Článek
Přestože teprve v minulém měsíci proběhla řádná valorizace důchodů, část důchodců se již začíná ptát, jak to bude s valorizací v lednu 2026. Překvapuje mě, jak jsou někteří naléhaví a opakovaně mi píšou dotazy, jestli už jsou k dispozici nové informace a jestli bych mohl připravit nějaký odhad.
Na začátek je nutné zdůraznit, že zatím není možné žádné konkrétní výpočty provést, protože ještě nejsou k dispozici statistické údaje o tom, jak se vyvíjí inflace a mzdy. Ty budeme znát až během léta a v září se bude schvalovat vládní nařízení pro výpočet valorizace.
Je ale možné už nyní odhadnout, že pokud v následujících měsících nepostihnou ekonomiku nějaké zásadní otřesy, bude další řádná valorizace spíše nižší a bude do značné míry odpovídat tomu, co jsme mohli vidět u posledních dvou valorizací.
Pravidla valorizace
Nejprve si shrňme, co přesně výši valorizace 2026 ovlivní:
- Základní výměra se zvýší tak, aby činila 10 % aktuální stanovené průměrné mzdy v Česku. Roli při výpočtu hraje průměrná mzda za rok 2024 a ta se navýší pomocí aktuálního důchodového koeficientu (problematiku koeficientů vysvětluji v tomto článku). Klesnout základní výměra nemůže.
- Procentní výměra se zvýší o míru inflace důchodcovských domácností a třetinu růstu reálných mezd.
- Důchodcovská inflace se počítá za období červen 2024 až červen 2025. Jde o součet meziměsíčních přírůstků inflace.
- Růst reálných mezd se počítá za rok 2024. Vzhledem k tomu, že v minulém období reálné mzdy poklesly, při dalším růstu se musí nejprve „dohnat“ předchozí pokles a teprve pak se začne růst při valorizaci zohledňovat.
Je tedy zřejmé, že při valorizaci se vždy vychází ze statistických údajů za starší období, což některé důchodce mate a vyvolává to nejasnosti. Jinými slovy například vývoj inflace v druhé polovině roku 2025 u valorizace v lednu 2026 nebude hrát roli.
Co zatím víme?
Jak to tedy vypadá nyní? Údaje o průměrné mzdě za celý rok 2024 ještě nemáme, Český statistický úřad (ČSÚ) je zveřejní v březnu a teprve poté bude možné udělat nějaký první relevantní předběžný propočet. Krátce poté bude pravděpodobně následovat také první odhad od Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně valorizace, ostatně v loňském roce byl první odhad zveřejněn na začátku dubna.
Celkový vývoj reálné mzdy za rok 2024 zatím také neznáme a bude zveřejněn společně s údajem o průměrné mzdě. Zatím za 1. až 3. čtvrtletí 2024 reálná mzda rostla o 4,5 %. Jak ale bylo zmíněno, tento růst se s největší pravděpodobností do valorizace 2026 nepropíše. Za předchozí dva roky totiž došlo k prudkému propadu reálné mzdy o více než 10 % a ještě nějakou dobu potrvá, než dojde k dorovnání takto velkého propadu.
Pokud jde o důchodcovskou inflaci, zatím poslední údaj máme od ČSÚ za leden. Součet inflace od června 2024 do ledna 2025 nyní činí 2,2 %. Největší skok přitom byl v lednu, celkem 1,7 %, v září a prosinci zase inflace mírně klesala. Finální údaje za celé období budeme znát v červenci.
Vývoj inflace ovlivňuje také případnou mimořádnou valorizaci důchodů. Ta proběhne, když meziměsíční součet přesáhne 5 %. Zatím to na mimořádnou valorizaci nevypadá, a pokud zásadně nestoupne inflace, což třeba Česká národní banka neočekává, tak se na tom nic nezmění. Uvidíme ale, jak na tom bude vývoj ekonomiky v souvislosti s děním v Americe nebo na Ukrajině.
Co lze očekávat?
Když si to shrneme, první odhad navýšení důchodů v roce 2026 bude možné udělat nejdříve během března či dubna, ale stále půjde o předběžná čísla. Už nyní ale můžeme předpokládat, že žádná velká valorizace v řádu vyšších stovek nás nečeká, bude to spíše něco srovnatelného s valorizacemi 2024 a 2025.
Vzhledem k poměrně nízké inflaci bude zásadní roli hrát růst průměrné mzdy. Velkou část proto možná bude tvořit růst základní výměry a není dokonce vyloučeno, že bude jediný, zvláště pokud vývoj inflace v dalších měsících bude velmi nízký nebo dokonce záporný. Zákon totiž stanovuje, že když je růst základní výměry natolik vysoký a překonává i nárůst procentní výměry, tak k samotnému navýšení procentní výměry vůbec nedojde. To se stalo při valorizaci v lednu 2024.
Samozřejmě je otázkou, jestli se do konečné podoby valorizace nějak promítnou volby do Poslanecké sněmovny, které proběhnou zřejmě v září. Před volbami v roce 2021 například tehdejší vláda Andreje Babiše schválila mimořádné navýšení valorizace o 300 korun. Je otázkou, jestli něco podobného neuskuteční i současná vláda Petra Fialy. Podle dosavadních vládních kroků, kdy docházelo spíše k omezování důchodových výdajů, je to spíše nepravděpodobné.
Nejasné je zatím rovněž to, zda bude v lednu 2026 vyplacen také doplatek valorizace. Původně měl být ten letošní poslední, ale vláda nedávno schválila odklad o dva roky. Pokud změnu zákona potvrdí také poslanci, senátoři a prezident, tak zatím doplatek zůstane. Rozhodnuto musí být do června.
Anketa
Zdroj: Zákon o důchodovém pojištění (Zákon č. 155/1995 Sb.), údaje ČSÚ o mzdách a inflaci