Článek
O tom, že stromy obsahují pozitivní energii, dnes asi pochybuje už jen málokdo. Někteří je objímají, aby načerpali jejich sílu, jiní si je sázejí do zahrad. Málokdo ale ví, že každý druh obsahuje jiný druh energie. Rozdíly jsou mezi nimi značné.
Jak se v těch odlišnostech vyznat prozrazuje umění šťastného života, které známe pod názvem Feng shui. Kořeny má ve starověké Číně, kde se objevilo už před zhruba šesti tisíci lety. Vyučovalo se výhradně v klášterech a patřilo mezi tajné a přísně střežené nauky, které se předávaly jen z Mistra na žáka. Každý mistr měl povinnost nejdříve dobře prověřit čistotu charakteru žáka, než mu začal nauky předávat. To proto, aby nikdo tyto mocné nauky nemohl zneužít a používal jen ve prospěch lidí.
Na západ a do Evropy se základy této rozsáhlé nauky a umění šťastného a zdravého života začaly pomalu dostávat až po té, co Jeho Svatost Dalajláma opustil Tibet a uchýlil se do exilu v Indii v roce 1959. V České republice ještě před třiceti lety jen málokdo věděl, co to feng shui je. S rozvojem internetu se začaly objevovat nejrůznější útržky této nauky převzaté z knih, které vyšly v zahraničí. A bohužel, častokrát i špatně pochopené nebo přeložené. Velmi široká nauka o mystické síle stromů byla degradována na čerpání energie z kmenů stromů při jejich objímání nebo při opírání se o kmen zády. A dodnes nikde nenajdete to, co já jsem získala přímo od plně realizovaného Mistra Feng Shui, u kterého byly podmínkou nejdříve dva roky obecné výuky práce s jemnými energiemi, výuky, která prověřovala naše lidské charaktery. Jen ti žáci v třídě adeptů z mnoha zemí světa, kteří prokázali čistotu svého charakteru, dostali zásadní nauky feng shui a povolení je šířit dál.
Jednou z velmi důležitých nauk, která se týká stromů, je rozdělení na listnaté a jehličnaté. Listnaté předávají podporující a posilující energii. Ovocné stromy pak tuto energii kumulují i ve svých plodech.
Jehličnaté stromy naopak odebírají z těla člověka energii negativní, energii těžkou, která způsobuje nemoci a jiné nejrůznější těžkosti v životě člověka. Každý ale jiným způsobem. Smrk poskytuje jemnou, neutrální péči o čistotu těla. Borovice pak vládne mnohem větší a zajímavější silou. Dokáže měnit osud člověka tak, že mu pomáhá nést břemena karmických těžkostí, které si přinesl z předchozích reinkarnací. Podobá se jakémusi pomocníkovi, který vám pomůže nést batoh s karmickou zátěží a postupně z tohoto batohu odsypávat zátěž nashromážděnou nevhodnými činy.
Má to ale jedinou podmínku. Strom musí být vysoký nejméně 2,5 až 3 metry. Malý, metrový vánoční stromeček vám příliš nepomůže. Je jako malé miminko které, jehož síla ještě nedozrála. Vy potřebujete „dospěláka“, který je vyšší než vy, a to včetně vaší aury. A je jedno, jestli ho máte na zahradě nebo k němu chodíte do blízkého parku. Důležité je, aby strom byl silný a zdravý.
A také to vyžaduje nějaký čas. Když pod stromem jen proběhnete cestou do práce, nic podstatného se nestane. Důležité je, abyste si našli čas se pod ním zastavit alespoň na pár minut, nebo ještě lépe posadit se k němu na lavičku nebo v létě na zem. A pak už jen zklidněte svoji mysl a těkající myšlenky a vnímejte, jak do vás proudí síla stromu z jeho aury, která ho celý obklopuje. Že je těžké zastavit hluk myšlenek v hlavě? Zkuste se soustředit na svůj dech. Na špičku nosu při každém nádech a výdechu. To vám pomůže zklidnit poletování myšlenek hlavou.
Stačí pár minut, nebo podle nálady můžete zůstat i půl hodiny, hodinu. A to tak často, jak vám to vaše každodenní povinnosti dovolí.
Borovice jsou naši strážci dobrého osudu a dokážou velké věci, když se rozhodnete praktikovat setkávání s nimi pravidelně. Vyzkoušejte. Uvidíte, jak za pár měsíců zjistíte, co vše se ve vašem životě vylepšilo.
A nevymlouvejte se na to, že nemáte čas jezdit každý den nebo týden do lesa. Borovice najdete i na mnoha pražských sídlištích, tak je určitě objevíte i někde blízko vašeho domova. Jen se po nich podívejte.
A pokud máte tu možnost, zasaďte si borovici doma na své zahradě. A pečujte o ni jako o přítele, který se stará o vás. Vynaloženou péči vám mnohonásobně vrátí. A pokud nemáte vlastní zahradu, najděte si tu svoji borovici někde v přírodě a klidně ji sdílejte i s dalšími lidmi. Nebojte, má obrovskou sílu a zvládne chránit i celé rodiny.
Zdroj: mezinárodní semináře Satja Babaji Jahra