Článek
Facebook by měl být zakázán. A říkám to jako někdo, kdo ho dřív miloval.
Nejsem radikál. Nejsem ani ten typ člověka, co by si dával alobal na hlavu a křičel, že nás chtějí ovládat. Ale čím víc sleduju, co se na Facebooku děje, tím víc si říkám, že tahle platforma už společnosti víc škodí než pomáhá.
Pamatuju si časy, kdy Facebook spojoval lidi. Dnes je to nástroj, který lidi rozděluje, šíří dezinformace, podporuje nenávist a manipuluje veřejným míněním. A ne, tohle nejsou silná slova bez důkazů. To je reálná realita, kterou zažíváme už roky.
Facebook je jako toxický ex. Nemůžeš s ním být, ale neumíš ho pustit.
Stačí si přečíst komentáře pod běžným příspěvkem. Nenávist, sprostota, fake news. Sdílení lží o covidu, uprchlících, očkování, válce. A algoritmus? Ten tomu tleská. Protože čím víc emocí, tím víc lajků. Čím víc vzteku, tím víc komentářů. A čím víc interakce, tím víc peněz.
Tohle všechno není náhoda. Je to pečlivě navržený systém, který tě má udržet co nejdýl online. A je mu úplně jedno, jestli u toho ztratíš víru v lidi, nervy nebo rozum.
Kauza Cambridge Analytica: manipulace voličů na globální úrovni
Pokud tě ještě nepřesvědčilo tohle, připomeňme si kauzu Cambridge Analytica.
V roce 2018 prasklo, že tahle společnost získala data více než 87 milionů uživatelů Facebooku – bez jejich vědomí. Tato data pak využila k cílené politické manipulaci. Pomáhali s kampaněmi jako Brexit, Trumpova kampaň v roce 2016, ale i mnoha dalšími volbami po světě.
Facebook? Tvrdil, že „nevěděl“. Ve skutečnosti ale věděl velmi dobře, že jeho platforma je zneužívána – a mlčel, protože peníze.
Tohle nebyla drobná chyba. Tohle byla globální manipulace demokracie. A Facebook to umožnil.
A co dělal Facebook dál?
Místo aby přijal odpovědnost a začal jednat, začal zametat. Upravili nastavení soukromí, ale algoritmus zůstal stejný – ba dokonce agresivnější. Protože když jednou pochopíš, že hněv vydělává víc než láska, přestaneš se snažit být „sociální síť“ a začneš být výdělečný chaos.
Evropa má páky. Jen je musí použít.
Evropská unie má sílu s tím něco udělat. Jsme jeden z největších trhů na světě, a kdybychom Facebook přinutili ke změnám, reagoval by okamžitě. Jenže místo toho se vše topí v byrokracii, tichém přikyvování a bezzubých zákonech.
Není to o cenzuře. Není to o tom „zakázat Facebook každému, kdo sdílí jiný názor“. Je to o zodpovědnosti platformy, která zásadním způsobem ovlivňuje myšlení, názory a chování miliard lidí.
Můj návrh?
Nechat Facebook chvíli pod tlakem. Přitlačit, přinutit ke změně. A když se nic nezmění? Klidně ho zakázat.
Pro spoustu lidí je to už stejně jen nástroj k šíření nenávisti, ne platforma pro spojení. A ty, co ho používají dobře – na byznys, komunitu, rodinu – těm dřív nebo později vznikne lepší, bezpečnější alternativa.
Tohle není křik do tmy. Tohle je výzva. Jestli máme chránit svobodu, demokracii a duševní zdraví lidí, musíme s tímhle přestat otálet.