Článek
Většina lidí je toho názoru, že by se měl člověk denně sprchovat. A někteří lidé to zvládají i vícekrát za jeden den. Vynecháme-li extrémy jako horké letní dny, kdy slunce opravdu praží a člověk se musí několikrát převlékat, nebo extrémně ledové dny, kdy se chodíme pod teplou vodu prohřát, je podle odborníků každodenní sprchování spíše škodlivé než prospěšné.
Každodenní sprchování spolu s velkým množstvím hygienickým a kosmetických prostředků, které používáme, ničí přirozenou obranyschopnost naší pokožky. Ta má od přírody jakýsi ochranný plášť, který chrání povrch těla před pronikáním bakterií, virů a plísní. Každodenní používání mýdla a šamponů jej narušují. Naše tělo má navíc samomazací schopnost. Díky ní zůstává kůže jemná a pružná. Mytím však tento pomyslný mastný film smýváme a proto jsme paradoxně právě po sprše takoví „vysušení“. Dokonce se může objevit i vyrážka a zarudnutí. Největší paradox nastává u hlavy a vlasů. Umytím hlavy narušíme přirozenou ochranu - pozor, neplést s extrémně mastnými vlasy - a o to více začne pokožka hlavy produkovat více ochranného mazu. Díky tomu se vlasy stávají rychleji mastnými a my si je pak myjeme o to více, právě aby se nemastily - a jsme v začarovaném kruhu.
Pokud tedy nechcete narušovat přirozenou ochranu své pokožky a chcete zabránit nadměrnému vysušování své kůže, stačí se z dermatologického hlediska sprchovat dvakrát až třikrát týdně. Abyste nepřišli o pocit dobře umytého těla, ve dny, kdy se nesprchujete, používejte jen žínku s mýdlem na ruce, nohy, podpaží, intimní oblasti, střed hrudníku a část mezi lopatkami, ostatní části těla si vystačí jen s vodou a žínkou bez mýdla. A doporučuje se spíše vlažná voda bez zbytečně silného tření žínkou. Pokud to pocitově bez každodenního sprchování nedáte, používejte po sprše prostředky, které vaši pokožku zvláční, hydratují a dodají jí potřebné živiny.
A jak se správně sprchovat? Důležitý faktor je teplota vody. Teplejší sprcha snižuje stres, dokáže zmírňovat příznaky nachlazení a pomáhá lepšímu spánku. Studené sprchy zase méně zatěžují vaši pokožku a udrží vás fit a bdělé. Střídavé sprchy stimulují krevní oběh, posilují cévy a vlastně i celý imunitní systém. Takže pokud se sprchujete ráno, volte chladnější vodu a kratší dobu sprchování. Pokud preferujete večer, dopřejte si klidně sprchu delší a s teplejší vodou. Ideální délka neexistuje - jsou lidé, kteří tam jsou tři minuty, jiní jich potřebují deset, ale najdou se i tací, co tam stojí ještě déle. Chcete-li být čistí a ještě šetřit, postačí vám chvilinka. Během prvních třiceti sekund se namočte, pak vypněte vodu, namydlete se a pak teprve vodu zase zapněte a smejte se.
Byť se většina odborníků shodne, že každodenní sprchování není potřeba, rozhodně to ani není věc, která by vám ublížila. Pokud budete o svou pokožku vhodně pečovat, starat se o ni a nenechávat ji vyschnout, nemusíte na svých rituálech nic měnit. Řiďte se prostě rozumem a svými pocity. A sledujte své tělo.
zdroje: