Hlavní obsah
Zdraví

Kvíz: Kolik toho víte o znakovém jazyce?

Foto: Pixabay

Znakový jazyk je vizuálně-manuální způsob komunikace, který využívají především neslyšící. Vzhledem k tomu, že je ve srovnání se slyšícími lidmi velmi málo neslyšících, koluje kolem znakovém jazyku nespočet fám a mýtů. Pojďme si dát kvíz.

Článek

Anketa

Kolik je na světě znakových řečí?
Každý světadíl má svou
14,3 %
Jedna univerzální
28,6 %
Nespočet
57,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Mnoho lidí se domnívá, že je jeden znakový jazyk, a to umožňuje všem neslyšícím komunikovat napříč státy a národy. Myslí si, že je jeden univerzální jazyk, kterému prostě rozumí každý. Ale není tomu tak. Mnoho zemí má své vlastní znakové jazyky a tyto jazyky jsou z velké části vzájemně nesrozumitelné. Obzvlášť viditelné je to u angličtiny - lidé z Velké Británie a USA si rozumí - používají přeci angličtinu a byť se v něčem liší, nemají s komunikací větších problémů.Ale americký znakový jazyk (ASL) a britský znakový jazyk (BSL) jsou oproti mluvené řeči vzájemně nesrozumitelné - sdílejí pouze 31 % znaků. Ve znakové řeči navíc existují i dialekty a regionální rozdíly, například ve Švýcarsku existuje 12 různých dialektů.

Anketa

Jak se tvoří znaková řeč?
Každé písmeno má svůj znak a člověk skládá písmena za sebe a tím tvoří slova, z nich věty atd. Tedy - po písmenech
0 %
Skládají se písmena, i znaky pro různá slova a dle gramatických pravidel se pak skládají do vět
50 %
Znaková řeč neřeší gramatiku ani jiná pravidla. Jde o intuitivní nástroj ke komunikaci mezi neslyšícími
50 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Znakové jazyky mají také svou gramatiku. Jejich pravidla jsou ale většinou natolik dobře nastavena, že je docela dobře možné komunikovat i v případě, že nejste úplně studijní typ a diktáty nejsou vaše silná stránka. Znaky se skládají z pěti různých částí - tvar ruky, orientace dlaně, umístění, pohyb a výraz obličeje - Ano, i ten je důležitý. Například, abyste správně postavili otázku ve znakové řeči, musíte zaujmout správnou polohu obočí. Pokud změníte kteroukoli z těchto součástí znaku, změní se i jeho význam. V ASL je třeba rozdíl mezi „dobrým“ a „špatným“ jen v tom, kterým směrem je dlaň otočená.

Anketa

Čím se ve znakovém jazyce „mluví“?
Správný způsob je oběma rukama
20 %
Správný způsob je jednou rukou a zvuky
0 %
Jde o komplexní zapojení obou rukou, mimiky, řeči těla
80 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Obvyklá mylná představa o znakovém jazyce je ta, že používá pouze ruce. Ve skutečnosti se k vyjadřování pravidelně používá i mimika, tedy obličej a řeč těla, znaková řeč tedy nepoužívá pouze prsty. U těch rukou ale jeden rozdíl je - například v ASL se abeceda vytváří pouze jednou rukou, v BSL se abeceda tvoří oběma.

Anketa

Kdy vznikla jazyková řeč?
Ve dvacátém století
20 %
V dobách Ježíše Krista, který ji definoval a jde o jeden z jeho zázraků - naučil hluchoněmé mluvit
20 %
První zmínky o ní jsou už z antiky
60 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Často se má za to, že znaková řeč je poměrně nedávný fenomén. Dost možná je to kvůli pozdnímu zavedení škol pro neslyšící a též skutečnosti, že mnoho znakových jazyků není právně uznáno. Ve skutečnosti však lze znakovou řeč vysledovat tisíce let zpět. Jeden z nejstarších záznamů o existenci znakového jazyka se datuje k Platónovi do 5. století před naším letopočtem.

Anketa

Při úrazech hlavy, které poškodí jazykové centrum mozku...
Mají problém komunikovat lidé mluvící i ti, kteří používají znakovou řeč
100 %
Neslyšící problém s komunikací nemají nikdy, nemluví přece
0 %
Takové úrazy neexistují
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Neslyšícím a lidem, kteří se musí spoléhat na znakovou řeč, hrozí po úrazech hlavy, kdy je poškozen mozek, úplně stejné nebezpečí jako lidem, kteří mluví běžnou řečí. I oni mohou mít následné problémy a poškození mozku jim může ztížit nebo úplně znemožnit komunikaci. A není tím teď myšleno to, že nemohou kvůli zranění používat ruce. Poškození mozku může někdy způsobit stav, kdy je pro mluvícího člověka obtížné tvořit věty. Poškození mozku může podobně ovlivnit i schopnost používat znakový jazyk - člověk může být fyzicky schopen dělat gesta, ale nemusí být schopen dát tato gesta do správného pořadí a významu, stejně jako toho není schopen stejně postižený mluvící člověk.

Anketa

Znaková řeč se učí...
Biflováním znaků - jako vyjmenovaná slova
33,3 %
Přisuzovaním významu symbolům - jako se učí mluvit děti
66,7 %
Neučí se - každý ji máme podvědomě v sobě zakódovanou
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Od dětí bychom si mohli vzít příklad. Ti se totiž učí mluvené řeči úplně stejně, jako se pak člověk učí té znakové. Respektive - učí se stejným způsobem. Když se děti učí mluvit, dělají to pomocí zjednodušených gest, kterým přikládají významy a spojují si slova s něčím konkrétním. Později se učí tato slova spojovat, aniž by vůbec měly tušení o nějaké gramatice a pravidlech. Prostě si zdokonalují svou „dětskou znakovou řeč“ tím, že se učí od lidí kolem sebe a komunikují s nimi. A stejně se učíme znakovou řeč. Znaky - gesta - spojování - komunikace.

Anketa

Kolik je uživatelů znakového jazyka na světě?
1 245 890
25 %
2 a půl miliardy
50 %
Nelze vyčíslit
25 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Neexistují žádné oficiální údaje o světovém počtu lidí, kteří používají znakový jazyk. Jsou jen odhady. A například podle Komunikační služby pro neslyšící bylo jen v roce 2019 přes jeden milión uživatelů ASL. Problémem pro přesná čísla je fakt, že mezi uživatele těchto komunikačních metod patří nejen neslyšící a nedoslýchaví, ale také rodinní příslušníci těchto osob a lidé s jinými poruchami komunikace. A také fakt, že znakových řečí je tolik a mnohé nejsou uznány a nemají žádné spojující organizace a asociace.

Pozn.: Autor používá správný termín znakový jazyk i nesprávný termín znaková řeč, neboť ten je všeobecně v povědomí lidí též zakořeněn a používán. Jediný správný termín je však znakový jazyk viz. Znakový jazyk – Wikipedie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz