Hlavní obsah
Lidé a společnost

17 let měla milence ukrytého na půdě

Foto: Los Angeles Times, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

V roce 1913 v Milwaukee žila Walburga „Dolly“ Oesterreich, jejíž manželství s Fredem, majitelem továrny na zástěry, bylo spíše nudné než vzrušující. A ona situaci vyřešila velmi neobvykle.

Článek

Oprava šicího stroje, která ústí téměř ve scénku jak z filmu pro dospělé


Jednoho dne se jí pokazil šicí stroj. Zavolala Fredovi do práce, aby sehnal opraváře. O pár hodin později se před jejími dveřmi objevil sedmnáctiletý Otto Sanhuber, Fredův zaměstnanec. Dolly ho přivítala v županu a punčochách (buďme přesnější, v takovém tom pěkném župánku) což bylo pro Ottu jasným signálem, že jeho úkol bude jiný než oprava šicího stroje.

A poté se začali scházet. Zpočátku po hotelech, později přímo v domě Oesterreichových. Sousedé si začali všímat, že mladík se v domě objevuje často. Dolly je však odbyla pouze tím, že je to její nevlastní bratr. Přesto učinila určitá opatření. Navrhla Ottovi, aby se k nim přestěhoval do podkroví, a tím se vyřešilo neustálé vyptávání na jeho příchody a odchody.

Život na půdě


To však znamenalo nikam nechodit, opustit práci v továrně a nesetkávat se s rodinou. Pro okolní svět úplně zmizel, a buď se oddával milostným hrátkám s Dolly (dle jeho výpovědí 6× až 8× denně) , když byl Fred pryč, nebo si tiše v úkrytu četl, či psal.

A takto to pokračovalo několik let.

Vražda, nebo nehoda?


V roce 1922, po několika letech společného soužití, Fred oznámil, že by se měli přestěhovat do Los Angeles. Dolly souhlasila, ale nový dům musel mít podkroví (chtěla svého milence s sebou, a pokračovat v ukrývání). Fred souhlasil. Otto se tedy přestěhoval s nimi.

A pak to přišlo. 22. srpna 1922. Fred a Dolly měli hádku. Otto, který všechno slyšel z půdy, se prý bál o Dolly, tak vytáhl dvě pistole ráže .25 a během hádky Freda třikrát střelil. Fred byl na místě mrtvý. Bylo potřeba vymyslet plán na zakrytí vraždy - všechno muselo vypadat jako zpackané vloupání. Dolly předala Ottovi všechny peníze, diamantové hodinky jejího manžela, a přikázala mu, aby ji zamknul do skříně a rychle se vrátil zase na půdu.

Sousedé, kteří slyšeli výstřely, zavolali policii. Policisté byli vůči Dolly podezřívaví, ale zvládla je o své verzi přesvědčit. Konec konců, oni si nedokázali představit, jak by se Dolly po vraždě manžela dokázala sama zamknout do skříně. O Ottovi samozřejmě nikdo nevěděl.

Herman Shapiro

Během následujících osmi let se všechno jakžtakž uklidnilo. Otto stále žil na půdě, a jeho život pokračoval v klidu. Ale Walburga si našla dalšího milence – právníka Hermana Shapira. A dá se říct díky němu se na vše přišlo.

Když Walburga nahlásila policii, že jí někdo ukradl diamantové hodinky, Shapirovi to bylo divné. Neměly ty hodinky být odcizené už dávno? Samozřejmě se jí na to zeptal, a ona mu vysvětlila, že hodinky „musely zloději upadnout při útěku“ a že je pak „našla na zahradě“. Ale toto plytké vysvětlení Shapirovi rozhodně nestačilo.

Všechny karty na stůl

Další z Walburginých milenců, Roy Klumb, se rozhodl, že už toho bylo dost, a šel na policii. Informoval je o tom, jak mu Walburga dala pistoli, aby se jí zbavil, a že měla i druhou, kterou ukryl soused. A to byla teprve pecka. Policie našla obě pistole – jednu v dehtových důlcích a druhou zakopanou pod růžemi. Když se na ně podívali, zjistili, že mají stejnou ráži jako ty, které zabili Freda. Jaká náhoda.

A teď přichází další bomba. Když byla Walburga ve vězení, svěřila se Hermanovi Shapirovi s jednou podstatnou věcí: že její „tulák-nevlastní bratr“ stále žije na půdě jejího domu. A jestli by ho zkontroloval, postaral se o něj. Shapiro o žádném schovaném jako bratrovi nevěděl, tak dost překvapen šel zjistit, o co přesně kráčí. Tak zaklepal na padací dveře půdy, a když je otevřel, našel tam Ottu, který mu všechno řekl. Přiznal se k vraždě. A najednou všechno začalo dávat smysl.

Závěr?

Otto Sanhuber byl nakonec zatčen a obviněn z vraždy, ale protože to bylo hodně dlouho po zločinu, dostal trest za zabití z nedbalosti a byl propuštěn kvůli promlčecí lhůtě. Změnil si jméno na Walter Klein a odjel do Kanady, kde si vzal jinou ženu a začal nový život.

Walburga si prošla soudem, ale nakonec, v roce 1936, byla obvinění proti ní zrušena a ona byla zproštěna obžaloby. Žila až do své smrti v Los Angeles v roce 1961, bez toho, že by ji někdo podezříval z jakéhokoli zločinu. A tak skončil příběh o milenci na půdě a vraždě.

Příběh Dolly Oesterreich je šílenou ukázkou toho, kam až je člověk schopen zajít, aby zakryl pravdu a utajil nevěru. A také toho, jak ti, kdo jsou vinni, nakonec nemusí být bohužel řádně potrestáni.

Zdroje:

https://youtu.be/JAGyK-SVPIs?si=i57TU65V3SImgPqQ

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Walburga_Oesterreich

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz