Hlavní obsah

Za vstup do italských měst si připlatíte! Turisté zuří, radnice vydělávají

Foto: pcdazero, Pixabay

Ilustrační foto

Italská města zavádějí vstupné pro turisty. Po Benátkách zvažuje poplatek i Sirmione u Gardského jezera. Co to znamená pro cestovatele? Bude dovolená v Itálii připomínat návštěvu zábavního parku?

Článek

V Itálii to začalo nenápadně. Jedno město, jeden malý poplatek, pár eur navíc. Ale teď? Vypadá to, že se z návštěvy italských měst stává něco jako výlet do zábavního parku. Koupit lístek, zarezervovat vstupní čas, zaplatit parkování a hlavně – nesmí vás být moc naráz. Jinak se nikam nedostanete. Benátky už s tím začaly. A teď? Přidává se i Sirmione a další perly italské mapy. Takže co nás čeká dál? Budeme platit za pohled na fontánu?

Když se z města stává atrakce

Benátky – krásné, slavné a přeplněné. Tolik lidí už jimi prošlo, že se doslova potápí. A tak se město rozhodlo zakročit. Zavádí vstupné pro jednodenní návštěvníky – zatím 5 eur, ale od roku 2025 si máte připlatit dvojnásobek, pokud dorazíte bez rezervace. A pozor – týká se to hlavně svátků, víkendů a dnů, kdy to tam praská ve švech.

Nejde ale jen o peníze. Město omezuje i velikost turistických skupin, zakazuje průvodcům megafony a snaží se z návštěvy udělat zase kulturní zážitek, ne masovou akci jako na koncertě.

Sirmione: „Perla Gardského jezera“ už toho má taky dost

Znáte Sirmione? Malebné historické městečko s hradem, termály a úzkými uličkami, kde na sebe narazíte rameny, i když je pondělí dopoledne. A to je právě ten problém.

Místní samospráva zvažuje něco podobného jako Benátky – povinné rezervace, vyšší poplatky za parkování, zkrátka malý filtr, který odradí ty, co se chtějí jen rychle mrknout a zase zmizet. Cílem je zpomalit tempo, zklidnit návaly a dát městu trochu prostoru k nadechnutí.

A co Řím? I fontány se možná budou platit

Když se objevila zpráva, že i Řím zvažuje zpoplatnění přístupu k Treviho fontáně, kde lidé tradičně hází mince pro štěstí, ozval se smích i nesouhlas. Ale faktem je, že takový poplatek 1–2 eura dává smysl – nejen jako regulace davů, ale i jako údržba místa, které trpí náporem lidí od rána do večera.

Takže… poplatek za fontánu? Možná. A co pak? Římské schody s turniketem? Koloseum s čárovým kódem i na selfie tyči?

Kam tohle všechno povede?

Samozřejmě, že opatření mají logiku. Města jsou přehlcená, infrastruktura trpí, a místní obyvatelé často utíkají pryč, jen aby se vyhnuli každodenním davům. Na druhou stranu – dovolená, která se začne podobat návštěvě festivalu s VIP zónou a QR kódem na každém rohu, ztrácí kouzlo spontaneity.

Turismus se mění. A kdo chce zažít Itálii takovou, jaká bývala – voňavou, pomalou, žijící vlastním rytmem – bude muset hledat nová místa. Nebo si připlatit.

Zdroje:

www.veneziaunica.it – https://cda.veneziaunica.it/en

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz