Článek
V současné době se nelze nesetkat s informací o tom, kde a jakým způsobem plánuje stát šetřit a eventuálně snižovat státní deficit, který k říjnu 2023 činí 43,1 % HDP, tedy 3,115 bilionu korun.
Mnozí očekávali od konzervativní vlády ryze konzervativní kroky, které povedou k ukončení nadměrného utrácení financí a vytyčení odpovědných a svobodných mantinelů pro život. Dostávají však to, co od vlády právem za svůj hlas očekávali, nebo se noří stále hlouběji do socialistického systému, kde peníze budou, my nebudeme?
Naprostá většina ekonomů se shoduje, že nově schválená novela - konsolidační balíček, je buďto nedostatečná, nebo špatně zacílená na jednotlivé sektory a oblasti. Téměř se nabízí otázka, zda vláda vůbec reálně počítala s faktem, že je nutné s veřejnými financemi pracovat a zapomněla na zákon o rozpočtové odpovědnosti. Jedná se o zákon 23/2017 Sb., na který dohlíží Národní rozpočtová rada a který zjednodušeně určuje jaký je cíl hospodaření v komparaci s HDP.
Je zcela jasné, že trend zadlužování veřejných financí byl a stále je neudržitelný a že pokud nepřijde rychlá reakce, jejímž cílem je přinejmenším snížení růstu deficitu, pak dříve nebo později narazíme na dluhovou brzdu, což by mělo za následek povinnost vlády předložit do určité doby vyrovnaný rozpočet. Debata by zdaleka neměla být o tom, zda šetřit - nepochybně musíme, ale o tom, kde bychom neměli.
V naprostém souladu s konzervativní ideologií, o níž se údajně současná vláda opírá, se nabízí jen několik málo oblastí, kde by bylo záhodno neškrtat a když, tak pouze minimálně. Jedná se o vědu, výzkum, školství, zdravotnictví a dopravu. Všechny tyto oblasti jsou naprosto klíčové pro budoucí rozvoj země stejně jako pro konkrétní vrstvy obyvatel.
Vláda ovšem naprosto nepochopitelně cílí i na školství, které je již desítky let podfinancované a o nějakých zásadních inovacích zde nemůže být řeč. Výzkum a věda jsou další dvě zcela absurdně dotčené oblasti, byť mámě nově zbudované ministerstvo přímo pro tyto klíčové atributy moderní společnosti.
Nepochopitelných státních zásahů do financování kapitol, které jsou na snižování rozpočtů velmi citlivé je velké množství a čas ukáže, které z nich jsou moudré a které ne. Můžeme jen doufat, že se fiskální příslovečné šlápnutí na brzdu nestane šlápnutím na brzdu primárně v oblasti konkurenceschopnosti a prosperitě naší země.