Hlavní obsah
Aktuální dění

Zemětřesení v Turecku a Sýrii: Máme na místě přes 500 lidí a začali jsme s distribucí pomoci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Člověk v tísni
8. 2. 10:22

Hned druhý den po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii jsme začali na místě distribuovat materiální pomoc. Spolu s místními úřady a dalšími neziskovými organizacemi předáváme místním benzín a jídlo.

Článek

Místním samosprávám v oblasti okolo syrského města Idlíb a severně od města Aleppo jsme předali 50 tisíc litrů benzínu. Od středy ve spolupráci s místními jídelnami a dobrovolníky distribujeme teplé jídlo. V následujících dnech plánujeme rozdělit kolem desítky tisíc porcí.

Lidem, kteří pomáhají s odklízením trosek, začínáme vyplácet peníze. Sháníme zásoby plachet na provizorní opravy domů. Spouštíme rovněž program na distribuci finančních prostředků nejvíce postiženým rodinám. V Turecku pomáháme společně s našimi partnery nejvíce ohrožené komunitě ve městě Gaziantep a věnujeme peníze místním samosprávám na pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Na místě máme přes 500 zaměstnanců, kteří dlouhé roky pomáhají nejzranitelnějším skupinám v rámci ozbrojeného konfliktu. Nyní začali okamžitě pracovat na zmírnění následků zemětřesení.

Rozsah následků zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy škály není v této chvíli ještě možné zcela odhadnout. Mrtvých je už nyní téměř 10 tisíc. Situace je velmi odlišná v Turecku a v severní Sýrii. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN jsou „v současné době syrské komunity současně zasaženy probíhající epidemií cholery a drsnými zimními událostmi včetně silného deště a sněžení o víkendu. Škody na infrastruktuře lze v tuto chvíli jen obtížně odhadnout a silnice jsou údajně zablokovány jak v Turecku, tak v severozápadní Sýrii“.

Foto: Člověk v tísni

Odstraňování následků zemětřesení v severozápadní Sýrii.

Situace na místě je katastrofální. Naší práci soustředíme především do oblastí v Sýrii, kde jsou kapacity a schopnosti místních úřadů výrazně menší než v Turecku. V Turecku koordinujeme s místními úřady a připravujeme pomoc ve městě Antakiya, které patří k nejvíc postiženým.
Tomáš Kocián, regionální ředitel pro oblast Blízkého východu a Afghánistánu

Turecko je bohatý a funkční stát, který je schopen na podobný typ katastrofy rychle reagovat, nasadit záchranné jednotky, těžkou techniku na vyprošťování lidí a odklízení trosek. Situace v Sýrii je kvůli stále trvajícímu konfliktu daleko méně přehledná, zvláště potom v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Podle zpráv, které z oblasti přicházejí, zde chybí těžká technika na odklízení trosek a záchranu lidí. V důsledku dlouhotrvajícího konfliktu zde byl už před zemětřesením velký nedostatek potravin, léků a hygienických potřeb.

Foto: Člověk v tísni

Podílíme se na organizaci a financování odklízecích čet.

Za dva dny poslali lidé v České republice na SOS účet pro oběti katastrofy 30 milionů korun - přispělo přes 15 tisíc lidí. V první fázi věnujeme prostředky na zajištění potravin, vody a hygienických prostředků. Po nasycení nejakutnějších potřeb se budeme věnovat obnově poničených domů a infrastruktury.

Jsme velmi rádi, že na naši sbírku přispěl 3 miliony také zakladatel a majitel Seznamu Ivo Lukačovič - děkujeme!

Dlouhodobá pomoc v ozbrojeném konfliktu

Už před zemětřesením jsme nabízeli pomoc na několika úrovních. Zaměřujeme se na okamžitou pomoc obětem války, jako je finanční podpora, distribuce potravinových poukázek nebo hygienických balíčků. V současné situaci je důležitá pomoc s přípravou na zimu, především pro vnitřní uprchlíky, kteří často žijí v nedostatečně vybavených táborech.

V dlouhodobé perspektivě se zaměřujeme na obnovu země. Podporujeme zemědělství, skrze peníze na nákup osiva a dalších potřeb či nepřímo prostřednictvím vzdělávacích programů pro drobné farmáře. Pomáháme zajistit rodinám i jednotlivcům stabilní příjem, díky kterému se dokážou postavit na vlastní nohy. Výstavbou a opravami vodovodní a hygienické infrastruktury pomáháme zajistit lidem přístup k pitné vodě a zabraňujeme tak vzniku a šíření nemocí.

Zajišťujeme vzdělávání v místních školách a v dočasných vzdělávacích centrech skrze podporu místních učitelů, studentů a jejich rodičů. Usilujeme o zlepšení kvality výuky, zajišťujeme psychosociální pomoc pro děti a rodiče, které konflikt zasáhl. V táborech vytváříme místa, kde si děti mohou hrát a učit se.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz