Článek
Dubová a ovocná alej mají do budoucna chránit obec před dopady klimatické změny a dodají místu nové estetické kvality. To všechno je zarámované naším projektem LIFE WILL.
Vysazení dvou alejí za němčickými humny bylo první terénní realizací našeho projektu LIFE WILL – Voda v krajině a půdě. Uskutečnila se přitom z tradičních obecních brigád, díky kterým se několikrát do roka tmelí místní komunita a šetří obecní pokladna.
Místní brigádníci si pod dohledem starosty, manažera projektu Petra Nohavy a odborníků z organizace Sázíme stromy nejprve vysadili jednu kratší, dubovou alej, o kousek dál delší, sestávající z jabloní, hrušní, třešní a višní. Obě aleje budou do budoucna sloužit jako větrolam, útočiště živočichů, zdroj potravy lidí i zvířat a příjemná součást vycházkových cest.
Akci prodchnula dobrá nálada
I přes sychravé počasí se v terénu sešlo na padesát lidí, od miminek po seniory. Někdo kopal jámy, někdo zatloukal kůly, jiný obmotával pletivem už zasazené stromky. Na posilněnou měli brigádníci připravené martinské rohlíčky, buchty a koláče z místních kuchyní, v případě prochlazení i čaj s rumem. Do práce se pustili s vervou, za tři hodiny měli hotovo a mohli zamířit na nedaleké hřiště na pivo a klobásu.
„Jsem úplně nadšený, že přišlo tolik lidí,“ radoval se po úspěšné akci starosta, který svou obec do projektu zapojil a sám v terénu aktivně přiložil ruku k dílu. „Jsem rád, že je to bavilo a jaký k tomu mají přístup! Každý byl rád, že si mohl zasadit ten svůj strom,“ dodal.
Voda v krajině a půdě Němčic
Tím se ale v Němčicích nekončí. Na jaře se bude alej dosazovat keři a následovat bude sázení další, ještě delší aleje. Navíc se tu v budoucnu meandrovat místní potok a na místě zaniklého rybníka, v místech pramenišť, zakládat nový mokřad. Všechny tyto krajinné úpravy mají místní rovinaté krajině zajistit vyšší odolnost proti klimatické změně a působit i mitigačně, tj. pomáhá snižovat objem skleníkových plynů v atmosféře.
To všechno připravujeme nejen s obcí, ale i našimi partnery – organizacemi Beleco, Sdružení místních samospráv ČR a Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie. Projekt probíhá v Česku a na Slovensku a je financován z evropského programu LIFE. Kofinancuje ho Ministerstvo životního prostředí ČR a Středočeský kraj.
A proč je takový projekt potřeba?
Protože naše krajina nevzkvétá. Půda umírá, stromy chřadnou, voda mizí a teploty stoupají. Velkou měrou za to může konvenční hospodaření, které způsobilo odlesnění krajiny, pokles biodiversity a erozi půdy. Jestli chceme, aby nás naše krajina dál živila, poskytovala nám útočiště či prostou krásu k odpočinku, měli bychom ji uzdravovat.
Autorkou článku je Barbora Vrablíková.