Hlavní obsah
Bydlení

Chyba, kterou dělá téměř každý - hadr na kohoutek nepatří

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Nádobí a úklid okolo dřezu jsou hotové – co uděláte s mokrým hadrem? Většina lidí jej vyždíme v ruce a pověsí na kohoutek. Jenže tento rozšířený zvyk se může stát hygienickou pastí. Mokrý hadřík na kohoutek (nebo odložený na dřez) prostě nepatří.

Článek

Znáte to. Domyjete nádobí, utřete okolí dřezu, případně s tím vezmete ještě poličku, digestoř, cokoliv. Pak buď hadřík vyhodíte, nebo ho v horším případě vyždímaný pověsíte na kohoutek či topení - v naději, že rychle uschne. Což ovšem není úplně nejlepší nápad.

Foto: Pixabay

Vlhké a špinavé hadříky a čistící utěrky nabízejí téměř ideální živnou půdu pro bakterie, viry a plísně. Pokud hadřík visí na kohoutku, aby se vysušil, tyto zárodky a patogeny se dostanou do perlátoru a vůbec na celý povrch kohoutku. Při příštím spuštění vody se choroboplodné zárodky, viry a bakterie, přilepené k otvoru, vyplaví přímo do toho, co myjete nebo v horším případě, co plníte vodou. Pokud je to sklenice, z níž budete ihned pít, pak dobrou chuť. Při pouštění vody se zároveň dotýkáte částí kohoutku, dochází ke kontaktu zárodků s pokožkou a pokud se pak dotknete nosu, očí nebo úst, vlastně tím zvete bakterie z hadříku na návštěvu vlastního těla.

Foto: Pixabay

Kromě toho není dobré pokládat vlhký čistící hadřík ani na topení. Pokud jsou již ve vláknech choroboplodné zárodky, dostanou se do místnosti stoupajícím vzduchem a člověk je pak vdechuje. Utěrky a čistící hadříky odložené na dřezu zase nemohou řádně proschnout a nebezpečné zárodky se v nich pak rychleji množí. Stejně je to v případě, kdy mokrý hadřík jen zavěsíte na háček. Ale jaké možnosti existují místo toho?

Použité čistící hadříky a utěrky je nejlepší zavěsit na místo, kde hodně cirkuluje vzduch. Textilie pak rychleji schnou a různé choroboplodné zárodky se nemohou tak snadno uhnízdit ani šířit. Pro ještě efektivnější ztížení jejich množení nezapomeňte utěrky a houbičky opravdu důkladně vyždímat. Uklízecí prostředky zavěšujte ke schnutí rozložené. Ideální je mit na tyto utěrky rozložený sušák, pomůže ale i prádelní šňůra, nebo jejich zavěšení na obyčejné ramínko. A vždy na místě, kde opravdu cirkuluje vzduch. Že to dobře nevypadá? Vždyť je to jen na chvilku.

Foto: Pixabay

Čistící utěrky byste měli též v pravidelných intervalech vyměňovat a pokud možno je prát. Řídit se můžeme jejich opotřebením a případně zápachem. Také záleží, co jsme vlastně omývali a s čím konkrétně přišly do styku. V některých případech je pak lepším řešením utěrky prostě vyhodit. Pokud chcete šetřit a utěrky a hadříky perete, vždy minimálně na 60 °C. Bakterií a choroboplodných zárodků se v našem okolí nezbavíme nikdy, můžeme ale alespoň omezovat jejich škodlivý vliv na naše tělo a dělat kroky, které pomáhají naší hygieně - čisticí hadřík již tedy nikdy nenechávejte uschnout na kohoutku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz