Článek
Lotyšsko stopkuje Slovensko – nejen na ledě
Lotyši tak nejenže sportovně přetnuli slovenskou naději na čtvrtfinále, ale symbolicky navázali na nedávnou geopolitickou epizodu – kdy zabránili slovenskému premiérovi Ficovi v přeletu přes své území na cestě do Moskvy. Jedna „stopka“ následovala druhou.
Zatímco se Slovensko potýká s problémy ve zdravotnictví, školství, dopravě či v důvěře k institucím, ztrácí nyní i to, co dlouhá léta drželo národní hrdost nad vodou – hokej.
Hokej bez hvězd, fanoušků i výsledků
Zatímco v éře Hossy, Gáboríka či Višňovského bylo reprezentování prestižní záležitostí, dnes má Slovensko jen šest hráčů v NHL a žádný z nich letos na MS nenastoupil.
Zklamání z absence hvězd je patrné i u fanoušků. Ztrácejí zájem, nadšení i víru. A když sport ztrácí emoce, je to neklamný signál, že se něco děje špatně.
Slováci letos seskládali jeden z nejhorších výběrů v historii a je to i trochu odkaz Andreji Dankovi, když se rozplýval loni na Euru, že ministerstvo sportu funguje, tak realita je taková, že ministerstvo funguje dobře leda tak v jeho snech. Ministerstvo sportu stojí ročně Slovensko stovky milionů eur a výsledky jsou takové, jaké jsou. Seveřané, zámořské země i my se Švýcary ty výsledky máme i bez zbytečného ministerstva, které vzniklo na základě politických dohod.
Kontroverze místo koncepce
Situaci nepřidává ani složení a směřování vedení sportu. Ministerstvo sportu pod vedením Rudolfa Huliaka je pro mnohé symbolem zpochybňování vědeckého konsenzu i hodnot, které moderní společnost vyznává.
Huliak otevřeně podporuje účast hráčů z KHL, což je soutěž dlouhodobě vnímaná jako nástroj ruské propagandy. Tento krok nejen vyvolává kontroverze, ale i dělí společnost – a odrazuje část veřejnosti i mezinárodního prostředí.
Slabý turnaj, slabý dojem
Slováci dali na turnaji jen osm branek, porazili pouze Francii a Slovinsko, a to bez přesvědčivého výkonu. Hlavní oporou byl brankář Samuel Hlavaj – nebýt jeho, mohl tým bojovat i o záchranu.
Návrat hráčů z KHL nepřinesl kýžený efekt. Jak trefně poznamenal expert David Pospíšil:
„Kdybyste z KHL brali hráče, co mají kvalitu, tak bych to i chápal. Ale podobné hráče byste našli i na Slovensku nebo jinde v Evropě.“
Když soupeř chápe širší kontext
Před zápasem se kriticky vyjádřil i lotyšský obránce Ralfs Freibergs, který upozornil na politicko-bezpečnostní pozadí:
„Kdyby Rusáci, teroristé, dobyli za tři dny Ukrajinu, jsou dneska v Lotyšsku. Válka je velmi blízko a musíme Ukrajině pomáhat.“
Freibergs tak vyjádřil nesouhlas s postojem Slovenska, respektive jeho vlády vůči Rusku a tento názor s ním sdílelo zřejmě víc hráčů, neboť kouč Vitolins nepřímo potvrdil, že názor Ralfse a dalších chlapců chápe.
Lotyši tak spojili motivaci na ledě s vědomím širší odpovědnosti. A výsledek? Přesvědčivé vítězství 5:1.
Sport jako odraz společnosti
Slovensko čelí ztrátě důvěry. Nejen u spojenců, ale i u vlastních obyvatel. Sport, který měl přinášet radost a sounáležitost, je nyní rozdělován ideologií a polarizací. To se logicky odráží i na výsledcích. Pokud se sport stane nástrojem politického marketingu a ne platformou pro výkon, fair play a reprezentaci hodnot, nemůžeme čekat úspěchy.
Medailonek autora: Pomoci si musí Slováci sami
Jsem celoživotní optimista a věřím, že změna je možná. Ale Slováci si musí pomoci především sami. Začít hledat odpovědnost u sebe, ne u ostatních. Minulost byla složitá – vztahy s Maďarskem, složité období během 2. světové války, napětí s Českem po rozdělení federace. Ale pořád je čas přestat hledat viníky venku a začít hledat řešení uvnitř.
Slovensko má obrovský potenciál – skvělé lidi, talentované sportovce, bohatou historii. Ale bez důvěry a otevřenosti to nepůjde. A sport by měl být první, kdo to připomene.
Zdroje
https://www.sport.cz/clanek/hokej-ms-hraci-z-khl-ve-slovenskem-vyberu-extra-motivace-vzdyt-rusaci-jsou-teroristi-upozornuje-lotys-5233216
Livesport statistiky
názor autora