Hlavní obsah

Byli v ašrámu Guru Járy na Filipínách a promluvili o svých zkušenostech

Foto: Dagmar Světlovská

ašrám Guru Járy na Filipínách

Do kláštera na břehu moře jezdí patnáct let ženy, muži i celé rodiny. Nyní někteří z nich promluvili, aby vyšla najevo pravda o tom, jak vypadají pobyty v místě uprostřed džungle.

Článek

Ašrám (klášter), v kterém se praktikují a vyučují nauky Guru Járy, leží na břehu Tichého oceánu. Budovat se začal v lednu 2011 uprostřed divoké džungle na místě, kde nikdy nežili lidé. Tím má toto místo neuvěřitelně čistou energii. Místo totiž nenese žádné energetické „zápisy“ lidské činnosti ani lidských osudů podobně, jako je tomu vysoko v horách nebo na neobydlených ostrovech.

Na začátku jen lodí

Nejdříve bylo možné dostat na místo, kde začal vznikat nový klášter založený Guru Járou, pouze po moři. Dělníci, materiál i potřebné nářadí se sem dopravovalo pomocí lodí místních rybářů. Vzhledem k tomu, že dostat se sem bylo snadné jen za odlivu, protože příliv zvedl hladinu moře tak vysoko, že dosahovala až k vysokým balvanům lemujícím pobřeží, začala se velmi rychle stavět příjezdová cesta vedoucí džunglí k hlavní silnici, spojující místní vesnici na pobřeží s velkým městem ve vnitrozemí, vzdáleným asi čtyři kilometry.

Technika zde selhává, ruční práce je nezbytná

Filipíny jsou ostrovy sopečného původu, a proto je zde velmi těžké cokoliv stavět, protože země je nesmírně tvrdá a odolává jinde běžně používané stavební technice. Představa, že zde někdo hrábne do země nějakým rypadlem a snadno srovná terén, aby se mohla postavit příjezdová cesta, je zcela mimo realitu. Každý kousek extrémně tvrdé země se musí vytloukat ručně pomocí zvláštních nástrojů, které připomínají oštěpy. Dělníci jimi tlučou do země a kousek po kousku srovnávají terén.
Architektka, které vedla práce, se navíc potýkala i s tím, že část cesty vedla bahnitou mokřinou, kterou bylo nutné zpevnit.
V Evropě, nebo v jakékoliv průmyslové zemi, je to snadná záležitost, ale na Filipínách, na ostrově vzdáleném velkým městským aglomeracím, něco extrémně složitého.

Hadi, moskyti a termiti

Stavba domků i velkých budov v klášterním komplexu vyžadovala velké znalosti, jak stavět v místech, kde žijí hadi, kolem hlavy bzučí moskyti a některé druhy dřeva do šesti týdnů sežerou termiti. Skvělá architektka musela velmi dobře vědět, jak vysoko na kůlech domy postavit, aby se do nich nedostali hadi, jak ochránit okna i dveře proti moskytům a z jakého dřeva stavět, aby se jím nenakrmili termiti. Sehnat takové dřevo vůbec nebylo snadné. Dováželo se z hodně daleka loďmi a tomu odpovídala i jeho vysoká cena. Ašrám měl ale mnoho velmi bohatých donátorů z celého světa a vznikl výhradně z jejich darů.

Skřínky a poličky zmizely beze stopy

Také nábytek se sem nehodil jen tak jakýkoliv. První skříňky a poličky zmizely beze stopy za pouhých pět týdnů. Termitům velice chutnaly. Já osobně jsem viděla na vlastní oči, jak za pouhé tři týdny termiti proměnili botník před hlavní budovou v hromádku pilin. Tu dojedli za další dva dny.
Vybavení jednotlivých ubytovacích prostor bylo proto velmi prosté. Příroda je zde velmi mocná, vedro a vlhko šílené, a vše proto zde rychle koroduje a rozpadá se doslova před očima.

Orchideje i flying fox

Přesto je to místo víc než kouzelné. Džungle, její nádherné rostliny, keře, stromy, palmy a květiny jsou všudypřítomné. Viděla jsem tu kvést orchideje i keře, na kterých dozrával pepř. Nad hlavou nám létali kolibříci i obrovští kaloni. Místní jim říkali flying fox. Snad proto, že vydávají zvláštní zvuky nebo že mají rezaté chlupy kolem hlavy a na krku. Nevím. V každém případě, když vám to proletí nad hlavou, je to zážitek.

Banány, kokosy, mango

Jídlo v ašrámu bylo vždy velmi dobré. Základ tvořila rýže a k ní se podávalo zeleninové kari nebo smažená dýně nebo vařená zelenina, někdy i plátek tuňáka nebo vejce. Na fantastický salát z mořských řas vzpomínám dodnes a slintám při té vzpomínce. Kdo měl větší hlad, mohl si jít přidat další jídlo. Tuto možnost oceňovali zejména muži zvyklí z domu na velké porce.

Místo sladkých dezertů jsme dostávali banány, medové mango nebo další místní ovoce. Kdo chtěl, mohl si každý den dopřát i čerstvou kokosovou šťávu přímo z kokosu utrženého z některé z palem rostoucích mezi budovami ašrámu. Vidět místní muže, jak obratně lezou na palmy a shazují dolů velké kokosy, bylo i pro naše odvážné chlapy velkým dobrodružstvím.

Muži, ženy i rodiny

Do kláštera od začátku jezdili muži, ženy, partnerské páry i celé rodiny. Program byl uzpůsoben tak, aby si každý našel to, co ho zajímalo. Každý mohl přijít na všechny programy nebo si vybrat, čemu dával přednost. Velmi oblíbená byla například výuka práce s energií těla a mysli při výuce surfování. A také úplný opak těchto dynamických cvičení v podobě tichých meditací za svítání na břehu moře.
Všechny programy vycházely z postulátu víry, kterou šíří Guru Jára, a zní takto:

„Materiální svět je podřízen energii. Energie je podřízena lidské mysli. Lidská mysl je podřízena lidské vůli, víře, emocím a duši. Toto když pochopíš a osvojíš si tento princip pro svůj každodenní život, můžeš dokázat cokoliv.“

Jezdí se sem na programy, ne za Guru Járou

Vzhledem k tomu, že Guru Jára byl v klášteru na Filipínách, který založil, naposledy před deseti lety, je zcela zřejmé, že se sem posledních deset let nejezdí za ním, ale kvůli skvělým programům. A ještě dlouho to tak bude, protože Guru Jára dostal zákaz vstupu na Filipíny na 5 let po té, co ho vyhostili z přeplněné imigrační detence v srpnu 2023. Nyní žije ve Švýcarsku, řekl před měsícem v jednom z výukových videí online kurzu Retreat, který se letos konal od 6. dubna do 6.května.

Strážci se psy

Vzhledem k tomu, že klášter je uprostřed džungle, ve které žije kde co, včetně leguánů, objekt hlídají zejména v noci placení strážci a cvičení psi. Aby se účastníci cítili bezpečně. Vymoženosti moderní civilizace v podobě centrálního pultu ochrany, ke kterému můžete připojit nějaké svoje „hlídací zařízení“, je zde dosud něco neznámého. A zřejmě i nepotřebného, protože místní lidé jsou velice přátelští a milí a Guru Járu tu opravdu měli všichni velice rádi.

Po jednom z hurikánů, který zničil pobřeží, kde se surfovalo, a mnoho místních lidí tím pádem přišlo o práci, nechal Guru Jára na vlastní náklady vyčistit moře od obrovských balvanů, aby se zde opět mohlo surfovat. Podporoval i místní školu a nemocnici a různé kulturní akce.

Celebrity jezdily na návštěvy do ašrámu

Starosta z místní největší obce a „hlava“ celého ostrova jezdil Guru Járu pravidelně navštěvovat do ašrámu. Já osobně jsem ho viděla hned několikrát. A také nás, skupinu asi 30ti Čechů, starosta jednou pozval jako významné hosty na slavnost místních surfařských klubů. Průvod jednotlivých klubů svojí barevností i tanečními kreacemi lehce připomínal karneval v Riu. Mně na této slavnosti tehdy nejvíc zaujalo, že místo „vlajkonoše“ před každým klubem šla v průvodu vždy jedna krásná dívka v nádherných šatech, která nesla v rukou Santo Niňo - Pražské Jezulátko, které je zde velice populární a uctívané.
Za Guru Járou jezdili ale i jiné celebrity, z USA. Kdyby to neprozradil starosta, když se ptal, jestli jsou ještě v ašrámu, nikdy bych se to nedověděla. Guru Jára vždy mlčel o svých žácích z řad celebrit a známých osobností, herců, zpěváků a dalších umělců.

Svědectví těch, kteří v ašrámu skutečně byli

Já osobně jsem byla v ašrámu na Filipínách celkem pětkrát. A to jak v době, kdy tam osobně učil Guru Jára, ale také v době, kdy už žil v nepředstavitelně krutých, doslova nelidských, podmínkách imigrační detenční vazby.

Do ašrámu stále jezdí zájemci o pobyt, jaký jinde nemůžete zažít. A ani si nedovedete představit, že něco tak krásného je vůbec možné. A mnozí se rádi vracejí, protože jim to mění životy k lepšímu. Některým doslova zázračně.

Udělejte si ale názor sami a vyposlechněte si jejich slova, která nahráli na YouTube kanál s názvem Guru Jára Samadhi. Ženy i muži. Rozhodli se vystoupit veřejně proto, že se v médiích objevují stále jen jednostranné názory lidí, kteří v ašrámu nikdy nebyli, Guru Járu nikdy osobně neviděli, a velice rozsáhlé nauky Guru Járy se snaží okleštit na pouhou posvátnou erotiku, což nikdy nebyla a není pravda.

Posvátná erotika a odháčkování

Posvátná erotika je jednou z velmi mnoha nauk, o kterých přednáší Guru Jára. Pro křesťany a jejich víru je ale posvátná erotika nepřijatelná a tantrická liturgie, a s ní spojené odháčkování, je jim doslova trnem v oku. Každý má ale právo na svoji víru, má právo ji hlásat a šířit, protože mu to zaručuje Ústava ČR. Mírou toho, v co kdo smí věřit a co smí praktikovat na svojí duchovní cestě, ale nesmí být nazírání křesťanských teologů. To naopak Ústava ČR výslovně zakazuje.

A vy, kteří byste chtěli vědět celou pravdu o parazitických, tantrických háčcích u žen a tantrických trnech u mužů, a to včetně toho, jak se ženy i muži mohou zbavit této nepříjemné zátěže, vše najdete detailně popsáno v zasvěcovacím románu Guru Járy nazvaném Casanova sútra.

https://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz