví v zajetí.
Ljudmila Husejnova tam byla přes 3 roky. Nejprve 50 dní v továrně Izolace, ze které okupanti udělali vězení, mučírnu a kasárnu pro militanty. Ti pak zde vězněné osoby mučili a sexuálně zneužívali. Toto perverzní chovaní bylo natolik nesnesitelné, že bylo lepší zařídit si přeřazení do „vazební věznice“ SIZO 5, kde strávila Ljudmila zbytek zajetí. Zde však panovaly naprosto katastrofální hygienické podmínky a seděla v cele s pachatelkami těch nejtěžších zločinů. O tom, o čem vyprávěla, jsem už dříve slyšel, četl a vycházelo to i ze starších kriminologických analýz (Prof. Yakov Gilinskiy, 2006, 2009…). Tady máme však tragickou, osobní, dlouhodobou a bezprostřední zkušenost s elementy ruského světa a s kriminálně-deviantní subkulturou, pro kterou je vražda běžným řešením sporu; její reprezentanti žertují o kanibalismu s tím, kdo se ho dopustil. „No došlo nám maso… co jsem měla dělat?“ Ženy na cele číslo 1810, ve vězení SIZO 5 v Doněcku byly v dětském věku často samy obětí, aby se později staly pachateli. Výsledkem jsou vraždy batolat a hrdost na množství „beranů“, tj. počtu zavražděných mužů, kterými se ženy během diskusí na cele trumfovaly. Všechny tyto pachatelky sympatizovaly s Putinem a část z nich bojovala i v řadách ruské armády proti Ukrajině.
Ruská agrese je i výsledkem kultivace kriminálních subkultur v ruské společnosti. Putinův fašistický režim je tvořen osobami s poškozeným psychologickým profilem. V Putinově případě jde s velkou pravděpodobností též o traumata s dětství, potlačenou homosexualitu a pedofilní sklony. Psychologický profil V. V. Putina připomíná v mnoha bodech profil A. R. Čikatila, sériového vraha, který věřil, že by se měl stát generálním tajemníkem KSSS. Pocit vlastní výlučnosti, nadřazenosti či nulová empatie, to jsou další společné osobnostní rysy masového vraha Putina a sériového vraha Čikatila. Figuranti těchto charakteristik se sami nezastaví. Budou pokračovat v páchání zločinů, dokud nebudou eliminováni. Vše to vždy začíná první vraždou.
Jeden výjezd skončil, další se připravují a nebo probíhají. Pravděpodobně i teď, když čtete tento článek a shlížíte videa z monitoringu, jsou lidé z Team 4 Ukraine „tam někde“ na cestách s pomocí, další pracují na projektech a shánějí prostředky na jejich realizaci. Díky všem, kteří také pomáháte a podporujete nás a Ukrajinu.
Jak jsme se shodli s ministrem zahraničí ČR Janem Lipavským ihned po návratu z cesty: „Nyní tečou na obranu Ukrajiny a naší země české peníze. Pokud však Ukrajina padne poteče i česká krev.“
Autor: Petr Pojman, kriminolog, zakladatel Team 4 Ukraine
Líbí se vám naše činnost a chcete také podpořit pomoc Ukrajině? Prosím pošlete nám příspěvek na transparentní účet 2801169198/2010 nebo navštivte náš dobročinný eshop https://eshop.team4ukraine.eu/ . Případně můžete podpořit některý z našich projektů i na platformě Donio: https://donio.cz/team