Hlavní obsah
Věda a historie

Od druhé světové války se tam ztrácí lodě. Dodnes nenalezeny. Ďáblův trojúhelník děsí

Foto: David Švarc/ChatGPT

Z tichého moře se nikdo nevrátil. A přitom na hladině nebyla ani vlna.

Už Japonci ve 40. letech věděli, že tady mizí lodě. V 50. letech to přiznala i vláda. A pak se to stalo znovu – v roce 2007. Ďáblovo moře stále dýchá záhadou. Věda mlčí. Lidé se bojí.

Článek

Začíná to jako legenda. Ale končí to výpovědí záchranářů, kteří nikdy nikoho nenašli.
Východně od Japonska se rozprostírá oblast, kterou místní nazývají Ma no Umi – Moře démonů. Zní to jako přehnaná přezdívka. Jenže ztracené lodě, zmizelí námořníci a žádné vraky nejsou legenda. Jsou to archivní záznamy japonského námořnictva. Už během druhé světové války se objevují první zprávy o náhlém zmizení lodí i letadel. A v roce 1952 se ztrácí výzkumná loď Kaiyo Maru No. 5. 31 lidí, kteří měli zkoumat podmořskou sopku, se už nikdy nevrátilo. Bez vraku, bez vysvětlení. Japonská vláda tehdy oblast uzavřela. A pak… ticho. Až do chvíle, kdy se to stalo znovu.

Rok 2007. Moderní loď. Zkušená posádka. A pak ticho.
Poslední hlášení znělo naprosto nevinně – drobná technická porucha, plánovaná oprava v přístavu. Loď ale nikdy nedorazila. Žádný nouzový signál. Žádný záznam z černé skříňky. A přesto, že byla vybavena moderní navigací, zůstala nezvěstná. Záchranné akce trvaly deset dní. Ani sonar nic nenašel. Jako by se loď propadla do jiné dimenze.

Existují racionální vysvětlení. Ale nestačí.
Oblast je známá svou tektonickou aktivitou – zemětřesení, podmořské sopky, náhlé výrony plynů, které mohou lodě doslova vcucnout pod hladinu. Magnetické anomálie tu mohou rozhodit kompas i navigaci. Jenže: proč některé lodě zmizí beze stopy a jiné projedou bezpečně? Proč zmizely i moderní plavidla, za klidného počasí a s GPS?

Zůstává minimálně pět oficiálně neobjasněných případů.
A právě těchto pět je nejděsivějších. Japonci je nikdy neuzavřeli. Ani nezpochybnili. Jen o nich přestali mluvit. Místní rybáři se oblasti vyhýbají. Říkají, že tam moře utichne. Že se někdy stane něco, co nejde popsat – jakoby vás někdo sledoval ze dna. A vy cítíte, že tam nepatříte.

Ďáblovo moře je na mapě. Ale v duši mnoha námořníků je jen prázdné místo.
Nejsou tam značky nebezpečí. Nejsou varování. A přesto tam každý, kdo ví, raději nepluje. Japonci vědí, že některá místa si zaslouží respekt. A že některá záhadná místa možná nikdy vysvětlit nechceme. Protože co kdyby za tím opravdu něco bylo?


Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Devil%27s_Sea
https://oceanservice.noaa.gov/facts/devils-sea.html
https://allthatsinteresting.com/dragons-triangle
Archiv Japan Coast Guard, případ Kaiyo Maru No. 5 (1952)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz