Hlavní obsah
Lidé a společnost

Herfest: Podzimní rovnodennost a slavnosti sklizně

Foto: Jan Gruml/Transmedialist (se svolením)

Hostina - Zlatý kolovrat - Komiksová Kytice

Herfest – svátek sklizně a podzimní rovnodennosti, kdy se světlo a tma setkávají ve vzácné rovnováze. Jaká tajemství a rituály skrývá tato starodávná oslava sklizně a co přetrvalo do dnešních dnů?

Článek

S příchodem podzimní rovnodennosti se svět ocitá ve vzácném okamžiku, kdy se den a noc dostávají do dokonalé rovnováhy. Světla ubývá a příroda se pomalu připravuje na dlouhý zimní odpočinek. Ve střední a západní Evropě se v této době pravidelně pořádaly slavnosti úrody, kterými naši předkové děkovali bohům, půdě a stromům za jejich dary. Děkovné rituály připravovali komunitu na nadcházející temné období roku. I dnes, stejně jako před tisíci lety cítíme v tomto období potřebu zpomalit, rozloučit se s odcházejícím Sluncem a poděkovat přírodě.

Herfest: Slavnost sklizně

Na území střední Evropy se podzimní slavnosti označovaly jako Herfest,ve staroangličtině tento název znamená podzim. Svátek nebyl jen oslavou úspěšné sklizně, ale také duchovním obřadem, během kterého lidé vzdávali hold přírodním duchům a bohům úrody. Jedním z nejdůležitějších rituálů bylo obětování posledního snopu obilí, který zůstal na poli, jako poděkování duchům země za plodnost a záruku bohaté úrody v nadcházejícím roce.

Rituály Herfestu byly úzce spojeny s agrárním cyklem. Slavnosti zahrnovaly vytvoření oltáře z podzimních plodů a zapalování svíček, které měly symbolizovat poslední záblesky slunce před příchodem temných zimních měsíců. Zapálené svíce vytvářely slavnostní atmosféru, ale především měly ochranný význam, připomínající konec sklizně a přechod do období zimního klidu.

Roh hojnosti: Symbol plodnosti a prosperity

S Herfestem je neodmyslitelně spojen Roh hojnosti (Cornucopia),který symbolizuje plodnost a bohatství, jež poskytla příroda. Roh hojnosti nebyl pouhou dekorací na slavnostních stolech, jeho naplnění plody a obilím představovalo vděčnost za úspěšnou sklizeň a naději na další plodný rok.

Během oslav byl roh hojnosti nejčastěji naplněn jablky, hruškami, ořechy, dýněmi a hrozny, které symbolizují plodnost a propojení člověka s přírodními cykly. Tento symbol odrážel nejen bohatství sklizně, ale také představoval duchovní plodnost a naději na transformaci nového cyklu růstu a hojnosti.

Hlavní rituály během oslav Herfestu

Během slavností se praktikovaly obřady, které měly za cíl udržet rovnováhu a připravit lidi na blížící se zimní období. Mezi klíčové činnosti patřily:

  • Sklizeň a uskladnění úrody: Bylo nutné sklidit poslední plody a uskladnit obilí. Ovoce se sušilo, aby zásoby vydržely celou zimu.
  • Vytváření oltářů a Roh hojnosti: Oltáře byly tvořeny z podzimních plodů a obilí. Roh hojnosti se stal středobodem oltáře, symbolizující vděčnost za úrodu a naději na prosperitu v příštím roce.
  • Hostiny: Rodiny a komunity se scházely na slavnostních hostinách, kde se podávalo pečivo, víno a pokrmy z čerstvé úrody. Hostiny nebyly jen o jídle, ale sloužily také jako poděkování za dary přírody a k prohloubení vazeb mezi lidmi.
  • Obětování posledního snopu:Tento zvyk měl hluboký duchovní význam. Poslední snop obilí byl ponechán na poli jako dar duchům země, aby zajistil plodnost pro další rok.
  • Meditace a duchovní očista: Podzimní slavnosti byly časem sebereflexe. Lidé přemítali nad uplynulým rokem a připravovali se na klidné zimní období, čímž obnovovali vnitřní rovnováhu.
Foto: Český Grimm/Transmedialist

Rovnodennost je začátek temného období, světla ubývá, mlhy přibývá.

Podzimní rovnodennost v českém romantismu

V období českého romantismu jeho představitelé hledali ve starobylých rituálech inspiraci pro svou tvorbu. Oslavy podzimní rovnodennosti byly v jejich očích nejen oslavou sklizně, ale i symbolem hlubokého propojení člověka s přírodou.

Roh hojnosti nebyl jen symbolem fyzického bohatství, ale i duchovního naplnění. Romantici ho vnímali jako připomínku harmonie mezi lidskou prací a přírodními silami. Naplněný plodinami země, symbolizoval propojení mezi člověkem a přírodou a byl ústředním motivem mnoha příběhů.

Například Erben ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla zaznamenal lidovou slovesnost, která se vázala k ukončení sklizně. Jedním z říkadel, které oslavovalo úspěch úrody a vyjadřovalo přání do budoucna, bylo:

„S pánem Bohem, milá role, už jsme všecko požali,

dej nám, Bože, za rok více,

bylo toho na tisíce!“

Čelakovský, ve své sbírce Ohlas písní českých, zaznamenal jednoduché, ale hluboce symbolické verše, které odrážely přirozený rytmus sklizně a práce:

„Kdo za rok oves nesel,

ten letos oves sklízí,

až to hlasy v lese plynou,

úroda se blíží.“

Tyto verše vyzdvihují cyklický charakter přírody, v němž se vše, co bylo zaseto, vrací v podobě úrody. Čelakovského poezie tak odráží vnímání rovnováhy mezi lidskou prací a nevyhnutelnými přírodními zákony, což je pro romantismus typické.

Jak se slaví Herfest dnes?

Slavnosti podzimní rovnodennosti se stále udržují v různých podobách. Dnes se tyto svátky oslavují nejen v pohanských komunitách, ale také mezi lidmi, kteří se snaží znovu navázat hlubší spojení s přírodou a jejími cykly.

Lidé často zapalují svíčky a vytvářejí oltáře z podzimních plodů, které mají symbolizovat hojnost a vděčnost za sklizeň. Středobodem slavností jsou hostiny, na kterých se podávají pokrmy z čerstvě sklizených plodů, mošty a víno. Důležitou součástí oslav je také meditace o rovnováze v osobním životě, která odráží rovnováhu mezi světlem a tmou.

I když se staré rituály v dnešní době již příliš nepraktikují, moderní verze těchto zvyků často zahrnuje symbolické dary přírodě, které jsou vráceny zemi jako poděkování. Roh hojnosti, který je tradičně plněn podzimními plody, se objevuje na některých slavnostních stolech nejen jako estetický prvek, ale i jako duchovní symbol bohatství a prosperity, které nám země poskytuje.

Stejně jako romantici, kteří ve slavnostech viděli příležitost k rozjímání a nalezení harmonie, nás i dnes Herfest vyzývá, abychom hledali rovnováhu mezi prací a odpočinkem.

A co vy? Jak vy prožíváte přechod mezi létem a zimou? Myslíte si, že tyto staré tradice mají stále své místo v moderním životě? Máte své vlastní rituály, které vám pomáhají najít rovnováhu během podzimní rovnodennosti?

Podělte se o své myšlenky a zkušenosti v komentářích!

Zdroje a reference:

  • Autumn Equinox (Naturalistic Paganism)
    https://www.naturalisticpaganism.org/2020/09/22/autumn-equinox-celebration/
  • Mabon and the Autumn Equinox ​(British Pilgrimage Trust) https://www.britishpilgrimage.org/resources/mabon-and-the-autumn-equinox-a-celebration-of-balance-abundance-and-natures-transition
  • Mabon and the Autumn Equinox: A Time of Balance and Harvest ​(Symbol Sage) https://symbolsage.com/mabon-autumn-equinox-celebration/
  • How to Celebrate Mabon: Rituals, Traditions and the Magic of the Autumn Equinox ​(The Not So Innocents Abroad) https://www.thenotsoinnocentsabroad.com/blog/how-to-celebrate-mabon-rituals-traditions-and-the-magic-of-the-autumn-equinox
  • Herfest (Wikipedie) https://en.wikipedia.org/wiki/Harvest_festival
  • Mabon (Wikipedie) https://en.wikipedia.org/wiki/Mabon_(neopaganism)
  • Podzimní rovnodennost (Wikipedie) https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnodennost
  • Cornucopia (Wikipedie) https://cs.wikipedia.org/wiki/Roh_hojnosti
  • Karel Jaromír Erben – Prostonárodní české písně a říkadla https://cs.wikisource.org/wiki/Proston%C3%A1rodn%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_p%C3%ADsn%C4%9B_a_%C5%99%C3%ADkadla
  • František Ladislav Čelakovský – Ohlas písní českých https://cs.wikisource.org/wiki/Ohlas_p%C3%ADsn%C3%AD_%C4%8Desk%C3%BDch

Klíčová slova: Herfest, Mabon, podzimní rovnodennost, Roh hojnosti, sklizeň, český romantismus, Karel Jaromír Erben, František Ladislav Čelakovský, lidové tradice, rituály sklizně, meditace, duchovní očista, slavnost úrody.

Hashtagy: #Herfest #Mabon #Rovnodennost #Sklizen #RohHojnosti #PodzimniSlavnosti #CeskyRomantismus #Erben #Celakovsky #DuchovniOcista

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám