Hlavní obsah
Aktuální dění

Skutečná fronta, boj o remízek i o nohu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Cesinaukrajine

Čekání na akci 50 metrů od ruské pozice

5. 5. 14:47

Plížením jsme se dostali až na 50 metrů od Rusů. Na tu vzdálenost dobrý vrhač již dohodí granát. Červená tečka v zaměřovači již našla hlavu okupanta. Slyšíte tep. Děsivé vteřiny čekání, než se rozestavíme na pozice. Ozve se výbuch. Něco je špatně.

Článek

Další boj o remízek v pusté zemi nikoho

Čekal nás úkol, jakých máme za sebou desítky. Někde v polích je remízek, tedy to co z něj ještě zůstalo, a v něm se usídlili Rusové. Jsou dobře zakopaní a my je máme vyhnat. Všem je jasné, že půjdeme opět nablízko. Máme s sebou dron, který může házet granáty. Ještě netušíme, že nám jeho přítomnost zachrání život.

Celá oblast je silně zaminovaná a my nemáme auto, kterým bychom mohli dojet dost dopředu. Když pojedeme BVPčkem, tak nás zdaleka slyší. To prostě nejde. Nezbývá, než si proklestit cestu bahnem a minovým polem pěšky.

Vepředu jdou dva kluci, kteří mají na starosti hledat miny, označit je. První projde, pak přichází výbuch. Malá nepozornost, vše je jinak, mladý Ukrajinec se kácí k zemi. Má vlastně štěstí, ale zatím o tom ještě neví. Mina mu rozervala „jen“ chodidlo, pata je celá pryč. Akce je prozrazena, musíme se postarat o zraněného. Rusové nás mají na mušce. Musíme okamžitě vypadnout.

Foto: Cesinaukrajine

Přesun zraněného vojáka v zemi nikoho

Naštěstí jsou okupanti zalezlí - bojí se dronu, kterým jsme předtím přelétali. Myslí, že na ně spadne samo nebe. Výbuch miny považují za shoz granátu a to nás všechny zachraňuje.

Zraněný kluk naštěstí neřve, neprozradí nás. Začíná boj o jeho život a závod s časem. Závod, který tu často prohráváme.

Rychlé nasazení turniketu, tři otočky. Hodit na nosítka. Ostatní kluci kryjí připraveni kosit cokoliv, co se hne.

Teď se dostat do nějakého krytu, jámy, kde bychom ho mohli trochu ošetřit a dostat do bezpečí.

Prostředí je šílené. Všude trčí metrové třísky, na které se můžete napíchnout. Všude polámané větve. Do toho miny - hodně min.

Táhnete nosítka ve čtyřech lidech. S výstrojí cítíte každý metr. Zakopávat o kořeny, větve, kolegy i raněného. Raněného napichujete na větve pod ním. Neustále se někde zadrháváte vy, nebo zastaví někdo jiný. Snažíte se chytit větví, které ale nedrží a kácí se s vámi. Lapáte po dechu.

Konečně jáma! Raněný na zemi, vy oddychujete, kontrolujete zranění.

Přichází na řadu český vynález. Pouzdro na TXA, lék na zvýšení srážlivosti krve.

2 ampule již natažené do stříkaček. Píchá se do zdravé končetiny, přímo do svalu. Získáte tím trochu času. A o ten teď hrajete. Pro něj i pro sebe.

Foto: Cesinaukrajine

Noha ustřelená pod kotníkem výbuchem miny a aplikace TXA od českého projektu Guerilla Medicine

Raněný drží, mává poraněnou nohou. Všichni vidí, jak tam nárt visí jako kus hadru. Snažíte se, aby to neviděl. Nedostal se zbytečně do ještě většího šoku. Zapisujete čas. Na větší medicínu není čas, tady prostě umřete. Musíte pryč.

Rusové stále zalezlí. Zjišťujete, že až k vám se nikdo nedostane. Budete tahat až k polní cestě. Bereš popruh, taháš, funíš, nadáváš, modlíš se…

Každou chvíli může přiletět minometný granát. Každou chvíli mohou Rusáci začít střílet kulometem.

K naší pozici s autem je to přes kilometr. Prvních 800 metrů stejným terénem k BTRku. Blíž prostě nemůže kvůli zaměření. Tam nakládáme pacienta, ten odjíždí do nejbližší polní nemocnice. My pokračujeme pěšky k autům.

Akce končí nezdarem. Všichni přežili. Pokud bychom měli lehké obrněné auto, dokázali bychom zkrátit odsun skoro o hodinu. Co je hlavní, s pořádným kulometem by se mohlo i zapojit do akce, přijet mnohem blíž. Ten příběh by se prostě odehrál jinak. Možná úspěšně, možná ne, prostě jinak. Pro kluka bez nohy by to bylo ale lepší. Každá hodina, kdy celá noha odumírá kvůli škrtidlu. je špatně.

To je jeden z důvodů, proč pro naši jednotku potřebujeme sedmimístné obrněné Iveco. Jedno na nás v Čechách čeká. Je dost obrněné, aby projelo a vydrželo i menší výbuch, ale dost tiché a lehké, abychom ho nemuseli nechávat kilometr od pozice.

Nám to ušetří síly, které můžeme věnovat boji nebo záchraně života.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz