Hlavní obsah

Burdž Chalífa: Nejvyšší budova světa jako symbol arabské velikosti

Foto: Ivan Siarbolin/ Pexels

Každá metropole a velkoměsto má mít svoji ikonickou stavbu. Většinou jde o historická díla jako například Karlův most nebo Tower v Londýně. V Dubaji se však rozhodli, že jejich dominanta bude ta největší na světě.

Článek

Burdž Chalífa je název nejvyšší dokončené budovy na světě. Tento mrakodrap se tyčí do výšky 829 metrů a má 163 podlaží. Byl vystavěn na Arabském poloostrově, na území Spojených arabských emirátů, ve velkoměstě Dubaj. Vstup do budovy pro turisty je z Dubaj Mallu, který je největším nákupním centrem na světě. Kromě zapsání do knihy rekordů má tato stavba i hlubší význam.

Pokud navštívíme Spojené arabské emiráty, jednou z prvních věcí, kterých si po megalomanských stavbách všimneme, je vlastenectví a hrdost místních obyvatel. Na ulicích a budovách jsou všudypřítomné vlajky nebo podobizny prezidenta Muhammada ibn Zájida Ál Nahjána.

Burdž Chalífa je dalším symbolem vlastenectví. Dubaj tuto stavbu nepotřebuje, protože ve městě probíhá nejen výstavba desítek nových mrakodrapů, ale i plánování celých nových čtvrtí vysokopodlažních budov. Hotel i kanceláře v nejvyšší budově světa by se mohly nacházet kdekoliv jinde.

Budova je opatřena vyhlídkou ve 124. a 125. patře, která je přístupná turistům a nabízí pohled do širokého okolí. Kromě zakoupení lístků je však nutné projít rozsáhlou bezpečnostní kontrolou, která začíná ještě v nákupním středisku a končí u výtahu vedoucího na terasu.

Foto: Do hlubin společnosti

Výhled z nejvyšší budovy světa na Dubai Mall a fontánu

Mezi bezpečnostní prvky patří kontrola lístků a průchod bezpečnostním rámem pro detekci kovů. Po cestě k výtahu jsou chodby lemovány fotografiemi z výstavby, technologickými parametry a zajímavostmi. Přítomné jsou i citáty, které odhalují pravý význam budovy.

Kromě toho, že je tato stavba dominantou města, představuje také ukázku síly této arabské země. Zjednodušeně řečeno, Burdž Chalífa ukazuje, že pokud se Spojené arabské emiráty pro něco rozhodnou, dokážou to realizovat a nic je nezastaví. Efektivita, která výstavbu provázela, je pro člověka z Česka téměř nepředstavitelná.

Například brněnský AZ Tower, který je nejvyšší budovou v České republice, je více než sedmkrát menší. Přesto výstavba v Brně trvala téměř tři roky, zatímco v Dubaji pouhých šest let. Nelze ani odhadnout, jak dlouho by podobný projekt trval v Česku, ale při současné rychlosti stavění by to mohly být i desítky let.

Foto: Do hlubin společnosti

Burdž Chalífa v noci

Titul nejvyšší budovy však není věčný a nejspíš brzy vznikne nová, ještě větší stavba. V současnosti vznikají dvě budovy, které by měly mít přes 1 000 metrů. Jedna se staví v Saúdské Arábii pod názvem Kingdom Tower, druhá vznikne jako centrum nové čtvrti Dubaje s názvem Dubai Creek Tower.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz