Hlavní obsah
Lidé a společnost

Křišťálové lebky: Záhada historie, pozůstatky mimozemšťanů, nebo spíš podvod

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels

Křišťálové lebky jsou fascinujícími předměty. Jedná se však o záhadu historie lidstva, nebo o propracované podvody? Kdo je vyrobil a za jakým účelem? Mohly sloužit k temným rituálům i k popularizaci archeologie.

Článek

Křišťálové lebky fascinují archeology i záhadology již několik desítek let. Fenomén lebek z křišťálu je natolik okouzlující, že se dostal až do filmu o fiktivním archeologovi s bičem, Indiana Jonesovi. Někteří je považují za důkaz vyspělých technologií z pradávných dob nebo dokonce za pozůstatky mimozemšťanů. Možná však šlo pouze o narozeninový dárek dceři archeologa.

Do dnešních dnů existují záznamy o nalezení celkem 12 těchto předmětů v různých koutech světa. Pouze čtyři z nich však odpovídají velikosti lidské lebky, ostatní jsou menší. Některé jsou dokonce detailnější než jiné, což naznačuje, že minimálně část z nich by mohla být podvrhem.

Tou nejznámější je lebka, kterou nalezl Mitchell-Hedges spolu se svou dcerou v roce 1927 během vykopávek v Jižní Americe, konkrétně na území dnešního Belize. První podezřelou skutečností však je, že nález nikomu nehlásil, a lebka tak zůstala dlouho skrytá před veřejností. Objev se dostal ven až po smrti cestovatele, a ten se k němu tedy nemohl sám vyjádřit.

Ze zápisků bylo zjištěno, že podle něj je předmět starý minimálně 3600 let a jeho výroba musela zabrat alespoň 3000 let. Poznamenal si také, že lebku mohli využívat mayští kněží ke svým pohanským rituálům. Předmětu jsou rovněž mnohdy přisuzovány tajemné schopnosti.

Světlo se má v křišťálu zvláštně ohýbat, což samozřejmě nejsou veškeré „světelné schopnosti“ této lebky. Má být schopná dokonce světlo absorbovat a následně ho i samovolně vyzařovat. Pohled do očí lebky má mít na lidi hypnotické účinky, které fascinují její obdivovatele.

Hedgesova lebka nenese žádné zjevné náznaky výroby, což celou záhadu pouze prohlubuje a zároveň naznačuje možné využití moderních technologií. Celý závoj tajemna je však tvořen hlavně tím, že předmět nebyl dostatečně zkoumán vědeckou komunitou.

Nejpodrobnější zkoumání proběhlo až v 70. letech minulého století, tedy více než 40 let po samotném objevu. Výzkum však nepřinesl žádné prokazatelné výsledky. Bylo pouze určeno, že kámen, z něhož je předmět vyroben, opravdu pochází z Jižní Ameriky, a na většině povrchu kromě jednoho zubu nebyly nalezeny žádné stopy po výrobě.

Možná se však jedná pouze o narozeninový dárek, který Mitchell-Hedges nastražil pro svou dceru, aby u ní prohloubil nadšení pro archeologii. Předmět totiž nalezla právě ona v den svých 17. narozenin. Navíc samotný fakt, že chtěl objev utajit, naznačuje, že možná sám věděl, že se jedná o podvrh.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz