Článek
Ještě na začátku sezony vypadalo vše sluncem zalité. Když Lars Friis nahradil na lavičce Sparty oblíbeného Briana Priskeho, který získal se Spartou dva ligové tituly a český pohár, měl skvělý začátek. Postoupil se Spartou poprvé od sezony 2005/06 do Ligy mistrů a v Lize z úvodních osmi utkání ztratil pouze se Slováckem. Zápas s Olomoucí a diskuse okolo atmosféry v kabině a zranění Veljka Birmančeviće však hodily Spartu do jakési díry, z které nenašla zatím cestu ven. Co vše je příčinou sparťanského úpadku a jak to může dopadnout?
Dvouměsíční krize na podzim
To, co vycházelo na začátku sezony, už prostě pak přestalo jít. Sparta měla od konce září do konce listopadu příšerné období, kdy z osmi zápasů získala jen šest bodů. Prohrála s Olomoucí, Baníkem, Slavií, všechny tři body získala jen proti Liberci. A tam se rozhodla sezona. Poztrácet osmnáct bodů v lize, kde Slavia, Plzeň a prakticky ani Baník nechybují, to je prostě průser. A zde bylo prakticky rozhodnuto, že Sparta letos titul nezíská.
Tým kosila marodka, špatná koncovka, když máte v týmu Albánce, Srby a Kosovany, rovněž vzniká dusno a jako tečka smrti byly chyby v obraně a nevyrovnané výkony brankáře Vindahla. Sparta poté hledala cestu ven, ale příliš úspěchů to nemělo.
Friis jako mizerný taktik
Bylo by ostré vše svádět na Larse Friise, ono, co jako trenér máte dělat, když vám stoper vyhrává celý týden před zápasem na trénincích každý souboj a potom zaviní dvě branky nebo udělá šílené kiksy? Nic. Nicméně Lars Friis zkrátka až příliš mnoho netrefoval sestavu, špatně střídal a špatně reagoval na vývoj ve hře zejména proti týmům ze špičky tabulky.
Sparta sice již otáčela několikrát vývoj utkání, ovšem na rozdíl třeba od Baníku její výkony byly bezkrevné. A to je rozdíl mezi těmito dvěma týmy. Když Baník otočil utkání, soupeře doslova umlátil ofenzivou a nedal mu dýchat. Díky dobrému systému hry pak Baník otočil. To se ve Spartě neděje. Bylo to vždy spíše zábleskem geniality jednoho dvou hráčů, kteří si vzali zodpovědnost na svá bedra. Ale systém jako takový byl mizerný.
Sparta od září se prezentuje matnými výkony, snad jen jarní zápasy se Slavií, Hradcem Králové a Baníkem snesl přísnější měřítka. Místy to vypadá jako by hráči neměli buď motivaci anebo neví, co mají na hřišti dělat. A tohle už jde za Larsem Friisem.
Mnoho cizinců
Albánie, Srbsko, Kosovo. Ano, celkem pět hráčů (Tuci, Laci, Birmančević, Rrahmani, Krasniqi) z těchto zemí má Sparta ve své kabině. A o těchto národnostních sporech si začali právě od černého září cvrlikat i holubi na střeše. To je jako byste do obrany dali Rusa, Bělorusa a Ukrajince, ve středu zálohy Severokorejec a Jihokorejec a tříčlenný útok by pak byl složený z hráčů Číny, Tchaj-wanu a Tibetu. To se pak i soupeř obává víc toho, ať se hráči nepozabíjí mezi sebou, než aby jim mělo hrozit nebezpečí.
Sparta tak doplňovala a posilovala kádr, až nakonec z toho vznikla toxická a výbušná směs. Jasně, nemůžeme zatahovat etnické spory do fotbalové kabiny, ovšem povaha jižanů je jiná než naše. Je horkokrevná, hrdá a výbušná. Stejně jako současné národnostní složení kabiny Sparty.
Kromě těchto borců je ve Spartě ještě dvanáct (!) cizinců. A já se ptám: Všiml si toho někdo taky? Proč byl za toto kritizován jen Andrea Stramaccioni, a ne teď i Lars Friis? Není toto také internacionalizace?
Já nevím…
Chybí motivace i sebereflexe
Po dvou titulech, poháru i Lize mistrů je těžké namotivovat hráče k něčemu dalšímu v klubu. Snad jen vítězství v Lize mistrů, ale to je pořád utopie. Vidíme to letos i u Manchesteru City, kdy po absolutní hegemonii v Anglii letos prostě nemá dobrou sezonu. A tak se prostě stane, že hráč nemá motivaci a odráží se to na jeho výkonech. Takový Martin Vitík mohl v létě přestoupit za skoro půl miliardy do Itálie, ovšem Sparta se dostala do Ligy mistrů a Vitíka potřebovala. A po výbuchu ve zbylých šesti zápasech a ligovému propadu to dolehlo i na mladého stopera.
Vitík ovšem není jediný, kdo šel výkonnostně dolů. Dvojice Kaan Kairinen-Veljko Birmančević se po skvělých výkonech viděla dozajista někde na západě Evropy. A výsledek? Stále ve Spartě a výkony stagnují. A to zájemce nepřiláká. Je to poučení pro Spartu, že zkrátka není radno spekulovat nad tím, že cenovka hráčů ještě vystřelí nahoru. Pak ti kluci můžou ztratit motivaci a budete rádi, když je prodáte za zlomek.
Úplný úlet jsou pak kosovští Albion Rrahmani a Ermal Krasniqi. Rrahmaniho přestup jsem ještě pochopil, přišel jako střelec. Cenovku 125 milionů korun jsem pochopil méně, ale budiž. Ale Krasniqi? A ještě za 50 milionů? Marně si vybavuji, že by Krasniqi předvedl zápas, kde by ukázal, že na to má a za ty peníze stál. Neukázal to. A Rrahmani už vůbec. Předražený hráč, který se na tréninku nepředře a pár dobrých zakončení placírkou prostě základ napořád neudělá.
Autorův medailonek k útočníkům:
Ještě než přejdu k dalším bodům, Sparta se ukazuje jako zlatý kohoutek zahraničních útočníků. Byly tady jména jako Igor Gluščević, Mauro Lustrinelli, Andrej Kerić, Marc Janko, Marco Paixao, Bekim Balaj a dopadlo to vždy stejně. Příchod s velkou pompou a výsledek hororový. A pokud Rrahmani nic drasticky nezmění, zařadí se do tohoto neslavného souboru taky.
Chce to novou krev
Kdyby Sparta neměla talentované borce, co čekají na svou šanci, neřeknu ani popel. Ale tady jsou Ševínský, Vydra, Suchomel, Penxa, Rus, Hranoš do toho odešli Sejk s Daňkem, všechno hráči, co mají chuť hrát, ale buď hrají v B-týmu anebo prostě vysedávají na lavičce áčka. A to se třeba Sejkovi s Daňkem nelíbilo. A já se jim nedivím. V čem jsou horší než třeba Ermal Krasniqi? V čem je Elias Cobbaut lepší než Adam Ševínský?
Sparta opět vsadila na předražené zahraniční hráče, kteří dostali měšec s penězi a výkony jsou bídné. A když potom právě takový Rrahmani se nepředře ani na tréninku, rozklíží to kabinu nejen národnostně, ale i z důvodu fotbalové stránky.
Sparta potřebuje novou krev a měla by si víc všímat svých talentovaných hráčů. Protože o nic horší než ti předražení borci nejsou a myslím si, že by měli větší hlad se porvat za sparťanský dres.
Na druhou stranu, abych neházel negativa jen na zahraniční hráče, tak mi někdo, prosím, vysvětlete, co dělá stále ve Spartě Tomáš Wiesner. Víc psát nebudu, jen prosím o vysvětlení.
Nejhorší sezona na obzoru
Tím vším ovšem problémy Sparty nekončí. Pokud Jablonec ve zbytku nadstavby získá o šest víc bodů než ona a do toho by Sparta prohrála finále MOL Cupu, znamenalo by to, že si Sparta nezahraje ani předkola evropských pohárů. Protože páté místo by ji přisoudilo roli Černého Petra ve skupině titul a jen by bezmocně sledovala, jak se rivalové ze Slavie, Baníku, Plzně, Jablonce a Olomouce opíjí nadšením z kvalifikace do evropských pohárů.
A nutno říct, že pod koučem Friisem k tomu skutečně daleko není. Sparta rozvázala svými ztrátami nohy Baníku i Jablonci, protože Baníku de facto Sparta pomáhá ke třetímu místu a Jablonec, který mohl hrát od začátku nadstavby bez tlaku, rázem je psychicky nahoře a hodlá toho využít. A to už by znamenal konec Larse Friise a dost možná i velkou čistku ve sparťanské kabině přes léto.
Autorův medailonek: Český trenér by už dostal padáka
Kdybych byl jediný, kdo si toto myslí, tak si řeknu, že v pohodě, že asi mám jiné vnímání světa. Bohužel nejsem. Že zahraniční trenéři mají větší privilegia, to jsme viděli už v době, kdy trénoval právě Stramaccioni. Neomezené peníze, neomezené množství posil a výsledkem byly akorát meme obrázky a tragédie za půl miliardy.
Jistě, Friis byl součástí Priskeho týmu, který Spartu vytáhl za dvěma tituly. Ale ty výkony jsou špatné už několik měsíců. A Friis sice zůstává ledově klidný, charismatický, ale tohle zápasy nevyhrává. Sedět kterýkoli český trenér na lavičce Sparty, letí uprostřed té dvouměsíční krize na podzim. Ovšem Lars Friis není Čech…
Anketa
Zdroje
Livesport - Sparta Praha