Hlavní obsah
Sport

Absolutní propadák. Jedenáctka hráčů Chance ligy, která v sezoně totálně vyhořela

Foto: vlastní tvorba, AI generováno (ChatGPT)

Chance liga je u svého konce a my jsme u bilancování roku.

Měli letos zazářit. Místo toho přišel útlum, chyby a výkony, které fanouškům často pily krev. Tito hráči zklamali, propadli – a u některých je až těžké uvěřit, do jakého (ne)standardu se propadli.

Článek

Chance liga letos nenabídla jen pozitivní překvapení. Vedle komet, které vystřelily vzhůru, byli i hráči, od nichž se čekalo mnohem víc – a přišel pravý opak. Zklamání ve Spartě, Liberci, Boleslavi i Slovácku. A nejen tam. Propadák potkal i jména, u kterých by to čekal málokdo. Jak vypadá jedenáctka hráčů, která v sezoně totálně vyhořela?

Brankář - Peter Vindahl (Sparta)

Člověk si až říká, proč tento brankář je stále jedničkou Sparty. Jistě, Vindahl měl i své dobré chvilky, sezonu začal skvěle stejně jako Sparta, ovšem postupem času zabředl do průměru až podprůměru.

Vindahl působí místy až labilně, kdy se hádá s rozhodčím, provokuje fanoušky soupeře a namísto soustředění se na hru, má hlavu jinde. A odráží se to i na výkonech. Vindahl dělá chyby v rozehrávce, nevybíhá včas, zbytečně stojí kolikrát přikovaný na čáře namísto snížení střeleckého úhlu. Do brány pustil své konkurenty pouze ve čtyřech případech, ovšem letos měl Vindahl sedět častěji. Sparta by se měla poohlédnout po nové brankářské jedničce.

Pravý obránce - Peter Pekarík (České Budějovice)

Připomíná mi to random přestupy z hry FIFA, kdy známý fotbalista přestoupí do podprůměrného klubu. Ovšem, že by byl Pekarík posilou pro České Budějovice, se říct nedá. Pekarík vynechal sice pět zápasů kvůli zranění lýtka, ovšem před zraněním hrozivě selhal v utkání s Baníkem.

38letý slovenský obránce je jistě legendou tamního fotbalu, má za sebou úspěšnou kariéru v Bundeslize, ovšem zázrak v podobě záchrany se nekonal, naopak, Pekarík byl pro Budějovice spíše příteží. V kariéře neměl nikdy nižší průměrné hodnocení na zápas než tady. Jistě, Jihočeši letos byli rádi, že vůbec dokopali sezonu, ovšem vzhledem ke jménu, očekávání a pompou, s jakou Pekarík přišel, je toto obrovské zklamání.

Střední obránce - Elias Cobbaut (Sparta)

60 milionů korun za přestup často zraněného hráče, který se v minulosti příliš neprosadil v Parmě či Anderlechtu, to je majstrštyk prodávajícího klubu. Že Cobbaut trpěl na zranění i tuto sezonu, jistě není chyba Sparty, ovšem chyby v obraně, nejistota na míči, zbytečné fauly, to už jde jednoznačně za belgickým stoperem.

Cobbautovi se letos jakžtakž vydařily zápasy s Mladou Boleslaví, ovšem například zápasy s Baníkem hořel. V prvním zápase hrál 15 minut a zavinil penaltu, v druhém hrál od čtyřicáté vteřiny se žlutou kartou. Cobbaut rozhodně není hráč, na kterém by měla stát sparťanská obrana a jeho výkony jsou toho důkazem.

Levý obránce - Lukáš Havel (Teplice)

28letý obránce je odchovancem Českých Budějovic, kde od sezony 2017/18 už byl stabilním hráčem A-týmu. Potvrzoval i své výborné ofenzivní choutky, z pozice stopera dal 27 branek v profi kariéře, byl kapitánem týmu a nebylo divu, že o něj byl zájem jinde. Ovšem po přestupu do Teplic to není ono.

Havel odehrál pouze čtyři ligové zápasy, více nastupoval za rezervu ve třetí lize. Což o to, na rozdíl od svého mateřského klubu bude v příští sezoně hrát první ligu, pokud z Teplic neodejde a tím výčet pozitiv končí. Havel zkrátka výkonnostně klesl a pokud neodejdou mladíci Labík, Kričfaluši nebo Halinský nebo nenastane výkonnostní růst, jeho paběrkování neskončí.

Pravý záložník - Pavel Juroška (Slovácko)

Co k němu říct? Začátek měl v lize dobrý, letos dal dva góly za sebou a tím skončil. Juroška je stále sice mladý hráč a může rozhodně se zvednout, ovšem letos se mu nepovedla sezona stejně jako celému Slovácku. I jeho letos trápily zdravotní problémy, ovšem na hřišti to nebyla bůhvíjaká sláva.

Juroška sice patří pořád mezi nejcennější hráče týmu z Uherského Hradiště, ovšem chabá produktivita, byl letos i několik zápasů v rezervě, to je zkrátka zklamání. Pokud se Slovácko nezvedne, měl by uvažovat o přesunu jinam. Jeho bývalý kolega z týmu Filip Vecheta je perfektním příkladem, jak může prospět odchod ze Slovácka.

Střední záložník - Jan Fortelný (Jablonec)

Nejednou padala v minulosti kritika na trenéry Sparty, proč talentovaného středopolaře nestaví a nedají mu šanci. A když se podíváme na ligovou kariéru Jana Fortelného, povedla se mu jen jediná sezona, v sezoně 2021/22 vstřelil šest branek a na sedm nahrál. Zbytek? V šesti dalších sezonách pouze gól a čtyři asistence.

Fortelný sice je zajímavý hráč, ale je mu už 26 let a je náchylný ke zraněním. Nelze mu vyčíst snahu, nelze mu vyčíst přehled a dobrou kopací techniku, ovšem co z toho, když je pořád na hromadě? Fortelný sice ještě má čas ukázat, že zdravotní problémy jsou zažehnány a má čas ukázat, jak velký talent v něm dříme, nicméně kluby namísto něho mohou sáhnout do svých vlastních řad a na jeho místo postavit mladého hráče. Fortelného čeká mnoho práce.

Střední záložník - Jan Sýkora (Olomouc)

Ač mám Honzu Sýkoru rád, pro mě už je to hráč za zenitem. Bohužel. Drobný záložník jistě má skvělou kopací techniku, rychlost i driblink, ovšem křehké zdraví ho staví mimo hru. V Olomouci odehrál Sýkora pouhých 149 minut, nepodílel se na gólu, dostal žlutou kartu… A je opět na marodce.

Sýkora sice ještě nijak starým fotbalistou, v prosinci mu bude 32 let, ovšem velkých výkonů se od něj asi již nedočkáme. A je to velká škoda. Nebýt zdravotních problémů, jistě by veškerá očekávání i potenciál naplnil. Trošku mi připomíná Václava Pilaře, nejen co se týče dovedností, ale i bohužel co se týče zranění.

Levý záložník - Ladislav Krejčí (Hradec Králové/Teplice)

Jmenovec stopera Girony by mohl tuto rubriku plnit každoročně po svém návratu z Itálie. Ať už v Hradci, tak i v Teplicích, zkrátka posilou není a nebyl. Jediné, co letos nějak zkušeného fotbalistu zdobí, je úspěšnost přihrávek, která činí 74%. Jinak rychlost, driblink a vše, co ho zdobilo, než přestoupil do Boloni, je zkrátka fuč.

Krejčímu letos bude navíc už 33 let, letos dal jen jedinou branku Karviné, což byl i jediný zápas, který se mu v sezoně povedl. Zbytek ovšem byl průměr až podprůměr. Holt slavné jméno nedělá výkony.

Pravý útočník - Ermal Krasniqi (Sparta)

Co na tomto hráči Sparta viděla, že za něj zaplatila 50 milionů korun, to nechápu doteď. Že měl v minulé sezoně v rumunské sezoně šest branek a tři asistence, ještě fakt nic neznamená. Takový Kryštof Daněk dal loni osm branek a ze Sparty musel odejít. V čem je Krasniqi lepší? To ví asi jen trenéři. Minimálně lepší byla částka, kterou přilepšila Sparta prodávajícímu klubu.

Krasniqi sice hraje v kosovské reprezentaci, ale to je tak všechno. Nastoupil do 41 zápasů, ovšem průměrně odehraje 38,15 minut. A mít na lavičce hráče za 50 milionů, to by byl za normálních okolností velký luxus. V případě Krasniqiho je to ale realita, že cenovka nutně neodráží výkony.

Střední útočník - Albion Rrahmani (Sparta)

Zklamání roku. Bez nejmenších pochyb. Sparta za 24letého Kosovana vysázela šílených pět milionů eur a výsledek byl takový, že každý ligový gól Rrahmaniho stál Spartu milion eur. Z tohohle si pokladník klubu musí trhat vlasy doteď.

Rrahmani navíc tráví dost času na lavičce, na trénincích nepůsobí nejlepším dojmem, nepředře se a jediné, čím prozatím zaujal, bylo pár pěkných zakončení placírkou. Zbytek? Hrůza. Pokud Rrahmani se nezvedne v další sezoně, naplní nepsané pořekadlo české ligy, že kdo dá za hráče horu peněz, většinou se splete.

Levý útočník - Abdullahi Tanko (Pardubice)

Atlet, kterému překáží míč. Tanko v minulém roce válel v dresu ostravského Baníku, ovšem jen do doby, dokud obránci nepřišli, jak na něj hrát. A nebylo to nic složitého. Tanko kromě rychlosti totiž nemá vůbec nic. Zahazuje tutovky, stojí často v ofsajdu, je mizerný v mezihře a svůj ortel si zřejmě stvrdil zápasem se Slováckem, kdy netrefil prázdnou branku.

Jednoduše řečeno, Tanko nemá na první ligu. Což o to, Baníku se aspoň na krátkou chvilku vyplatil, ovšem ve většině zápasů hraje prostě špatně. Tady by musel nastat zázrak, aby zůstal v první lize nebo aby mu rozjetý Baník dal opět šanci.

Další zklamání

Těžko říct, jestli některé hráče nazvat přímo zklamáním, ale najdou se tací, od kterých se čekalo mnohem více. Lepší návrat ze zahraničí si jistě přál brankář Matouš Trmal, který sice čas od času ukáže genialitu, ale sráží ho laciné chyby. Výkonnostní propad v posledních letech zažívá i takový Tomáš Solil z Pardubic. Těžko říct, jak se osvědčí i drahá dvojice Afričanů Timothy Ouma-Divine Teah. Stáli mnoho, hráli málo. Ouma navíc měl problémy s vízy a za rezervu Slavie odehrál jen 135 minut. Více se čekalo i od posily Baníku Michala Fukaly. Za zenitem pak je i krajní bek Jablonce Filip Novák. Ve zkratce, ne každá sezona se hráčům povede. A toto je za mě soubor největších zklamání.

Zdroje

Livesport statistiky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz