Článek
Znáte to. Domyjete nádobí, utřete okolí dřezu, případně s tím vezmete ještě poličku, digestoř, cokoliv. Pak buď hadřík vyhodíte, nebo ho v horším případě vyždímaný pověsíte na kohoutek či topení - v naději, že rychle uschne. Což ovšem není úplně nejlepší nápad.
Vlhké a špinavé hadříky a čistící utěrky nabízejí téměř ideální živnou půdu pro bakterie, viry a plísně. Pokud hadřík visí na kohoutku, aby se vysušil, tyto zárodky a patogeny se dostanou do perlátoru a vůbec na celý povrch kohoutku. Při příštím spuštění vody se choroboplodné zárodky, viry a bakterie, přilepené k otvoru, vyplaví přímo do toho, co myjete nebo v horším případě, co plníte vodou. Pokud je to sklenice, z níž budete ihned pít, pak dobrou chuť. Při pouštění vody se zároveň dotýkáte částí kohoutku, dochází ke kontaktu zárodků s pokožkou a pokud se pak dotknete nosu, očí nebo úst, vlastně tím zvete bakterie z hadříku na návštěvu vlastního těla.
Kromě toho není dobré pokládat vlhký čistící hadřík ani na topení. Pokud jsou již ve vláknech choroboplodné zárodky, dostanou se do místnosti stoupajícím vzduchem a člověk je pak vdechuje. Utěrky a čistící hadříky odložené na dřezu zase nemohou řádně proschnout a nebezpečné zárodky se v nich pak rychleji množí. Stejně je to v případě, kdy mokrý hadřík jen zavěsíte na háček. Ale jaké možnosti existují místo toho?
Použité čistící hadříky a utěrky je nejlepší zavěsit na místo, kde hodně cirkuluje vzduch. Textilie pak rychleji schnou a různé choroboplodné zárodky se nemohou tak snadno uhnízdit ani šířit. Pro ještě efektivnější ztížení jejich množení nezapomeňte utěrky a houbičky opravdu důkladně vyždímat. Uklízecí prostředky zavěšujte ke schnutí rozložené. Ideální je mit na tyto utěrky rozložený sušák, pomůže ale i prádelní šňůra, nebo jejich zavěšení na obyčejné ramínko. A vždy na místě, kde opravdu cirkuluje vzduch. Že to dobře nevypadá? Vždyť je to jen na chvilku.
Čistící utěrky byste měli též v pravidelných intervalech vyměňovat a pokud možno je prát. Řídit se můžeme jejich opotřebením a případně zápachem. Také záleží, co jsme vlastně omývali a s čím konkrétně přišly do styku. V některých případech je pak lepším řešením utěrky prostě vyhodit. Pokud chcete šetřit a utěrky a hadříky perete, vždy minimálně na 60 °C. Bakterií a choroboplodných zárodků se v našem okolí nezbavíme nikdy, můžeme ale alespoň omezovat jejich škodlivý vliv na naše tělo a dělat kroky, které pomáhají naší hygieně - čisticí hadřík již tedy nikdy nenechávejte uschnout na kohoutku.