Článek
První máj, první den měsíce května je v mnoha kulturách a tradicích považován za důležitý svátek spojený s láskou a vším, co k lásce patří. Ať už jde o projevy náklonnosti a něžnosti mezi zamilovanými, sexualitu, plodnost nebo o projevy mužské síly v podobě zvyku stavění máje, májky.
Nejdřív májka, až potom pusa
Podle tradice se májka stavěla den před 1. májem a chlapci z vesnice ji museli uhlídat přes noc, aby jim ji neukradli, nebo nepodřezali její kmen mladíci z jiné vesnice. V podstatě při hlídání májky šlo o souboj o děvčata. Májka se stavěla dívkám pro radost, jako dárek od silných chlapáků, kteří si umějí ženu nejen vyzdobit - jako se pentlemi zdobila májka - ale také ohlídat před konkurencí z řad přespolních.
Malé májky, jako symbol partnerské lásky, pak stavěl zamilovaný mladík pod okno své milé. Ostatně se o tomto zvyku zpívá v mnoha lidových písních. I v této smutné „…na rozloučení, mý potěšení, postavím pod okny máj, aby věděli falešný lidi, že jsem já chodíval k vám…“
Oslavy lásky, sexuality a plodnosti
Stavěním máje, následně pak bouřlivou nocí, ve které se pálily čarodějnice jako symbol nečistých sil, nebo se konaly nejrůznější pohanské obřady a rituály spojené s uctíváním země a smyslné lásky, vášně, opojení životem, se vše připravovalo na skutečný svátek, na 1. máj. Svátek lásky, sexuality a plodnosti.
Láska, sexualita a plodnost je už stovky let spojována s bohyní Afrodítou, která je považována za ochránkyni zamilovaných. K jejím sochám se v chrámech nosily především květy, jako projevy úcty.
Tradice staré tisíce let
V ještě starší tradici, tradici feng shui staré 6 tisíc let, patří k lásce a sexualitě také síly jara a stromů, které rozkvétají bílými nebo růžovými květy. Proto byla s láskou spojována především třešeň, višeň a jabloň. To proto, že tyto stromy mají velké bílé nebo růžové květy a sladké plody. V novodobé tradici byl polibek, symbol spojení milenců, propojen právě s těmito stromy proto, že rozkvétaly právě v době okolo 1. května.
Zkuste letos břízu
Málo kdo ale ví, že k uctívaným stromům na jaře a spojovaným s láskou je bříza. Určitě víte, že se její míza pije v předjaří jako léčivý nápoj a z jejího listí, usušeného, se vaří čaj čistící krev. Polibek pod břízou na 1. máje, je ale důležitý nejen pro léčivou sílu bříz, ale zejména pro jejich mystickou sílu. Bříza je totiž nejduchovnější ze všech stromů, které rostou na planetě Zemi.
Jak se to pozná? Jednak podle energie, kterou strom vyzařuje, a kterou vidí mnoho lidí s citlivostí na vnímání jemnohnotných energií, a také to prozrazuje i její čistě bílá kůra. Bílá barva je barva andělské energie. Tedy v případě stromů. Ve spojení s jinými materiály má bílá barva jiné významy.
Tak milý můj, a všichni vy, kteří si lámete hlavu nad tím, pod jakým stromem letos políbit svoji milou, zkuste tentokrát břízu.
Přeji vám mnoho lásky a štěstí na 1. máje i po celý květen a všechny další dny.
mezinárodní semináře Satja Babaji Jahra