Článek
Zdeněk Troška je režisér, který v české kinematografii zanechal výraznou stopu. Jeho komediální filmy někteří milují a jiní zatracují. Nejinak je tomu u filmové série z prostředí českého venkova Babovřesky. Tyto filmy se od kritiků dočkaly velmi vlažného přijetí. První díl je na ČSFD dokonce hodnocen jako 293. nejhorší film a od uživatelů si vysloužil pouze 24% hodnocení.
I když osobně tento druh komedií rád nemám, musím uznat, že venkov je zde vystižen zcela přesně. Příběh prvního dílu z roku 2013 pojednává o příjezdu nového faráře, nové uchazečky o post sekretářky a o prodeji zděděného domu. V podobných vesnicích se opravdu jedná s nadsázkou o události roku.
Pro člověka z města může jít o zcela klišovitý příběh přitažený za vlasy a zesměšňující život na venkově. Pokud se však, jako já, stěhujete z města do malé vesnice, zjistíte, že mnoho scén je zcela přesných. Skupině místních seniorek se u nás totiž přezdívá FBI a ony tomuto označení americké tajné služby plně odpovídají.
Díky nim totiž nikomu nic neunikne. Pokud vás něco zajímá o sousedech nebo o čemkoliv, co se na vsi děje, stačí se jich zeptat. Ony vám to mile rády poví, přičemž je jim zcela jedno, zda znají celou pravdu, pouze část, nebo jestli od své kamarádky slyšely zcela vymyšlený příběh.
Samozřejmě tím nemyslím, že by záměrně lhaly nebo si vymýšlely, když je na vesnici nuda. Jde zkrátka o to, že při předávání informací si mnohdy něco domyslí, nebo se kvůli jejich špatnému sluchu či paměti nějaká část příběhu ztratí. Často tak můžete od různých lidí z vesnice slyšet úplně jiné verze stejného příběhu v závislosti na tom, s jakou místní babičkou zrovna mluvili.
Proč je tedy film, který přesně odpovídá realitě a poukazuje nadneseným způsobem na život vesnických seniorek, tak špatně hodnocený? Někomu zkrátka nemusí sednout Troškův humor, který je často trapný. Druhým důvodem však může být i to, že lidé z města zkrátka nevěří nebo nechtějí věřit, že je toto opravdu realita.
Ve městě je totiž život zcela jiný. Málokdo se tolik zajímá o druhé, a když chce nějaké společenské drama, přečte si bulvár. Život na vesnici je však pomalejší a každá dopravní nehoda, nový obyvatel, svatba nebo rozvod je ihned probíraným tématem. Vesnice a město jsou zkrátka dva odlišné světy, které mají své výhody i nevýhody.
Zdroje: