Hlavní obsah
Knihy a literatura

Běžecká abeceda aneb Od Antilopy po Zátopka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: David Bíbrlík
29. 11. 2022 17:55

„Peter Kováč je majstrom republiky v behu na 1500 metrov, čo z neho robí atletického suveréna. Lenže rovnako suverénne ako svojim nohám vládne aj jazyku: jeho kniha o behaní je napísaná s ľahkosťou zrelého autora“

Článek

Tohle a ještě něco navíc napsal o knize Od Antilopy po Zátopka Martin M. Šimečka. Běžec, novinář a kolega, který se s Peterem potkává v redakci Deníku N.

Kdo zná českou nebo slovenskou verzi novin ví, že se nejedná o povrchní médium. Články jdou do hloubky, fakta jsou ověřena a dozvíte se více, než by jste očekávali. Bude tohle platit také o knize Od Antilopy po Zátopka, kterou vydalo stejné nakladatelství N Press?

Kniha o běhání

Předpoklady tady jsou. Zdaleka se nejedná o první knihu o běhání či zdravém životním stylu z edice zmíněného nakladatelství. Již v minulosti jste si mohli přečíst knihu Telesná výchova právě od Martina M. Šimečky nebo knihu Telo v 21. storočí od Milana Sedliaka. Kniha Od Antilopy po Zátopka však má být ryze běžeckou knihou. Od běžce pro běžce. Těšil jsem se.

Kniha dorazila a já po letmém prolistování věděl, že se rozhodně nejedná o „prázdné“ články o běhání, které známe z mnohých webů či časopisů. Už jen samotné zpracování knihy o lecčem napoví. Kniha to je barevná s dobře čitelným textem. Tam, kde je třeba, najdeš i graf či tabulku. Přechody mezi jednotlivými kapitolami jsou doplněny nádhernými běžeckými fotografiemi. Nejedná se však o „no name“ snímky z online fotobank, ale o fotografie pořízené autorem knihy a jeho bratrem.

Foto: David Bíbrlík

Nádherné běžecké fotografie jako předěl mezi kapitolami

Proč od Antilopy po Zátopka?

Když ne název, tak podtitul knihy „Abeceda behu pre začiatočníkov aj pokročilých“ napoví, jak je kniha koncipována. Témata nejsou seskupeny do jednotlivých kapitol, ale jdeme (sorry běžíme) abecedně od A do Z. Co kapitola, to vlastně „nová kniha“ – Antilopa, Bez bolesti, Cesta SNP, Denník, Etiopia, Funkčný trénink, Genetika, Hanba, Choroba, Imunita, Jedlo, Keňa, Laktát, Maraton, Nováčik, Oddych, Politika, Radosť, Súťaže, Topánky, Ultrabeh, Veda, Yugeta, Zátopek.

Osobně mě tento styl příliš neseděl, protože se skáče z jednoho tématu na druhé. Těžko říci jestli tohle bylo cílem nebo byl důvod mnohem pragmatičtější. Autor knihy totiž pravidelně přispívá do rubriky Výklus již zmíněného deníku. Jedná se tedy o knižně vydané starší texty z novin? Pokud ano, nevadí. Kniha působí i přesto jako jednolitý celek a ne slepenec mnoha článků.

Foto: David Bíbrlík

Grafika v knize

Každá kapitola má svůj úvod a jednotlivé témata na sebe mnohdy odkazují. Peter ale neodkazuje pouze sám na sebe. Na konci knihy najdete také externí zdroje a citace z kterých čerpal. Není jich málo – celkem 137 odkazů a tipů kde lze jít (ok, běžet) více do hloubky. Odkazy najdeš na články, knihy i vědecké studie. Opět pozitivně nutno hodnotit, že se nevytěžují pouze historická fakta, ale poznatky jsou i z výzkumů publikovaných v roce 2021.

Co je nejdůležitější je fakt, že se nejedná o pouhou teorii. Mnohé, ne-li vše si autor odzkoušel sám na sobě. Platí to u tréninku, stravě i potřebné regeneraci. Rovněž např. výlet do Keni nemá zprostředkovaný, ale osobně prožitý. Přestože se nepotká s tou největší hvězdou, vidí dost, aby o tom mohl zajímavě napsat.

Foto: David Bíbrlík

Peter Kováč

Pro koho je vlastně kniha určená? Pokud jste právě začali s běháním a chcete nasát nějaké informace, doporučil bych např. knihu Edy Kožušníka – 112 Běžeckých tipů. Tam najdete úplné základy ve srozumitelné a krátké formě. Pokud Vás běhání chytlo, tohle bude ta správná další kniha. Vezme Vás na cestu od Antilopy až k Zátopkovi. A bude to stát za to!

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz