Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tajemný Johny ze Zrádců: Mimořádně inteligentní vývojář umělé inteligence s hlasem Pavla Lišky

Foto: Jan Tyl (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Jan Tyl

Johny je v reality show Zrádci tak trochu kontroverzní postavou. Je v neustálém podezření, zda by náhodou nemohl být zrádce. A ještě navíc ostatním soutěžícím tolik připomíná herce Pavla Lišku.

Článek

Ve Zrádcích si soutěžící nemohou být jistí ničím. I osoba, která vypadá na věrného, totiž může klamat tělem i slovy. Johny je v podezření již od samého začátku, avšak ještě nikdy nedostal tolik hlasů, aby byl ze soutěže vyloučen. Důvod je prostý. Zraky soutěžících se na něj stočí pouze v momentě, kdy nemají absolutně žádnou představu, kdo by skutečným zrádcem mohl být.

Zajímavé je, že účastníkům této reality show připomíná herce Pavla Lišku. Nikoli svým vzhledem, ale způsobem vyjadřování a hlasem. Přitom Johny patří k těm nejinteligentnějším účastníkům letošní řady. Jen svým kolegům tak trochu zamlčel, čím se skutečně živí.

Johny, občanským jménem Jan Tyl, studoval na Univerzitě Karlově etiku, filosofii a náboženství, v profesním životě se ale vrhl úplně opačným směrem. Stal se z něj propagátor a vývojář umělé inteligence. Ve světě AI je takovým odborníkem, že přednáší na školách či univerzitách. K tomu přišel před šesti lety s poměrně zajímavým nápadem a založil startupovou společnost Alpha Industries. Ta už krátce po svém vzniku zažila rychlý vzestup a získala ocenění za nejlepší nápad v oblasti AI.

Tyl v současnosti pracuje na několika převratných projektech, mezi něž patří například DigiHavel. Ten představuje takzvaného digitálního člověka inspirovaného naším bývalým prezidentem Havlem. Tylovým cílem je zmodernizovat s jeho pomocí výuku na českých školách. S DigiHavlem si mohou žáci při hodinách občanské výchovy povídat a on je vede k zamyšlení a kritickému přemýšlení. Vzdělává je především v oblasti lidských práv, svobody a demokracie. V současné době je projekt ve fázi testování a připojuje se k němu stále více škol.

Zajímavý je již aktivní projekt Digitálního spisovatele. Ten dokáže prostudovat všechny napsané knihy, které jsou dostupné online, a na základě toho tvoří vlastní literární texty. Pro Český rozhlas dokonce napsal sérii pěti povídek, z nichž každá byla žánrově rozdílná. Nikdo by ani nepoznal, že příběhy stvořila umělá inteligence. Dokázal si stejně hravě poradit s hororem jako s milostným příběhem či historickým románem.

A to zdaleka není všechno. Jan Tyl pracuje na mnoha dalších fascinující projektech. A ve Zrádcích jste ho možná ani neviděli poprvé. Již několikrát se totiž objevil i na televizních obrazovkách, kde o umělé inteligenci hovořil. Bylo to jak na České televizi, tak v ranním pořadu na televizi Nova.

Jan Tyl je mimořádně inteligentní osobností nejen na poli umělé inteligence. V reality show Zrádci právě bojuje o místo ve finále celé soutěže. A přestože by mu to hádal málokdo, protože vypadá výborně, oslavil letos již 45. narozeniny.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz