Článek
Jeden svět na školách předal 1. listopadu 2023 v kině Lucerna již po patnácté Ceny Příběhů bezpráví.
Výjimečnost tohoto ocenění spočívá v tom, že laureáty vybírají mladí lidé. Mají tak možnost vyjádřit úctu k často neznámým hrdinům ze svého okolí, kteří odvážně vzdorovali komunistickému režimu.
Vybrat konkrétní laureáty a jejich životní příběhy nebylo jednoduché. Přihlíželi jsme k tomu, jak moc aktivně nominovaní vzdorovali režimu, jaký vliv to mělo na jejich rodinu a v jaké době byli aktivní. Snažili jsme se o pestrý výběr kandidátů a vyzdvihnout příběhy, které ještě nedostaly prostor, jaký si zaslouží.
Studentská porota ocenila Terezii Hradilkovou za to, že se nebála riskovat střet s komunistickou mocí, i když měla doma malé děti. Byla aktivní členkou hnutí České děti a v roce 1989 spoluzaložila ekologické hnutí Pražské matky. Aktuálně se věnuje transformaci ústavů a zasazuje se za důstojné podmínky pro lidi s postižením.
Dalším laureátem je Tomáš Kábrt, který vyjadřoval svůj odpor proti komunistickému režimu prostřednictvím absurdního humoru, recese a happeningů a za to býval často zatýkán.
Cenu Příběhů bezpráví obdržel in memoriam Miloslav Souček. Ten byl ve vykonstruovaném politickém procesu s názvem Včela po více než roce brutálního mučení odsouzen za velezradu ke dvanácti letům vězení, ztrátě majetku a občanských práv. Studenti ocenili, že navzdory nátlaku komunistického režimu zůstal zásadovým člověkem a velkým vlastencem.
Jako obvykle bylo ocenění předáno z rukou významných osobností. V letošním roce to byla soudkyně evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku Kateřina Šimáčková, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery a fotograf Ondřej Němec.
Udělena byla také cena do zahraničí Narimanu Dželalovi, místopředsedovi neformálního krymskotatarského parlamentu medžilis. Tu předal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský spolu s ředitelem Člověka v tísni Šimonem Pánkem.
„V Ukrajině pomáháme od roku 2003. Kromě humanitární pomoci lidem postiženým válkou se zaměřujeme právě na podporu občanských iniciativ, novinářů a obhájců lidských práv – v Ukrajině konkrétně i na pronásledovanou skupinu Krymských Tatarů,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a dodává: „Možná si říkáte, k čemu je člověku ve vězení takové parádní ocenění jako Cena Příběhů bezpráví… Jsou to ale především mediální zájem a vyjádření podpory, které v takových případech pomáhají dotlačit agresory, kteří nedodržují mezinárodní právo, k lepšímu chování.“
Za Dželala, který je aktuálně vězněn v Rusku na základě smyšleného obvinění, ocenění převzal jeho advokát Nikolaj Polozov. Nariman Dželal upozorňoval na rozsáhlé porušování lidských práv, kterému krymští Tataři i další odpůrci ruské anexe ukrajinského poloostrova dennodenně čelí.